به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ شنبه ۲۷شهریور۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۳۷,۹۹۱ واحدی(۲.۵۵ درصد) بر روی مقدار ۱,۴۵۰,۲۲۱ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۲.۳۴ درصد افت کرد و به ۴۳۹,۹۳۳ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۵,۹۳۵ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «کگل» و «فملی» داشتند.

شاخص کل بورس امروز از همان ابتدا نزولی بود و به سرعت دچار کاهش شد. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار نزدیک به ۵۰ درصد بود اما در ادامه تعداد آن‌ها به سرعت و به شدت کاهش یافت. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود. امروز حدود ۳۷ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند.

در بین صنایع مختلف، امروز تنها شاخص سه صنعت مثبت و مابقی منفی بودند. فنی مهندسی، ذغال سنگ و خرده فروشی بدترین افت و محصولات چرمی، محصولات چوبی و تامین آب، برق و گاز نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی «فولاد» و «فملی» اولین و سومین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. همچنین در گروه استخراج کانه های فلزی نمادهای‌ «کگل»، «کچاد» و «ومعادن» دومین، چهارمین و هفتمین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند. نمادهای ‌«پارسان» و «شپنا» نیز از گروه محصولات شیمیایی و فرآورده های نفتی پنجمین و ششمین نمادهای منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند.

امروز بازار شاهد خروج ۸۴۵ میلیارد تومان از طرف حقیقی‌ها بود. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «شپنا»، «رمپنا» و «شتران» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «آریان»، «چکاوهح» و «مدیریت» بود.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۱۵۵ تومان افزایش داشت و به ۲۷ هزار و ۵۸۵ تومان رسید. یورو نیز ۷۰ تومان افزایش داشت و ۳۲ هزار و ۳۷۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۲۸۰ و ۲۷,۳۲۰ تومان اعلام کرد.

 

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

امریکا: بلینکن برنامه‌ای برای دیدار با امیرعبداللهیان ندارد.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی، گفت: به هیچ وجه اتفاقی نیفتاده است که قانون اقدام راهبردی دور زده شده باشد. این سفر با هدف حضور در اجلاس عمومی انرژی اتمی انجام می شود. در حاشیه این سفر مذاکرات برجامی صورت نمی گیرد، مذاکرات برجامی از جمله وظایف بنده نیست.

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد، وزیر خارجه این کشور و «لیز تراس» وزیر خارجه جدید انگلیس طی تماس تلفنی بر نیاز فوری به احیای مذاکرات برجامی با ایران تاکید کردند./ ایرنا

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: در سال‌های اخیر و با وجود تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در حوزه انرژی، ایران در فروش سوخت و محصولات پتروشیمی بازار پررونقی را تجربه کرده و در صورت لغو تحریم‌های امریکا، ایران به راحتی به بازار آسیا و اروپا بازمی‌گردد.

نرخ سود بازار بین بانکی با افزایش  ۰.۲۴ درصدی نسبت به آخرین نرخ هفتگی این بازار، به ۱۸.۷۴ درصد افزایش یافت.

صورت های مالی بانک ملی در کدال  منتشر شد.