به گزارش پاسارگادتحلیل، ۳۱تیر۹۹، مجمع عمومی عادی سالانه شرکت بانک پاسارگاد برای تصویب صورت های مالی سال منتهی به ۲۹اسفند۹۸ با حضور ۶۸.۵۵ درصد سهامداران برگزار شد. نکات مهم مطرح شده در این گزارش به شرح زیر است:

در ابتدا عملکرد بانک پاسارگاد توسط ارسلان امیری خوانده شد. مجموع سپرده های بانک پاسارگاد در پایان سال مالی قبل ۱،۱۹۳،۶۸۷ میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال قبل ۳۶ درصد رشد داشته است. سهم بانک پاسارگاد از کل سپرده های شبکه بانکی ۴.۳۹ درصد در سال ۱۳۹۸ است.

خالص تسهیلات اعطایی بانک در سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱،۱۰۳،۱۸۹ میلیارد ریال بوده که به میزان ۲۹.۰۶ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ رشد داشته است. نسبت تسهیلات بانک پاسارگاد به کل تسهیلات شبکه بانکی ۵.۷ درصد بوده است.

سرمایه گذاری های بانک در سال ۱۳۹۸ به مبلغ ۲۴،۸۰۱ میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال ۱۳۹۷، ۶۲.۱۴ درصد رشد  داشته است.

تسعیر ارز بانک بانک در پایان سال مالی طبق بخشنامه بانک مرکزی برای هر دلار ۹۰،۰۰۰ ریال و هر یورو ۱۰۲،۰۰۰ ریال صورت گرفته است. براساس استاندارادهای حسابداری لازم است که تاثیر ارز براساس نرخ بازار صورت بگیرد در صورت محاسبه تاثیر ارز براساس استانداردهای حسابداری، بانک پاسارگاد سود بیشتری از این محل شناسایی خواهد کرد.

طبق الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار صورت های مالی بانک باید بر اساس استانداردهای IFRS تهیه گردد. این مهم توسط بانک رعایت نگردیده است. دلیل عدم رعایت مورد فوق نا هماهنکی و تناقضات بین بانک مرکزی و سازمان بورس است.

سوالات سهامداران

درصد سهامداری مستقیم و غیر مستقیم پارس آریان در بانک پاسارگاد چقدر است؟

– در حال حاضر سرمایه گذاری پارس آریان ۹.۸ درصد بانک بانک پاسارگاد را به صورت مستقیم داراست. براساس مصوبه جدید مجلس یک سهامدار حقوقی یا حقیقی می تواند ۳۳ درصد از یک بانک را در اختیار بگیرد. سرمایه گذاری پارس آریان در این راستا گام بر می دارد.

برنامه افزایش سرمایه بانک از محل تجدید ارزیابی در چه مرحله ای است؟

-سعی می شود که افزایش سرمایه تا پایان سال جاری صورت گیرد و هم اکنون در حال انجام کار کارشناسی بر روی دارایی های بانک هستیم.

برنامه بانک برای فروش اموال مازاد چیست؟

-طبق قانون رفع موانع تولید بانک در حال فروش اموال و دارایی های مازاد خود است.

شعبه هند بانک پاسارگاد کی افتتاح خواهد شد؟

– مذاکرات در این خصوص در حال انجام است و با توجه به بیماری کرونا کشور هند از پذیرش مسافران ایرانی خودداری نموده است و این روند افتتاح شعبه را کند کرده است.

درصد پارس آریان در گسترش انرزی چقدر است؟

-پارس آریان به صورت مستقیم ۱۵ درصد گسترش انرژی و به صورت غیر مستقیم ۱۶ درصد گسترش انرژی را دارد.

آیا برنامه ای برای عرضه اولیه شرکت های زیرمجموعه وجود ندارد؟

-۳ شرکت از زیر مجموعه های میدکو در حال عرضه هستند و ۲ شرکت از زیر مجموعه گسترش انرژی و خود شرکت گسترش انرژی در صدد عرضه اولیه می باشند.

در پایان صورت های مالی شرکت به همراه تقسیم سود ۵تومانی به ازای هر سهم به تصویب سهامداران شرکت رسید. طبق نامه بانک مرکزی و به دلیل ذخیره کسری های مورد اشاره بانک مرکزی، بانک پاسارگاد ملزم به تقسیم سود حداقلی و ۱۰ درصد سود سال جاری گردید.