به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری ‎یک شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹، شاخص کل با افت هشت هزار و ۶۰۴واحدی شاخص کل (۰.۷درصد) در ارتفاع یک میلیون و ۱۸۵هزار واحدی قرارگرفت. شاخص‌ هم وزن ۰.۲درصد افت کرد و به  ۴۳۲,۳۷۳ واحد رسید. ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم  ۹  هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «شستا»، «فولاد» و «فارس» داشتند.

فشار فروش در بازار امروز چنان سنگین بود که حتی اپال به عنوان آخرین عرضه اولیه بورس تهران، قربانی آن شد. اپال امروز را با تقاضای سنگین خریداران و از طرفی دیگه عرضه‌های زیاد آغاز کرد. تحت تاثیر این عرضه‌ها، عرضه اولیه اپال در دومین روز معاملاتی خود و بعد از صعود ۱۲ درصدی، به پایان موج صعودی اول رسید. البته در ادامه دوباره برای خرید این نماد صف خرید نسبتا سنگینی به وجود آمد.

ارزش معاملات خرد باز هم کاهش یافت و امروز شاهد کمترین ارزش معاملات از ابتدای پاییز بودیم. در بین صنایع معدنی‌ها، پالایشی‌ها و بانکها و موسسات اعتباری بیشترین ارزش معاملات را داشته‌اند.

در بازار امروز حتی حقوقی‌ها هم دیگر خریدار نیستند. از دیگر نکات مهم بازار امروز، تداوم صف‌های فروش فوق سنگین است. به طوری که در پایان معاملات امروز، بیش از ۵۴۵ نماد با صف فروش به ارزش ۷۵۰۰۰ میلیارد تومان مواجه بودند. در سمت مثبت بازار هم تنها ۱۲ نمادها صف خرید دارند. ارزش این صف‌ها هم تنها ۳۵۰ میلیارد تومان است.

در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، شیوه واگذاری سهام دولت از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله را تعیین شد. بر اساس قانون، واگذاری سهام دولت در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) مشروط به اینکه مدیریت این صندوق ها بیش از ۳ سال دولتی نباشد و همچنین عرضه سهام به روش ثبت سفارش تا سقف ۳۰ درصد مشمول تخفیف باشد، مجاز است.

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای دیگر با افزایش بهای برق صنایع فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی موافقت کردند. طبق این مصوبه وزارت نیرو مکلف است متوسط بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی، آلومینیوم، مس، فلزات اساسی، کانی‌های فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی را بر مبنای نرخ خرید انرژی برق از نیروگاه‌های دارای قرارداد تبدیل انرژی (eca)  محاسبه و دریافت کند. منابع حاصل از محل افزایش بهای برق این صنایع به حساب شرکت توانیر نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود. محمدباقر نوبخت در جریان بررسی این بند گفت که با این مصوبه قیمت برق از ٨٠ به ٣٠٠ تومان افزایش می‌یابد و این امر باعث می‌شود برق برای این مجموعه‌ها هشت هزار میلیارد تومان گران شود./ایسنا

دلار در بازار تهران یکشنبه با ۱۸۰ تومان افت به ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. در این شرایط نرخ‌های رسمی (صرافی ملی و بازار متشکل ارزی) هم دوباره به محدوده ۲۴ هزار تومان بازگشتند. تحولات جدیدی در حوزه سیاست‌های منطقه و همچنین احیای برجام در حال روی دادن است و فعالان اقتصادی نیز در حال هضم چنین اخباری هستند. اما نکته جالب توجه آن است که دلار در روزهای اخیر واکنش‌های هیجانی چندانی به این اتفاقات نداشته است. بایدن پنجشنبه پس از ارسال نخستین فرمان حمله به مواضع تحت حمایت ایران در سوریه، مستقیم و بی‌پروا خطاب به ایران هشدار داد. از سوی دیگر عملا از سوی رسانه‌های داخلی گفته شده است که حمله به کشتی متعلق به رژیم صهیونیستی در دریای عمان هم پاسخی به بایدن بوده و از سوی نیروهای مقاومت صورت گرفته است.

اونس جهانی طلا نیز در کانال ۱۷۰۰ دلاری قرار دارد و سکه نیز نسبت به روز گذشته اندکی کاهش داشته است. بیت کوین مجددا دچار ریزش شد و در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۳.۰۱ درصد کاهش یافته است.