به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ شنبه ۱۱دی۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۱۸ هزار و ۴۱۷ واحدی(۱.۳۲درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۳۷۸ هزار و ۸۹۴ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۱.۲۶ درصد افت کرد و به ۳۶۳,۴۷۰ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۲,۷۴۷ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فارس» و «شپدیس» داشتند.

شاخص کل بورس امروز از اول روز نزولی شد. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار نزدیک به ۲۵ درصد بود و در ادامه تعداد آن‌ها تقریبا بدون تغییر یافت. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود. امروز در پایان بازار حدود ۱۸ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص بیشتر صنعت‌ها منفی و تنها ۴ صنعت مثبت بودند. وسایل ارتباطی، سایر معادن و محصولات چوبی بیشترین افت و قند و شکر، منسوجات و حمل و نقل نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزی «فولاد» اولین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشت. همچنین در گروه شیمیایی «فارس»، «شپدیس» و «نوری» دومین، سومین و چهارمین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. نماد ‌«کچاد» نیز از گروه استخراج کانه‌های فلزی پنجمین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. نمادهای «وغدیر» و «خودرو» نیز از گروه چند رشته صنعتی و خودرویی پنجمین و ششمین نماد با تاثیر منفی بر روی شاخص کل بودند.

امروز بازار شاهد خروج ۴۶۰ میلیارد تومان از طرف حقیقی‌ها بود. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «فولاد»، «فملی» و «شپدیس» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «بهپاک»، «ثاباد» و «فپنتا» بود.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز بدون تغییر بود و به ۲۷ هزار و ۳۸۳ تومان رسید. یورو نیز ۳۳ هزار و ۷۸۹ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۴,۷۴۶ و ۲۸,۱۵۲ تومان اعلام کرد.

 

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

باقری، مذاکره کننده ارشد ایران: در عرصه لغو تحریم‌ها مکاتباتی بین دو طرف انجام گرفت و پیشرفت‌های به نسبت خوبی در این چند روز آغازین دور هشتم صورت گرفت.

رئیس جمهور در دیدار شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم: به هیچ وجه نمی‌خواهیم قیمت بنزین را افزایش دهیم.

وزیر صمت: اجرای تفاهمنامه تامین مالی زنجیره‌ای منجر به افزایش ۳۰ درصدی تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی خواهد شد.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران: براساس پیگیری‌های انجام شده اکنون ۳۴ ملک مازاد دولت در حال طی کردن مراحل پذیرش است و در هفته‌های آتی عرضه آن‌ها بر تابلوی بورس کالا به انجام خواهد رسید.

عربستان: توافق اوپک‌پلاس برای ثبات بازار ضروری است.

آقامحمدی،عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: ارز سال بعد تک نرخی خواهد شد.