به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری یکشنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۹، شاخص کل ۵۵,۲۲۱.۹۵ واحد افزایش یافت و به مقدار ۱,۵۹۷,۰۴۵.۴۴واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۹۵,۴۹۱میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم وزن ۸۴۷۸.۳۳ واحد افزایش یافت و به مقدار  ۴۱۸,۹۹۱ واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «شتران»، «فولاد» و «فارس» داشتند.

امروز کلیت بازار تحت تاثیر رشد قیمت دلار از یک سو و نزدیک شدن به زمان ارسال گزارشات شش ماهه مثبت بود. دلار آزاد دیروز از ۳۰ هزار تومان عبور کرد و امروز قیمت در صرافی ملی ۳۱۰۰۰ تومان درج شد. در گروه پتروشیمی و فلزی بعد از یک هفته شاهد شکل گیری تقاضا قوی بودیم. در گروه پالایشی شتران پس از افزایش سرمایه با رشد ۲۹ درصدی بازگشایی شد که می تواند چراغ سبزی برای بازگشایی خوب در شپنا باشد. شپنا به دلیل در پیش بودن افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی و طرح های توسعه در دست افتتاح میتواند برای بازار جذابتر هم باشد. ولی بانکی ها را میتوان لیدر این روزهای بازار عنوان کرد. بانک ملت پس از شفاف سازی در مورد وضعیت ارزی امروز بدون دامنه قیمت با رشد ۱۱ درصدی بازگشایی شد.

در ادامه شفاف سازی بانکها در خصوص اثار تسعیر ارز، بانک کارآفرین مبلغ تراز بانک را ۲۵ میلیون یورو برآورد کرده ولی رقم مشخص ریالی بری تسعیر ارز بیان نکرده است. بانک گردشگری نیز فقط به تراز مثبت بانک اشاره کرده و رقم دقیق تراز خود را مشخص نکرده است.

وسپهر در کنفرانس اطلاع رسانی در خصوص عرضه زیرمجموعه ها در بورس عنوان نموده که در شرکت “انرژی سپهر” و “توسعه نیشکر و صنایع جانبی” سهامدار عمده نمیاشد و تصمیم گیری در این مورد در اختیار سایر سهامداران عمده است. عرضه انرژی سپهر در بازار سرمایه در دست بررسی و در خصوص توسعه نیشکر و صنایع جانبی مذاکرات با فرابورس از طرف سایر سهامداران عمده در حال انجام است.

در گروه عرضه برق و بخار دو سهم مبین و بفجر پس از ریزش اخیر بازار شرایط مستعدی برای رشد قیمت دارند. بفجر بزودی محصولات جدیدی را در بورس کالا عرضه خواهد کرد و همچنین ورود به بازارهای صادراتی از برنامه های بفجر در سال ۹۹ میباشد. مدیرعامل شرکت فجر انرژی خلیج فارس (بفجر) از عرضه آرگون و ازت مایع برای نخستین بار در بازار بورس انرژی و کالا خبر داد و گفت: فروش این محصولات در بورس جهش و رکوردی سه برابری برای فجر در پی داشته و به زودی اکسیژن مایع نیز به عنوان یک محصول جدید در بورس کالا عرضه خواهد شد. بازارهایی غیر از بازار داخلی با ظرفیت های خوب برای فروش محصولات فجر وجود دارد که مقدمات ورود به این بازارها را فراهم کرده‌ ایم. با توجه به اینکه قیمت فروش برپایه دلار بوده پس فروش این محصولات به بازاری غیر از بازار داخلی می تواند ارزآوری و ارزش افزوده بسیار بالایی برای شرکت در پی داشته باشد. هر دو سهم امسال افزایش سرمایه از محل سود انباشته دارند. بفجر ۳۸ درصد و مبین ۴۲ درصد افزای سرمایه را به مجمع میبرد. در نمودار مبین قیمت هنوز در گیر خط مقاومت نزولی خود است. مادامکیه قیمت با قدرت از ۲۹۳۰ تومان عبور نکند رالی صعودی قوی در این نماد شکل نخواهد گرفت. می توان با شکست ۲۹۳۰ تومان و با حد ضرر ۲۵۰۰ تومان وارد معامله خرید شد.

سرمایه گذاریهای شستا و خوارزمی که سال مالی منتهی به ۳۱ خرداد دارند صورت های مالی حسابرسی شده منتهی به خرداد ۹۹ را منتشر کره اند. شستا ۲۴۱۰ ریال سود خالص داشته که در مجمع ۲۳ مهر احتمالا تقسیم سود حدودا ۹۰ درصد خواهد داشت. شستا در سال مالی جاری (از محل فروش سرمایه گذاریها) تا اکنون ۵۶۰ ریال سود محقق کرده و نشان داده سود فعلی در سال جاری قابلیت تکرار هم دارد. در صورت مالی سال مورد گزارش تعداد شرکت های زیانده از ۱۴ شرکت به ۸ شرکت کاهش یافته است. به عنوان مثال رایتل از زیرمجموعه های شستا از ۵۶۸ میلیارد تومان زیان در سال ۹۷ به ۱۱۳ میلیارد تومان سود خالص در سال ۹۸ رسیده است. شستا در سال مورد گزارش ۱۱.۷ هزار میلیارد تومان سود سهام دریافت کرده که ۹۶ درصد آن از هلدینگ های پذیرفته شده در بورس و ۴ درصد از شرکت های خارج بورسی است. وخارزم هم در سال مالی منتهی به خرداد ۴۵۶ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده که نسبت به سال مالی گذشته ۳۱۱ درصد افزایش داشته است. بخش عمده رشد سودآوری امسال به سبب افزایش ۳۴۸ درصدی سود حاصل از واگذاری سهام بوده است. در مقابل درآمد سود سهام (سود تقسیمی) تنها ۵۳ درصد افزایش داشته است.