به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهارشنبه ۲۴شهریور ۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۸،۶۶۷ واحدی(۰.۵۸درصد) بر روی مقدار ۱،۴۸۸،۲۹۴ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۳۲ درصد افت کرد و به ۴۵۰،۴۵۹ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۶۱،۴۳۲ میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «شستا»، «فولاد» و «اخابر» داشتند.

در شروع معاملات امروز، صف‌های خرید و فروش با تعداد پایین و نزدیک به یکدیگر حرکت کردند. شروع نزولی دلار، تقاضای خوب دیروز را خنثی کرده است. دلار هرات که معاملات دیروز را در محدوده ۲۷۴۵۰ تومان به پایان برده بود دادوستدهای امروز را در محدوده ۲۶۹۵۰ تومان آغاز کرد. خبر اولیانوف در رابطه با آغاز احتمالی مذاکرات وین طی ۲ هفته آینده مهم ترین مساله‌ای است که باعث ایجاد این گپ منفی شده است.

سه نماد دارویی بعد از اطلاعیه کسب مجوز افزایش نرخ امروز به مدار معاملات باز گشتند. نحوه برخورد بازار با آخرین مرحله از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌تواند مسیر گروه دارویی را مشخص‌تر کند. با این حال تاکید می‌شود بر اساس محاسبات برخی نمادهای این گروه خبر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را پیش‌خور کرده‌اند و برخی دیگر همچنان پتانسیل واکنش به این خبر را دارند.

رها شدن از قید قیمت‌گذاری دستوری مهم‌ترین اتفاقی است که می‌تواند حال و روز صنعت خودرو را بهبود بخشد. این خبر احتمالا از توافق برجام نیز برای این گروه مهم تر است.  اگر چه اظهار نظرهای متعددی در رابطه با احتمال فروش خودرو در بورس کالا مطرح شده اما هنوز به صورت رسمی این امر رد یا تایید نشده است.

برخلاف خودرویی‌ها، بهترین خبر برای گروه بانکی در کوتاه‌مدت می‌تواند رفع تحریم‌های بانکی باشد. با این حال واقعیت آن است که بهبود فضای این گروه طی ۲ روز اخیر به خاطر انتشار فهرست املاک بانک ملت رقم خورده است. مساله‌ای که همواره این صنعت را مورد انتقاد قرار داده آن است که بنگاه‌ها و بانک‌های بزرگ به جای تمرکز بر فعالیت بانکداری و اصلاح صورت‌های مالی به دارایی‌های ملکی خود متکی هستند.

ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم بدون احتساب معاملات صورت گرفته در دو صندوق ETF دولتی دارایکم و پالایش به عدد ۵۵۸۲ میلیارد تومان رسید. از این میان شاهد خروج پول حقیقی به میزان ۴۲۸ میلیارد تومان بودیم. سرانه خرید کدهای حقیقی در کلیت بازار به عدد ۱۴.۹ میلیون تومان رسید و در سمت مقابل سرانه فروش حقیقی‌ها در سطح ۳.۸ میلیون تومان باقی ماند.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • ‌ رئیس سازمان امور مالیاتی در خصوص میزان منابع درآمدی حاصل از مالیات مصوب در بودجه ۱۴۰۰ گفت: به موجب بودجه ۲۷۰ هزار میلیارد تومان منابع از محل مالیات در نظر گرفته شد که در پنج ماه ابتدایی سال ۱۰۸ هزار میلیارد تومان وصول شد و این رقم نسبت به سال گذشته در همین ماه‌ها رشد داشت اما این دریافت مالیات بیشتر از محل جلوگیری از فرار مالیات‌ها تامین شد.

  • تولیدات واکسن برکت تا به امروز ١٠ میلیون دوز بوده که از این تعداد بیش از ۵ میلیون و ٢٠٠ هزار دوز واکسن تحویل وزارت بهداشت شده و مابقی این واکسن‌ها نیز پس از طی مراحل تست کیفیت تحویل این وزاتخانه خواهند شد.

  • سفیر اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین با تاکید بر حمایت اتحادیه از توافق هسته‌ای ایران (برجام) تصریح کرد: از سرگیری مذاکرات برجام بیش از هر زمان دیگری حائز اهمیت است.

  • مسعود میرکاظمی در چهارمین جلسه ستاد بودجه سال ۱۴۰۱ کشور با انتقاد از خلق پول در سال‌های گذشته، اظهار کرد: تا کی باید خلق پول صورت گیرد که جز تورم افسارگسیخته و آسیب جدی که به معیشت مردم وارد کرده، نتیجه‌ای نداشته است. بنابراین به جد باید تلاش شود خلق پول که ساده‌ ترین راه است ریشه کن شود و برای تحقق پروژه‌ها باید مدیران در استان‌ها به خلق منابع رو بیاورند.

  • مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران، با صدور اطلاعیه‌ای از راه‌اندازی قرارداد اختیار معامله سکه طلا با سررسید دی ماه ۱۴۰۰ از روز دوشنبه ۲۹ شهریور ماه خبر داد

  • افزایش شدید قیمت گندم و خوراک دام در بازارهای جهانی و وابستگی شدید کشور به‌این محصولات هشداری است تا دولت سیزدهم کاهش وابستگی این محصولات را برای سال آینده برنامه‌ریزی کند. قیمت محصولات اساسی در بازارهای جهانی روند افزایشی خود را از یک‌سال گذشته ادامه می‌دهد و در این میان شیوع ویروس‌کرونا هم به‌روند افزایشی قیمت افزوده است.