به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ دوشنبه ۱۵شهریور۱۴۰۰، افت ۱۵هزار و ۳۹۸واحدی شاخص کل (یک درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۵۲۳هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن نیز ۰.۹درصد افت کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به بیش از هشت هزار و ۵۶۵میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «میدکو»، «فولاد» و «فملی» داشتند.

در شروع بازار امروز شاهد حرکت پایاپای صف‌های خرید و فروش بودیم. تعداد صف‌ها در هر دو سمت عرضه و تقاضا نشان از تعادل بازار و معاملات روان اکثر سهم‌ها داشت. از حجم عرضه های ساعات پایانی روز گذشته میشد حدس زد که بازار امروز سرخ پوش خواهد بود. کلیت بازار امروز قرمز بود اما تعدادی سهام نیز به رنگ سبز دیده میشد. تعدادی از تحلیلگران وضعیت کنونی بازار را به نرخ دلار و احتمال توافق و کاهش بیشتر آن میدانند، تعدادی آن را به تسویه حساب های اعتباری کارگزاری ها ربط میدهند و بعضی نیز رسیدن به نقاط شناسایی سود توسط سهامداران و رسیدن به نقاط مقاومت بازار را عامل این تعدیل ها قلمداد میکنند. دلیل هر چه باشد به نظر میرسد این شرایط برای مدتی وجود خواهد داشت. ارزش معاملات خرد در بازار امروز نیز کاهش داشت و تا حدود ۹ هزار میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید کدهای حقیقی در کلیت بازار امروز در سطح ۱۷.۸ میلیون تومانی قرار گرفت و در سمت مقابل سرانه فروش حقیقی‌ها به ۶.۲ میلیون تومان رسید. در پایان معاملات امروز ۱۱۲ نماد همراه صف فروش به ارزش تجمیعی ۴۱۶ میلیارد تومان کار خود را پایان دادند و در سمت مقابل ۷۴ نماد با صف‌ خریدهایی به ارزش ۶۹۷ میلیارد تومان کار خود را پایان دادند.

روز گذشته خبر افزایش نرخ خرید تضمینی چغندر در سال زراعی آینده منتشر شد. به این ترتیب باید انتظار افزایش نرخ مجدد قند و شکر را داشت. با این حال این مساله در تمام نمادهای گروه آن قدر اثر مثبت نخواهد داشت که از لحاظ سودآوری رشد قیمت تمام نمادها را توجیه کند.

.بازار رمزارزها که در ساعات نخست معاملات وضعیتی ترکیبی داشت، اکنون افت قابل توجهی را تجربه کرده است. بیت‌کوین با حدود ۲درصد افت به قیمت ۵۰هزار و ۹۱۴دلار، و اتریوم با سقوط حدود ۶درصد به قیمت ۳هزار و ۷۱۷دلار معامله می‌شود. دوج‌کوین، ریپل و کاردانو نیز شاهد سقوط قابل توجهی بودند.