احمد پویانفر اعلام کرد: حامیان دومین مسابقه الگوریتمی در بازار سرمایه، زیرساخت‌های یکسانی را در اختیار تمام تیم‌ها قرار داده‌اند تا عدالت در مسابقه رعایت شده و تیم‌ها با سهولت بیشتری بتوانند استراتژی‌های خودشان را بچینند.
احمد پویانفر، در بررسی وضعیت تیم‎های حاضر در دومین دوره مسابقه الگوریتمی در بازار سرمایه، گفت: نکات مهم این مسابقه، اول به خصوصیت تیم‌های حاضر برمی‌گردد. در این دوره مسابقه تقاضا بسیار زیاد بوده و تیم‎های حرفه‎ای‎تری نسبت به دوره قبل شرکت کرده‎اند.
مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ارزش ‌پرداز آریان (آیکو) اعلام کرد: مورد دوم، انسجامی است که حامی مسابقه دارد و خدماتی که به شرکت کنندگان ارایه داده است. چراکه زیرساخت‌های یکسانی را در اختیار تمام تیم‌ها قرار داده و به همین دلیل عدالت در مسابقه بیشتر رعایت شده است، حتی تیم‌ها با سهولت بهتری می‌توانند استراتژی‌های خودشان را بچینند.
وی ادامه داد: با توجه به زیرساخت‎هایی که گروه مالی پاسارگاد فرآهم کرده، در حال حاضر تیم‎ها دیگر دغدغه تکنولوژی ندارند و بیشتر به استراتژی‎های خود می‎پردازند.
عضو هیات مدیره شرکت فرابورس ایران افزود: حتی الامکان مشکلات بسترهای مسابقه امسال نسبت به سال گذشته مرتفع شده و هماهنگی مطلوبی بین سازمان بورس و اوراق بهادار و برگزارکننده و حامی مسابقه انجام شده است.
وی با اشاره به بهره‎گیری بیشتر از معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه به تشریح دغدغه‌های فعالان این بازار پرداخت و گفت: موضوعی که بسیار مهم است و فارغ از ساختار مسابقه باید اتفاق بیافتد، تسهیل استفاده از معاملات الگوریتمی است که با شکل و قالب فعلی نمی‎تواند جوابگوی خواست فعالان باشد. چراکه یکی از کارهایی که باید مد نظر قرار داده و عملیاتی شود بحث کارمزد است. در حال حاضر کارمزد این معاملات بالاست و تقریبا می‌تواند مانعی برای توجیه معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه باشد.
پویانفر ادامه داد: در این راستا پیشنهاد می‌کنم سازمان در خصوص کارمزد مصوبه‌ای تهیه کند تا شرایط برای فعالان تسهیل شود. مثلا کارگزاری‌ها بتوانند تا ۱۰۰درصد تخفیف برای مشتریان الگوریتمی خود اعمال کنند که این اقدام می‎تواند کمک رسان بازار سرمایه باشد و یا سازمان می‌تواند کارمزد خود را دریافت نکند.
وی افزود: از سوی دیگر کارگزاری‌ها با مسوولیت خود به تیم‌هایی که مورد تایید آنهاست دسترسی معاملات الگوریتمی بدهند. گفتنی است؛ در حال حاضر سازمان بورس این دسترسی‌ها را فقط برای بازارگردانی ارایه می‌دهد، اما باید اصولا برای برخی از نهادهای حقوقی مثل شرکت‌های سرمایه‌گذاری از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بازارگردان‌ها، سبدگردان‌ها، مشاوران سرمایه‌گذاری و تامین سرمایه‌ها، این دسترسی‎ها را بدهند تا بتوانند معاملات الگوریتمی قابل استفاده باشد.
این کارشناس ارشد بازار سرمایه مورد دوم را محدودیت سامانه معاملاتی دانست و تصریح کرد: در همه جای دنیا این نوع معاملات با احتیاط به کار گرفته می‌شود و کمی حالت ناشناخته دارد. اثری که این نوع معاملات در بازار می‌تواند بگذارد یک طرف و سمت دیگر محدودیت‌های سامانه معاملاتی کشور قرار دارد. سامانه فعلی شرایط دسترسی تیم‎های حرفه‎ای و اشخاص حقوقی پس از مسابقه را ندارد. سیستم فعلی معاملات دچار مشکلاتی است مثل هنگ کردن سیستم در حین معاملات عرضه اولیه؛ چراکه ظرفیت پردازش اطلاعات این سامانه معاملاتی محدودیت‌های خاص خودش را دارد و طبیعتا سازمان باید این محدودیت را برطرف کند و پس از اطمینان این چنین دسترسی‌ها را بدهد.