به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰،افت ۶هزار و ۸۴۶واحدی شاخص کل ( ۰.۵درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۳۵۷هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن نیز ۰.۴۵درصد افت کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به سه هزار و ۱۲۵میلیارد تومان رسید.بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «نوری»، «فارس» و «فولاد» داشتند.

در نیم ساعت نخست معاملات امروز ارزش دادوستدهای خرد  کمی بهبود را نشان می‌داد. اما همچنان جریان خروج پول از بازار سرمایه ادامه دارد. از جمله مهم‌ترین نکات بازار امروز سبزپوشی بانک‌ها و رسیدن نمادهای مطرح این گروه به محدوده صف خرید است. همچنین بیشترین ارزش معاملات در دو گروه بانک‌ها و خودرو رقم خورده است. این موضوع می‌تواند از واکنش بازار از اخبار برجامی شب گذشته ناشی شده باشد.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی نوری، فولاد مبارکه اصفهان، مخابرات ایران، پتروشیمی پارس و پتروشیمی فناوران نسبت به سایر نماد‌ها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل بانک ملت نسبت به سایر نماد‌ها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.

در آن سوی بازار سرمایه، شاخص کل فرابورس هم با ۴۳ واحد کاهش در رقم ۱۹ هزار و ۴۶۰ واحد ایستاد.

معامله‌گران این بازار ۲۱۶ هزار معامله به ارزش ۲۱ هزار و ۷۴۹ میلیارد ریال انجام دادند.

بیمه پاسارگاد و صنعتی مینو نسبت به سایر نماد‌ها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی، فرابورس ایران، پلیمر آریاساسول و پالایش نفت لاوان نسبت به سایر نماد‌ها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.

نرخ دلار امروز مسیر نزولی را در پیش گرفته و التهاب کمتری را نسبت به روزهای گذشته شاهد هستیم. طی این لحظات دلار بازار تهران در حال ورود به کانال ۲۸ هزارتومان است. در حالی‌ که دلار طی هفته‌های اخیر ناامید از نتیجه مثبت مذاکرات مسیر صعودی را در پیش گرفته بود پس از آغاز مذاکرات و اظهار امیدواری طرفین به احیای برجام از ادامه صعود بازمانده است.