به گزارش پاسارگادتحلیل، امروز؛ ۲۸مرداد۹۹، مجمع عمومی عادی سالانه بانک سینا برای تصویب صورت ­های مالی سال منتهی به ۲۹اسفند۹۸ با حضور ۷۷درصد سهامداران برگزار شد. در ابتدا سید ضیا حسینی؛ مدیرعامل شرکت، گزارش فعالیت هیات مدیره در سال مالی مورد گزارش را به مجمع ارایه کرد. نکات مهم مطرح شده در این گزارش به شرح زیر است:

علیرغم محدودیت های قانونی در خصوص افزایش تعداد شعب، بانک سینا در راستای سهولت دسترسی مشتریان به خدمات بانکی، همواره در تلاش است با توسعه بهینه و اقتصادی شبکه شعب خود و استفاده از ابزارهای نوین بانکداری این مهم را عینیت بخشد. به طوری که علاوه بر گسترش خدمات نوین بانکی، اقدام به جابجایی شعب به مناطق اقتصادی و همچنین تاسیس ۲۹باجه در کنار شعب خود نموده است.

بانک سینا در زمینه شاخصهای عملکردی بانکداری الکترونیک ، در تعداد ATM  ۲درصد ، پوز فروشگاهی ۱۷درصد، کارت نقدی ۱ درصد ، کارت هدیه ۹درصد، اینترنت بانک ۱۶درصد و در تعداد استفاده کنندگان موبایل بانک ۴۹درصد رشد نسبت به سال قبل داشته است.

اهم اقدامات بانک در سال۹۸ عبارتند از:

 • ارائه طرح های سپرده گذاری مانند پرواز ، برسام ، اوج، شایان ، فراز، راسخ و …

 • ارائه طرح های اعتباری شامل همیار، همراه، همگام و …

 • اجرای طرح موسوم به ۱۱۰ در خصوص تمرکز بر بازاریابی و طبقه بندی مشتریان هدف

 • پشتیبانی و مشاوره و تعامل مستمر با تعداد ۱۲شرکت از مشتریان هدف

 • اعطای انواع تسهیلات و ضمانتنامه های درخواستی ۳۸۲شرکت دانش بنیان

 • وصول مطالبات با مشاوره و تعامل با گیرندگان تسهیلات و اشخاص بدهکار طرف قرارداد

 • اقاله تعداد ۱۰۴فقره از املاک تملکی به مشتریان متاصل، به ارزش دفتری مبلغ ۲۰۹میلیارد ریال

 • فروش املاک تملیکی و مازاد به تعداد ۱۴۲فقره و به ارزش ۴۲۹میلیارد ریال در سال مالی مورد گزارش با اصلاح فرآیند فروش. لازم به ذکر است استاندارد بانک مرکزی ج ا در خصوص نسبت خالص دارایی های ثابت به حقوق صاحبان سهام ۷۵درصد می باشد که این نسبت در بانک سینا در حال ۶۵درصد است..

دارایی های بانک در سال۹۸ نسبت به سال۹۷ با رشد ۱۸درصدی مواجه شده و به رقم ۲۴۲۴۶میلیارد تومان رسیده است. دارایی های بانک عمدتا مربوط به مانده تسهیلات اعطایی به مبلغ ۱۵۹۵۳میلیاردتومان بوده که ۶۶درصد کل دارایی های بانک را به خود اختصاص داده است.

درآمدهای بانک در پایان سال۹۸ معادل ۳۳۵۰میلیاردتومان بوده که نسبت به درآمد ۲۹۵۴میلیاردتومانی سال۹۷، رشد ۱۳درصدی را تجربه نموده است. درآمدهای بانک عمدتا مربوط به سود تسهیلات اعطایی به مبلغ ۲۴۷۰میلیاردتومان بوده که معادل ۷۴درصد کل درآمدها را به خود اختصاص داده است.

هزینه های بانک در پایان سال۹۸ معادل ۳۰۳۶میلیاردتومان بوده که نسبت به هزینه۲۸۲۱میلیاردتومانی سال۹۷، رشد ۸درصدی را تجربه نموده است. از مجموع هزینه های بانک نیز مبلغ ۲۰۶۲میلیاردتومان مربوط به هزینه سود علی الحساب پرداختنی به سپرده گذاران میباشد که علیرغم رشد فعالیتها و سپرده گذاری ها و نیز با توجه به تغییر رویه محاسبه سود علی الحساب سپرده کوتاه مدت، از روزشمار به ماه شمار، از روند کاهنده ای نسبت به سال قبل برخوردار بوده و ۶۸درصد کل هزینه ها را به خود اختصاص داده است.

بانک سینا در سال۹۸ حدود ۰.۸ریال به ازای ۱۰۰ریال دارایی، سودخالص کسب نموده که این رقم در سال گذشته تنها ۰.۲ریال به ازای هر ۱۰۰ریال بوده است که رشد قابل توجهی را نشان میدهد.

بانک سینا از نظر سرمایه و تعداد شعبه به ترتیب در رتبه های ۶ و ۷ قرار دارد لیکن از نظر منابع رتبه ۱۲ را کسب نموده است. این بانک در زمینه جذب سپرده های قرض الحسنه جاری و سایر سپرده ها توفیقاتی داشته بطوریکه بالاترین نسبت این سپرده ها را دارد. بدین صورت که ۱۹درصد مانده منابع آن را این سپرده ها تشکیل داده اند.

بانک سینا کمترین وابستگی را به منابع بین بانکی دارد. به طوری که سهم منابع سایر بانکها نزدیک به صفر بوده است. حدود ۲۳درصد منابع بانک سینا را منابع بدون سود، ۲۴درصد آن را منابع ارزان قیمت(کوتاه مدت) و ۵۳درصد آن را منابع گران قیمت تشکیل داده است.

بهای تمام شده پول که نرخ اثرگذار بر سود و زیان بانکی میباشد، در سالهای اخیر روند کاهشی داشته است به طوری از سال ۹۴ با ۲۴.۵ به ۱۹.۵درصد در سال ۹۷ رسیده است. در سال۹۸ نیز این نرخ با یک درصد کاهش به ۱۸.۶درصد رسیده است.

علیرغم کاهش شدید فعالیت های ارزی متاثر از تحریم های ظالمانه، تدابیر اندیشیده شده در حوزه درآمدهای کارمزدی مانند ارائه انواع خدمات از درگاه های غیرحضوری، بازاریابی جهت جذب مشتریان متقاضی ضمانتنامه ها و اعتبارات اسنادی ریالی و افزایش حدود اختیارات روسای شعب و مدیران مناطق، روند رو به رشد درآمدهای کارمزدی(غیرمشاع) در سال۹۸ نیز همچون گذشته ادامه پیدا کرد و از ۱۷۸میلیاردتومان سال۹۷ با ۱۸درصد رشد به ۲۱۱میلیاردتومان در سال۹۸ رسیده است.

در حوزه فعالیت های ارزی، ۷۴شعبه ارزی-ریالی در سراسر کشور و ۱۰واحد ارزی جدید در تهران و برخی مراکز استانها در تربیت کادر ارزی، جهت تسهیل و تسریع در ارائه خدمات ارزی به مشتریان راه اندازی شده است.

اهم برنامه ها و اقدامات در دست اجرای بانک در سال۹۹ به شرح زیر است:

 • اجرای برنامه های میان مدت ۵ساله بانک از جمله برنامه و بودجه مصوب سال۹۹

 • آموزش و افزایش توانایی تخصصی و مهارتی کارشناسان اعتباری، به منظور افزایش هرچه بیشتر سطح رعایت بهداشت اعتباری و ارزیابی متقاضیان تسهیلات و تعهدات

 • تسریع در انجام تشریفات مزایده و مذاکره، جهت فروش املاک و پروژه های تملیکی ساختمانی و نیز واگذاری تعدادی از این املاک به شرکت توسعه سینا

 • پروژه به روز رسانی ICTMP با رویکرد تحول دیجیتال

 • طراحی و توسعه سیستم مدیریت خدمات فاوا(ITIL)

 • تلاش در جهت فروش سهام بانک در شرکت توسعه اعتماد نوین

در ادامه حسابرس شرکت، گزارش خود را در خصوص صورت­های مالی شرکت ارایه داد که برخی از بندهای مهم  و پاسخ شرکت به صورت زیر است:

در بند ۵ آمده است با توجه به یادداشت های توضیحی ۱۰- ۷ و ۴۱، دارایی‏ها و بدهی‏های پولی ارزی بانک با استناد به بخشنامه شماره ۴۵۰۵۰۸/۹۸ مورخ ۲۸/۱۲/۱۳۹۸ بانک مرکزی بر مبنای نرخ ۰۰۰ر۹۰ ریال برای هر دلار و ۰۰۰ر۱۰۲ ریال برای هر یورو و سایر ارزها بر مبنای نرخ برابری دلار، در پایان سال تسعیرگردیده و مبلغ ۸۸ میلیارد ریال سود ناشی از تسعیر ارز در حسابها منظور شده است(یادداشت توضیحی ۲-۴۱). طبق استانداردهای حسابداری در صورت وجود نرخهای متعدد برای یک ارز، از نرخی برای تسعیر استفاده می‏شود که جریانهای نقدی آتی ناشی از معاملات یا مانده حساب مربوط بر مبنای آن تسویه می‏گردد. با توجه به مراتب فوق تعدیل حسابها ضروری است، لیکن به دلیل عدم دسترسی به نرخ ارز قابل دسترس جهت تسویه بدهی ها و وصول مطالبات ارزی، تعیین آثار آن بر صورتهای مالی در حال حاضر برای این سازمان امکانپذیر نشده است. در این مورد شرکت پاسخ داد مقام ناظر تدوین صورتهای مالی بانک مرکزی است و در صورتی که این مرجع تایید نکند اجازه برگزاری مجمع داده نمیشود فلذا ما موظفیم فرمت های بانک مرکزی را نیز رعایت کنیم که در برخی مواد با بندهای مقرر سازمان حسابرسی مغایرت دارد. اما به هیات مدیره تکلیف میکنیم که این موارد را مورد توجه قرار دهد.

در بند ۶ آمده است، با عنایت به یادداشت توضیحی ۱-۲۴، براساس برگهای قطعی و تشخیص صادره بابت عملکرد سالهای ۱۳۹۴ الی ۱۳۹۷ بانک، مبلغ ۸۲۸ر۴ میلیارد ریال مالیات مطالبه گردیده که مورد اعتراض قرار گرفته و از این بابت مبلغ ۵۹۲ر۲ میلیارد ریال پرداخت یا ذخیره در حسابها منظور شده است. همچنین بابت عملکرد بانک در سال مالی مورد گزارش بر اساس سود ابرازی و با در نظر گرفتن معافیت‏های قانونی ذخیره مالیات در حسابها منظور شده است. با توجه به موارد فوق، سوابق مالیاتی و نیز وجود هزینه‏های غیرقابل قبول مالیاتی، احتساب ذخیره اضافی در حسابها ضروریست، امّا به دلیل نا مشخص بودن نتیجه اعتراض بانک، تعیین مبلغ آن در حال حاضر برای این سازمان مقدور نمی‎ باشد. در خصوص این بند شرکت توضیح داد، بانک در سالهای گذشته برای مالیات های قطعی ذخیره لازم را گرفته است اما در مورد مالیات های تشخیصی پیگیری های حقوقی را در هیات های حل اختلاف و مراجع ذیصلاح انجام داده است. مضافا اینکه بانک در سال۹۸ نسبت به سال۹۷ ، ۵۰درصد هم ذخیره بیشتر اعمال کرده است.

در بند ۷ آمده است که صورت تغییرات در حقوق صاحبان سهام شامل مبلغ ۸۳۹ میلیارد ریال تعدیلات سنواتی (یادداشت توضیحی ۴۶) بابت ثبت مبلغ اعلامی توسط بانک مرکزی در سال مورد گزارش بابت ذخیره مطالبات مشکوک‏الوصول می‏باشد که ماهیت سنواتی نداشته است. در صورت تعدیل حسابها سود سال جاری و سود انباشته ابتدای سال به مبلغ مزبور به ترتیب کاهش و افزایش خواهد یافت. در این مورد شرکت پاسخ داد تعدیل صورت گرفته براساس مجوز مجمع سال ۹۷ بوده که توسط بانک مرکزی صورت گرفته است.

در پایان صورت­های مالی بانک به همراه تقسیم سود ۶۰ریالی به تصویب سهامداران شرکت رسید.