به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهارشنبه ۱۷شهریور ۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۲،۹۴۸ واحدی(۰.۱۹درصد) بر روی مقدار ۱،۵۲۶،۰۰۹ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۱۹ درصد رشد کرد و به ۴۶۶،۰۹۶ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۷۶،۰۸۴ میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «شستا»، «کچاد» و «نوری» داشتند.

شاخص کل پس از صعود خوب خود در چندماه اخیر نتوانست که ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را فتح کند و چند روزی است که در کانال ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد در حال نوسان است. البته این اصلاح شاخص و کاهش رشد هم راستا با دلار پیش میرود و در حال حاضر محرک قابل توجهی برای رشد وجود ندارد مگر وضعیت بنیادی شرکت های بازار سرمایه که آن هم به مرور زمان و به آهستگی خود را نشان میدهد.

بازار امروز همانند بازار مردد روزهای قبل با صعود اغاز شد ولی بعد از آن کاهش یافت و در نهایت دوباره رشد کرد. همچنان تعداد صف های خرید و ارزش آن بر تعداد و ارزش صف های فروش فزونی دارد. امروز شاهد خروج ۴۶ میلیارد تومان نقدینگی از سوی حقیقی های بازار بودیم و ۳۹ میلیارد تومان پول به صندوق های درآمد ثابت وارد شد. شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور با ۴۰ میلیارد تومان بیشترین ورود پول را داشت و بعد از آن سرمایه گذاری تامین اجتماعی ۳۷ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی را جذب خود کرد. همچنین شرکت فولاد مبارکه و دارویی برکت با ۱۹ و ۱۸ میلیارد تومان نقدینگی بیشترین خروج پول را داشتند.

نکته دیگر این روزهای بازار سرمایه فاصله گرفتن از میانگین ۱۰ همت معاملات خرد در بازار است. این رقم  در روز جاری ۲۰ درصد کمتر از این میانگین بود.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • ‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: طبق قانون صنایع مکلف به احداث نیروگاه برای تامین برق خود هستند که درباره این موضوع نیز بحث و تبادل نظر شد. همچنین درباره بحث صادرات و قیمت گذاری برق و نگرانی سرمایه گذاران در این زمینه نیز بحث‌هایی انجام شد. استفاده از انرژی های تجدید پذیر و استفاده از بخش خصوصی در این حوزه و جلوگیری از تلفات برق از موضوعات دیگر مطرح شده در جلسه سه شنبه ۱۶ شهریور بود.

  • دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد رابرت مالی و هیاتی کوچک از هفتم تا دهم سپتامبر (۱۶ تا ۱۹ شهریورماه جاری) به مسکو و پاریس سفر خواهند کرد. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که هدف از سفر رابرت مالی، مشورت با شرکای روسی و اروپایی در مورد برنامه هسته ای ایران است تا به توافقی در مورد بازگشت متقابل به برجام دست یابند.

  • علی‌ نیکزاد، نایب رییس مجلس، از قول وزیر صمت برای ساماندهی و کاهش نرخ سیمان و فولاد خبر داد. نماینده مردم اردبیل در مجلس، ظرفیت تولید فولاد و سیمان کشور را نسبت به مصرف آن بیشتر عنوان کرد و گفت: در نشست روز سه شنبه و بنا به قول وزیر صمت مقرر شد کیسه سیمان که هم‌اکنون در بازار ۲۷ هزار تومان است، ظرف ۱۵ روز به ۲۵ هزار تومان برسد.

  • ایرج مسجدی، سفیر کشورمان در بغداد با اشاره به نقش مهم نخست وزیر عراق در برگزاری سه دور قبلی مذاکرات ایران و عربستان گفت دور چهارم این مذاکرات نیز برگزار می‌شود.

  • غریب‎آبادی: هیچکس نمی‌تواند خواستار توقف فعالیت‌های‎ هسته‌ای ایران شود.

  • جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا:چین با یک مشکل بزرگ مواجه است. بنابراین من اطمینان دارم آنها برای رسیدن به یک توافق با طالبان تلاش خواهند کرد. پاکستان، روسیه و ایران نیز به همین شکل تلاش خواهند کرد. همه آنها سعی می‌کنند اقدام بعدی را شناسایی کنند.

  • رئیس سازمان بورس و اوراق بهادر در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صداوسیما از مردم عادی خواست بطور مستقیم در بازار بورس سرمایه‌گذاری نکنند بلکه از طریق شرکت‌های تخصصی بازار سرمایه و سبدگردان‌ها اقدام به خرید سهام بکنند.