به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری یکشنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹، شاخص کل ۳۶۴۲۷ واحد معادل ۲.۶ افزایش یافت و به مقدار  ۱,۴۲۷,۱۹۹ واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۲۱.۸ هزار میلیارد تومان رسید. شاخص کل هم وزن ۹۳۰۵  واحد معادل ۲.۳ درصد افزایش یافت و به مقدار  ۴۱۰۸۳۵  واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «شستا»، «تاپیکو» و «فارس» داشتند.

بازار سهام کار خود را مثبت آغاز کرد و  تا ساعت ۱۰:۲۰ شاخص کل با رشد ۲۹ هزار واحدی (معادل ۲.۱ درصد) همراه شد. شاخص کل با این رشد واحدی به محدوده ۱.۴۲ میلیون واحد رسید. شاخص هموزن هم طی این مدت رشد ۱.۷ درصدی را تجربه کرد تا به طور کل شاهد بازاری سبزپوش باشیم با ورود شاخص به کانال جدید شاهد افزایش فشار فروش در بازار بودیم ضمن جمع شدن صف خرید اغلب نمادها، برخی حتی تا محدوده منفی افت کردند در بین صنایع امروز کامودیتی‌ محورها همچنان مثبت و شاخص‌ساز بودند.. خودروسازان برخلاف دیروز تا حدی به مدار مثبت معاملات آمده‌اند نکته جالب توجه بازار امروز اقبال بالا به شستا است. به طوری که شستا بعد از ۴ روز منفی و یک روز متعادل امروز با صف خرید همراه بود.
امروز  حقیقی‌ها حدود هزار و ۱۰میلیارد تومان وارد بازار سهام کردند بیشترین ورود پول حقیقی به بورس و فرابورس در سه گروه «محصولات شیمیایی»، «خودرو و ساخت قطعات» و «شرکت‎های چند رشته‌ای صنعتی» رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه‌های «بانک‌ها و موسسات اعتباری» به نفع حقوقی‌ها تمام شد. سه نماد خودرو، شستا و فارس بیشترین افزایش سهام حقیقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقوقی‌ها نیز بیشتر به وبملت، شپنا و وبصادر معطوف بود.
در بازار ارز امروز بازار ارز در فاز نسبتا آرامی قرار گرفته و دلار در سطح ۲۴ هزار و ۶۵۰ تومان باقی ماند. اما با توجه به آنکه نیروی افزایشی مشخصی نیز مشاهده نمی‌شود، امکان تداوم ریزش دلار طی روزهای آتی وجود دارد. نباید فراموش کرد که اگر بازار ارز در روزهای آتی در چنین فضای آرامی پایدار بماند، امکان تعدیل بیشتر انتظارات و افزایش فروش‌ها نیز وجود دارد. در همین حال با کمرنگ شدن تقاضای سفته‌بازی، احتمالا تقاضای واقعی ارز تعیین‌کننده اصلی مسیر آینده دلار باشد.

امروز نرخ دلار در بازار متشکل ارزی برای هفتمین روز متوالی کاهش یافته و همچنان در کانال ۲۳ هزار تومان قرار دارد. انتظار می‌رود با کاهش تدریجی هیجانات، بازار آزاد نیز رفته‌رفته مسیر خود را به سمت سطوح پایین‌تر باز کند؛ اگرچه این مسیر می‌تواند در مقاطعی لغزنده باشد. در همین حال مثبت شدن تراز تجاری کشور می‌تواند در تعدیل انتظارات فعالان بازار ارز موثر باشد.
همچنین امروز خبر رسید که:
روز پنج شنبه (۶ آذر ماه) مبلغ یک هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شده است.
نخستین ملک وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح واقع در شهرستان دماوند-دشت مشاء به مساحت ٣۶٢٣ مترمربع و با قیمت پیشنهادی عرضه کننده یعنی ۱۳۰میلیارد ریال در بورس کالای ایران به فروش رفت.
نرخ سود موزون بازار بین‌بانکی در ابتدای آبان‌ماه سال جاری معادل ۲۳.۲ درصد بود؛ با توجه به بالا بودن این نرخ نسبت به نرخ سود سیاستی تعیین شده و همچنین فراتر رفتن آن نسبت به نرخ سود سقف دالان (۲۲ درصد)، در آبان‌ماه سال جاری ۴ نوبت عملیات بازار باز هفتگی با هدف تزریق نقدینگی به بازار بین‌بانکی و هدایت نرخ سود به سمت نرخ سود هدف انجام شد. بانک مرکزی با مداخله در سود بین بانکی نشان داد هدفگذاری برای نرخهای بالاتر را فعلا در دستور کار ندارد.