به گزارش پاسارگاد تحلیل، مجمع عادی سالیانه شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور برای تصویب صورت‌های مالی مالی سال منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸ با حضور حدود ۹۱درصد سهامداران برگزار شد. کلانتری؛ مدیرعامل گزارش هیات مدیره را به مجمع ارایه کرد. نکات مهم مطرح شده در این مجمع به شرح زیر است:

  • شرکت صبانور پروژه یک میلیون تنی با نام گندله‌سازی کردستان را نیز هم‌اکنون در دست اجرا دارد؛ البته حدود ۵سال پیش از این هم برای اجرا و راه‌اندازی این طرح اقدام شده بود، اما به دلایلی، این طرح در همان مراحل ابتدایی رها شد. وجه مورد نیاز اجرای این پروژه ۱۸میلیون دلار است که تاکنون ۵ میلیون دلار آن پرداخت شده، قرار است مابقی مبلغ مورد نیاز پروژه از طریق فروش سهام معادن و فلزات صورت پذیرد.

  • در گذشته شرایط تولید مواد اولیه شرکت‌های فولادی متفاوت بود و مانعی برای صادرات سنگ آهن، گندله و کنسانتره نیز وجود نداشت ولی در حال حاضر شرکت‌های داخلی فولادساز از نظر تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید فولاد دچار مشکل جدی هستند و باید این موضوع در اولویت بالاتری قرار گیرد. در واقع صادرات مواد اولیه فولادسازی توسط شرکت‌های معدنی از یک سو و تمایل روزافزون این شرکت‌ها برای تکمیل زنجیره فولاد و دستیابی به خط تولید فولاد باعث شده تا دست شرکت‌های فولادساز از مواد اولیه خالی بماند. این کمبود مواد اولیه برای شرکت‌های بزرگی مثل فولاد مبارکه باعث شد تا آن‌ها از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام کنند تا شرکت‌های معدنی را از صادر کردن مواد خام باز دارد. بر همین اساس نیز دولت به این موضوع ورود پیدا کرد و برای حل این مشکل ضمن اعمال تعرفه ۲۵ درصدی برای صادرات این مواد، اعلام کرد که محصولات شرکت‌های معدنی باید با اولویت تامین مواد اولیه شرکت‌های فولادسازی داخلی به فروش برسد. به همین دلیل شرکت توسعه صنعتی و معدنی صبانور امکان صادرات ندارد و صادرات با دلار کمتر از ۲۰ هزار تومان برای شرکت به صرفه نیست و حتی در صورت افزایش نرخ دلار به ۲۰ هزار تومان و بالاتر، صاردات همچنان نیاز به مجوزهای صمت دارد.

  • شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور به منظور تنوع بخشی به محصولات خود اقدام به اکتشاف در پهنه راور کرمان برای کشف ذخایر سرب و روی کرده است. این پروژه با همکاری شرکت زرین معدن آسیا در حال انجام است. ۱۷ میلیارد تومان برای اکتشاف در نظر گرفته شده است و محدوه اکتشاف به ۵ ناحیه محدود شده است. شرکت در نظر دارد کارخانه ۵۰،۰۰۰ تنی سرب و روی را در این منظقه راه‌اندازی کند.

  • اختلاف‌ها با اداره مالیات بر سر نحوه محاسبه مالیات بوده است. با توجه به این مورد که اداره مالیات، کنسانتره را به عنوان ماده خام در نظر می‌گیرد و بنابراین معافیت مالیاتی جهت صادرات ندارد. در حالی که با توجه به فرآیندهای صورت گرفته بر روی سنگ آهن و تبدیل به کنسانتره شرکت معتقد است که این محصول از حالت ماده خام خارج شده است. طبق مکاتبه‌هایی که با وزرات صمت انجام شده، شرکت به نتایج مطلوبی رسیده و توانسته است که از معافیت‌های مالیاتی در این خصوص استفاده لازم را ببرد و مالیات خود رو تخفیف دهد.

در پایان این جلسه پس از تصویب صورت‌های مالی مورد گزارش و سایر دستور جلسه توسط مجمع، به‌ازای هرسهم ۱،۲۱۰ریال سود تقسیم شد.