به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ یکشنبه ۲۸شهریور۱۴۰۰، افت ۲۹هزار و ۷۴۱واحدی شاخص کل (۲.۰۵درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۴۲۰هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن نیز ۲.۰۳درصد افت کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود پنج هزار و ۵۱۵هزار میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فارس» و «فملی» داشتند.

بازار امروز درحالی کار خود را شروع کرد که در ادامه بازار پر عرضه روز گذشته، شاهد برتری تعداد صف‌های فروش نسبت به خرید بودیم. در دقایق اولیه بازار سهام شاهد افزایش نسبی تقاضا در کلیت بازار بودیم. با تقویت تقاضا در فضای عمومی بازار گروه محصولات شیمیایی نماد سبزپوش شد. پس از گذشت یک ساعت از شروع معاملات امروز شاهد افزایش بیش از پیش تعداد صف‌های فروش بودیم که نشان از قدرت بالای عرضه‌ها دارد. بنا به برخی شنیده‌ها در میان فعالان با تجربه بازار شایعه افزایش نرخ سود بانکی و اوراق بدهی مطرح است. پیش‌فرض اکثر کارشناسان بازار سهام بر آن بوده است که دولت رئیسی در رابطه با نرخ سود بانکی، سیاست انقباضی در پیش نخواهد گرفت. به همین دلیل این شایعه در صورت تحقق می‌تواند برخی متغیرهای موثر بر بازار را عوض کند. با گذشت دو ساعت از شروع معاملات امروز، لحظه به لحظه به تعداد صف‌های فروش اضافه شد و فشار سنگین عرضه‌ها نقشه بازار را کاملا سرخ کرد.

دلار در معاملات امروز روند نسبتا باثباتی داشته و با افتی ۶۰ تومانی به ۲۷۳۳۰ تومان رسید. نرخ ارز دیروز هم در ابتدای روز کم‌نوسان بود اما عصر حدود ۳۰۰ تومان کاهش را تجربه کرد. فعالان بازار ارز سفر امروز رئیس سازمان انرژی اتمی به وین و سفر فردای وزیر امور خارجه به نیویورک را به دقت دنبال خواهند کرد. اسلامی ادامه مذاکرات با آژانس اتمی را دنبال خواهد کرد و امیرعبداللهیان در مجمع عمومی سالانه سازمان ملل شرکت خواهد کرد. اما اتفاق مهم‌تر در حاشیه اجلاس نیویورک اتفاق می‌افتد و آن نشست احتمالی وزرای خارجه کشورهای عضو برجام خواهد بود. سخنگوی وزارت خارجه کشور امروز این سیگنال را داد که حضور امیرعبداللهیان در این نشست نیز ممکن است اگرچه هنوز برای آن تصمیم‌گیری نشده است. این اتفاق می‌تواند به معنای ازسرگیری مذاکرات وین در نیویورک باشد و بر قیمت ارز اثر کاهشی داشته باشد. خبر مهم دیگر برای بازار دلار تغییر در تیم مذاکره‌کننده کشور است؛ با این حال انتظار نمی‌رود این اتفاق چندان تغییر خاصی ایجاد کند. چراکه سیاست‌های خارجه کلان کشور در مجامع بالادستی تصمیم‌گیری می‌شود و تیم مذاکره‌کننده وزارت خارجه احتمالا بیشتر در تعیین تاکتیک گفت‌وگو موثر باشد. چهارمین خبر مهم، وعده وزیر اقتصاد برای اعلام برنامه دولت برای جبران کسری بودجه در آینده نزدیک بود. اگر این برنامه بتواند در تعدیل نگرانی‌ها نسبت به کسری بودجه موثر باشد، انتظار افت دلار خواهد رفت.