به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهارشنبه ۷مهر ۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۱۱،۵۷۴واحدی(۰.۸۱درصد) بر روی مقدار ۱،۴۳۷،۰۲۱ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۳ درصد رشد کرد و به ۴۲۰،۷۹۸ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۶۶،۹۹۳ میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «پارسان»، «وغدیر» و «شپدیس» داشتند.

بازار امروز درحالی کار خود را شروع کرد که روز گذشته شاخص کل و اکثر سهام با افزایش عرضه کمی عقب نشینی کردند. در ادامه این اتفاق معاملات امروز نیز حالتی متعادل اما با برتری عرضه را دنبال کرد. سهام پالایش که روز گذشته با وجود عرضه‌ها و لیدری شبندر، تابلوی سبزرنگی داشتند، امروز را با رنگ قرمز شروع کردند و با همین رنگ به پایان رسید.

به صورت مشخص گروه محصولات شیمیایی، به خصوص در نمادهای اوره‌ ای، متانولی و پلیمری، یکی از بهترین وضعیت‌ها در معاملات بورس را داشت. افزایش قیمت گاز و نفت و به تبع آن رشد محصولات از جمله محرک‌هایی است که این گروه را به پیش می‌برد و البته ریسک ریزش قیمت‌های جهانی در کوتاه‌مدت را کمرنگ کرده است.

یکی از نکات مهم و چشمگیر در گزارش عملکرد ماهانه خودرویی‌ها، رشد تیراژ تولید بود. البته هنوز بزرگترین نماد گروه گزارش فعالیت شهریور را روانه کدال نکرده است. با این حال رشد قابل‌توجه تولید قطعه‌سازان این نوید را می‌داد که تولیدکنندگان اصلی خودرو نیز در آخرین ماه از تابستان به سمت تولید بیشتر رفته باشند.  گزارش «خساپا» و «خزامیا» نیز تا این جای کار موید همین موضوع بوده است. با این حال همچنان نرخ‌های فروش بحث‌برانگیز است. عدم رشد نرخ‌های فروش، رشد تیراژ تولید و زیان عملیاتی خودروسازان باعث می‌شود تا احساس دوگانه‌ای در هر نظاره‌گری ایجاد شود. وقتی که نرخ‌های فروش شرکت‌ها پوشش‌دهنده هزینه‌های متغیر شرکت‌ها نیست تولید هر چه بیشتر به معنای زیان بیشتر است.

نرخ دلار در بازار آزاد به ۲۸۳۳۰ تومان رسیده؛ سقف نرخ در سال ۱۴۰۰. محدوده ۲۸۳۰۰ تا ۲۸۴۰۰ مقاومت مهمی پیش روی دلار محسوب می‌شود. در صورتی که دلار بالاتر از این سطوح تثبیت شود احتمال آغاز یک روند صعودی دیگر شدت می‌گیرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • ‌ بدر البوسعیدی، وزیر خارجه عمان گفت: کشورش برای نزدیک گرداندن دیدگاه‌های ایران و کشور‌های عربی خلیج فارس تلاش می‌کند. وزیر خارجه عمان بر پایبندی کشورش به حسن همجواری و عدم دخالت در امور دیگران تاکید کرد.

  • مقامات امریکایی و اروپایی در گفت‌و‌گو با رویترز اعلام کرده‌اند ایالات‌متحده به منظور کاهش واردات نفت چین از ایران با پکن مذاکرات دیپلماتیک انجام داد.

  • رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگویی مطبوعاتی با اشاره به مذاکرات خود با آلکسی لیخاچف رئیس شرکت دولتی روس اتم گفت: در این نشست تفاهمات اولیه برقرار شد به نحوی که با یک تصویر روشن ما بتوانیم پروژه‌ها و برنامه‌هایمان را در حوزه هسته‌ای سریعتر به انجام برسانیم.

  • اطلاعیه مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت: با اجماع و تکیه بر شواهد معتبر علمی به این نتیجه رسیدیم که واکسیناسیون زنان‌باردار کماکان با واکسن سینوفارم که یکی از معتبرترین واکسن‌های حال حاضر دنیا و دارای تأییدیه سازمان جهانی بهداشت است، ادامه یابد. تصمیمی برای واردات واکسن فایزر وجود ندارد.

  • تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شهریورماه سال ۱۴۰۰، به حدود ۷.۸ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۴۱.۶ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸ درصد کاهش نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی شهر تهران ۳۱۷.۰ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۲.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

  • دبیر کل اوپک هشدار داد نفت در ۲۰۴۵ همچنان منبع شماره یک انرژی در جهان خواهد بود و ۲۸ درصد نیاز جهان به انرژی را تامین می‌کند.