به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری یکشنبه ۹ خرداد۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۱۷ هزار و ۳۷۷ واحدی(۱.۵۲ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۱۵۶هزار و ۹۱۳ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۰۲ درصد افت کرد و به ۳۸۵,۵۳۶ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود چهار هزار و ۹۴۰میلیارد تومان رسید.بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فملی» و «شستا» داشتند.

بورس امروز را هم با یک سبز قوی آغاز کرده است. به طوری که شاخص کل طی تنها یک ساعت نخست معاملات امروز با جهش ۲۳ هزار واحدی (معادل ۲ درصد) همراه شده است. هم‌وزن هم که با آب رفتن صف فروش‌ها به مدار صعودی رسید. نکته مهم بازار امروز افزایش نسبی فشار فروش بعد از نیم ساعت نخست بازار است. البته این فشار فروش بیشتر در سمت نمادهای کوچک‌تر بورس ایجاد شده است. به طوری که شاخص کل تقریبا تغییر چندانی نداشته شاهد افت نسبتا زیاد هم‌وزن ار سقف روزانه خود هستیم.

وعده‌های تورمی کاندیداها که اغلب هزینه‌ای و تورمی هستند و نه درآمدی، رشد متداوم و تند و تیز قیمت کامودیتی‌ها در بازار جهانی، جهش عجیب قیمت دلار طی روزهای اخیر و ریزش ۹ ماهه بورس و جذاب شدن سهام را می توان از جمله دلایل اقبال دوباره به بورس دانست. حال در چنین شرایطی هر کدام از این عوامل بنیادی همچنان به تداوم رشد ادامه دهند طبیعتا بورس هم در مدار صعودی قرار می گیرد و رشد می‌کند. اما در خصوص این که چرا بورس به یک‌باره این چنین چرخید و نمادها با چنین سرعتی رشد می‌کنند، می‌توان به ترس از جا ماندن معامله‌گران اشاره کرد. به عبارتی مدت‌ها بود سهام به منطقه ارزندگی نزدیک شده بود. اما به علت فضای بد غالب بر نمادهای کوچک‌تر، کسی خریدار نبود. اما این خریداران همه منتظر بودند تا کوچک‌ترین سیگنال مثبتی به وجود بیاید تا دوباره در سمت خرید فعال شوند. اتفاقی که حالا در حال رخ دادن است و شاهد آن هم رشدهای تند و تیز شاخص طی دو روز گذشته است. به نظر می‌رسد اگر چند روز دیگر این نوع رشد بورس ادامه پیدا کند در ابتدا افراد ریسک‌گریزتر و در نهایت قهر کرده‌ها با سهام هم دوباره به بورس برگردند. اتفاقی که در صورت رخ دادن ممکن است برای چندین روز بورس را با یک رشد شارپ همراه کند.

دیشب دومین شب پرهیجان متوالی برای بازار ارز بود. دلار که تنها شنبه حدود ۸۰۰ تومان رشد کرده و به ۲۴ هزار تومان رسیده بود، دیشب در معاملات پشت‌خطی تا ۲۴۷۰۰ تومان نیز پیش رفت. امروز قیمت دلار در واکنش به خبر عزل همتی از ریاست بانک مرکزی نسبت به روز گذشته ۶۰۰تومان و یورو ۸۰۰تومان گران شد. بر اساس قیمت‌های اعلام شده از سوی کانون صرافان، دلار به ۲۴۷۰۰ و یورو به ۳۰هزار تومان افزایش یافت. در صرافی‌ها قیمت فروش دلار به ۲۴۱۰۰ و خرید آن به ۲۳۷۰۰تومان رسید. قیمت خرید و فروش یورو هم در صرافی‌ها به ترتیب ۲۸۶۰۰ و ۲۹۱۵۰تومان است. سامانه نیما قیمت فروش دلار را ۲۰۴۳۳ و یورو را ۲۴۹۰۹تومان اعلام کرد.