به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛یکشنبه ۱۴شهریور۱۴۰۰،  افت سه هزار و ۷۸۰واحدی شاخص کل (۰.۲۵درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۵۳۷هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن نیز ۰.۵۶درصد رشد کرد.  ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به بیش از ۹هزار و ۶۴۰میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «شستا» و «فملی» داشتند.

بورس تهران معاملات یکشنبه را مطابق انتظارات قبلی با تمرکز بر گروه‌های کوچکتر و دادوستد متعادل گروه‌های کالایی به پایان برد. در پایان معاملات امروز ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم با احتساب ارزش معاملات دو صندوق ETF دولتی دارا یکم و پالایش به عدد ۱۰۰۱۱ میلیارد تومان رسید. از این میان برآیند خرید و فروش اشخاص حقیقی منتج به ورود پول ۲۶۱ میلیارد تومانی شدند. سرانه خرید کدهای حقیقی در پایان معاملات امروز به ۱۷ میلیون تومان رسید و در مقابل سرانه فروش کدهای حقیقی در حدود ۱۰.۱ میلیون ایستاد. در لحظه به صدا در آمدن سوت پایان معاملات امروز تعداد صف‌های خرید ۱۶۵ نماد بود که ارزش تجمیعی آنها به ۱.۵ هزار میلیارد تومان رسید. در سمت مقابل هم تعداد صف‌های فروش به ۳۵ نماد رسید و ارزش تجمیعی آنها به ۵۹۲ میلیارد تومان بود.

طی معاملات امروز شاخص صنایعی چون ذغال سنگ، محصولات چرمی، وسایل ارتباطی و چند گروه کوچک دیگر مثبت بودند. همچنین گروه های خودرویی، پتروشیمی و فلزی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در بازار امروز گروه های بیمه، خدمات فنی مهندسی و خودرویی مورد اقبال سهامداران حقیقی قرار گرفتند و در مقابل گروه های پالایشی، فلزی و پتروشیمی با استقبال سهامداران حقوقی مواجه شدند. ارزش معاملات خرد بازار امروز بالغ بر ۱۰۰۲۴ میلیارد تومان بود. در بازار امروز سهامی به ارزش ۱۸۹ میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی جا به جا شد.

دلار تهران نیز که معاملات دیشب را با ۲۷۱۲۰ تومان به پایان برده بود امروز با ۲۷۲۵۰ تومان آغاز کرده است. به نظر می‌رسد دلار برای تغییر بازه نوسان نیاز به اخبار جدی از برجام دارد.