به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه شنبه  ۳۱ فروردین ۱۴۰۰، رشد  ۲هزار و ۸۲۵ واحدی شاخص کل (۰.۲۳درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۲۱۹هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن اما ۹۹ واحد افت کرد و به     ۴۳۱ هزار و ۶۳۷  واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای « شستا »، «وبملت» و «فملی» داشتند.

بازار امروز در حالی شروع به کار کرد که شاخص کل در دقایق اول رنگ سبز به خود گرفت اما در زمان کوتاهی با با افزایش عرضه‌ها مسیر شاخص کل هم چرخید و سرخ‌رنگ شد. اما در ادامه با تداوم فعالیت خریداران سهام، فروشندگان در برخی از نمادها تا حدی عقب‌نشینی کردند و شاهد رشد دوباره شاخص کل بودیم.

شاخص هم‌وزن از ابتدای بازار منفی ظاهر شد اما با گذشت یک ساعت اول کم کم در مسیر صعودی قرار گرفت. این شاخص بعد از یک رفت و برگشت صبح‌گاهی به محدوده روز گذشته رسیده است. و  در ادامه تقریبا در همین محدوده ماند.

در یک ساعت آغازی با بازاری سرخ پوش روبه رو بودیم و تنها چند سهم بزرگ مثبت ظاهر شدند، اما کم‌کم بعضی از نمادها از مدار منفی به سمت مثبت حرکت کردند و نمایی تقریبا متعادل به بازار بخشیدند. امروز نمادهای شستا، وبلمت، شپدیس و فملی در کفه مثبت بازار نشستند و بیشترین تاثیر را بر شاخص داشتند.

نکته جالب توجه تکرار الگوی هفته‌های اخیر است. به‌طوری که تمام روزهای هفته جاری دقیقا شبیه هفته قبل بودند. شنبه و یک‌شنبه بورس قفل صف فروش، دوشنبه ایجاد تحرکاتی مثبت در برخی نمادهای بزرگ و افزایش حجم معاملات و سه‌شنبه هم رنج مثبت کشیدن نمادهای بزرگ و سبزپوش شدن شاخص کل. این اتفاقی است که عینا در دو هفته اخیر رخ داده و حتی هفته قبل از آن هم تا حدی بازار از چنین الگویی پیروی می‌کرد. باید دید فردا بورس می‌ریزد یا سبز سهام پایدار می‌شود.

امروز شاخص بعضی از صنایع توانستند در مدار مثبت آغاز به کار کنند. امروز نمادهای بانکی با رنج قیمت عجیبی همراه شدند و اغلب طی تنها چند دقیقه از صف فروش به صف خرید رسیدند. صنعت چند رشته‌ای‌ها به مدد نماد شستا دومین صنعت صعودی بورس امروز است.  در آخر فلزات اساسی با یک تغییر رویه، توانست متفاوت ظاهر شود.

امروز معامله گران در بورس تهران بیش از ۵.۶ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب  ۴۲۰  هزار نوبت معامله و به ارزش  بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد  تومان داد و ستد کردند،  این در حالی است که خالص ارزش معاملات امروز ۲,۷۹۱ میلیارد تومان بود که نسبت به روز قبل ۴۴.۷% افزایش داشت .

همچنین در فرابورس ایران امروز معامله گران بیش از ۵ هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند که با این حساب ارزش امروز معاملات بورس ایران و فرابورس ایران به بیش از ۹  هزار  و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید.