به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ چهارشنبه ۳۱شهریور۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۴,۸۳۶ واحدی(۰.۳۵ درصد) بر روی مقدار ۱,۳۸۶,۴۰۱ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۱.۴۳ درصد افت کرد و به ۴۱۵,۴۹۵ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۸,۸۰۴ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «شپنا»، «شتران» و «پارس» داشتند.

شاخص کل بورس امروز اگرچه ابتدا رشد کمی داشت اما بلافاصله نزولی شد و به کاهش شدیدی را تجربه کرد. از اواسط بازار کم کم دوباره شروع به افزایش کرد و نهایتا بخشی از کاهش را پس گرفت. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار بیشتر از ۵۰ درصد بود اما در ادامه تعداد آن‌ها به سرعت و به شدت کاهش یافت. در شاخص کل هم وزن اما روند متفاوت بود و بلافاصله از همان شروع بازار نزولی شد هرچند این شاخص نیز از اواسط بازار توانست بخشی از کاهش خود را جبران کند. امروز در پایان بازار حدود ۱۷ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند.

در بین صنایع مختلف، امروز تنها شاخص چند صنعت مثبت و مابقی منفی بودند. انتشار و چاپ، محصولات چوبی و منسوجات بدترین افت و فرآورده های نفتی، استخراج نفت جزکشف و تامین آب، برق و گاز نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فرآورده های نفتی «شپنا»، «شتران» و «شبندر» اولین، دومین و چهارمین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند. همچنین در گروه محصولات شیمیایی‌ «پارس» اولین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. نمادهای ‌«وصندوق» و «شستا» نیز از گروه چند رشته ای صنعتی سومین نماد مثبت و دومین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند. نماد «فخوز» نیز از گروه فلزات اساسی سومنی تاثیر منفی را بر روی شاخص کل گذاشت.

امروز بازار شاهد خروج ۶۴۵ میلیارد تومان از طرف حقیقی‌ها بود. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «فجهان»، «برکت» و «شبندر» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «سمگا»، «حآفرین» و «فسبزوار» بود.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۱۷۰ تومان افزایش داشت و به ۲۷ هزار و ۵۷۰ تومان رسید. یورو نیز ۲۳۰ تومان افزایش داشت و ۳۲ هزار و ۳۵۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۲۰۰ و ۲۷,۲۰۰ تومان اعلام کرد.

 

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای روز سه شنبه  با وزرای خارجه در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با آقای هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان دیدار  نمود و در خصوص رئوس سیاست خارجی دولت جدید و موضوع برجام و ادامه مذاکرات وین  گفتگو و تبادل نظر کردند. وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت و ضرورت نتیجه محور بودن مذاکرات وین اظهار کرد: انتظار برحق ملت ایران آن است که مزایای اقتصادی برجام که به دلیل بدعهدی طرف های مقابل تا کنون محقق نشده‌است، اینبار تضمین گردد.

امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران خطاب به بورل: مذاکرات را از سر خواهیم گرفت. اتلاف وقت نمی‌کنیم. اگر دیگران به تعهدات خودشان برگردند، ما نیز آمادگی داریم اقدامات جبرانی خود را متوقف کنیم.

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد: ‏ما میراث‌دار کسری‌ها و بی‌انضباطی‌ها هستیم اما مسیر جدیدی را گشوده‌ایم که مدیران را کارآمد و پاسخگو خواهد کرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه: برای رفع مشکلات نه تنها در بودجه ۱۴۰۱ می بایست راه حل ارائه شود، بلکه برای شش ماه دوم سال ۱۴۰۰ نیز اگر نیاز به راهکارهای قانونی است احصا و پیگیری شود.

محمدعلی دهقان دهنوی: وزیر اقتصاد در جلسه کمیته تامین منابع با افزایش هرچند اندک نرخ سود در مقطع فعلی مخالفت کردند و این دیدگاه که با افزایش نرخ  سود اوراق به فروش برسد مطرح نیست.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: کشور با وجود شرایط تحریمیِ حوزه نفت، در میزان عملکردی و همچنین فروش نفت با افزایش و جهش قابل توجه روبرو بود. این افزایش درآمد نشان می دهد راهکارهای افزایش ظرفیت فروش نفت خام و مشتقات و فرآورده‌های نفتی بیشتر شده و پیش‌بینی می‌کنیم این مؤلفه نیز بیش از قبل شود./خانه ملت