به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری دوشنبه ۴مرداد ۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۱۲،۱۰۸ واحدی(۰.۹۲ درصد) بر روی مقدار ۱،۳۲۳،۴۱۵ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۲۵ درصد رشد کرد و به ۴۰۴،۰۷۷ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۵۱،۳۴۸ میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «کگل»، «فولاد» و «کچاد» داشتند.

شاخص به صعود آرام خود در این روزها ادامه می­دهد و آرام آرام به سمت رشد می­کند. فصل مجامع شرکت­ها به اتمام رسید و گزارشات خوب سه ماهه شرکت ها منتشر شد. اما دغدغه این روزهای بازار، اب و برق است. برقی که از یک طرف باعث کاهش تولید میگردد و از طرف دیگر باعث افزایش نرخ محصولات تولیدی می­گردد. با رسیدن به اوج مصرف تابستانه صنایع پر مصرف مانند صنعت سیمان و فولاد مجبور به فعالیت با کمتر از ظرفیت معمول شده اند. بازگشایی شرکت های بزرگ در روزجاری باعث جهش شاخص در مقاطعی شد. فولاد پس از بازگشایی ۲،۱۰۰ واحد تاثیر مثبت بر شاخص گذاشت.

در میان صنایع بیشترین رشد مربوط به صنعت اطلاعات و ارتباطات با ۴.۹۷ درصد رشد و بعد از آن صنعت زراعت و خدمات وابسته ۴.۲۱ درصد رشد داشته است. بیشترین افت هم متعلق به صنعت استخراج نفت و گاز به منفی ۴.۹۶ درصد بوده است. بیشترین ارزش معاملات هم مربوط به صنعت محصولات شیمیایی و بعد از آن محصلات فلزی بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

امروز شاهد ورود پول حقیقیقابل توجهی به بازار بودیم و این رقم به حدود ۲۵۴ میلیاردتومان رسید. همچنین ۲۳۴ میلیارد تومان پول از صندوق های با درآمد ثابت خارج گشت. بیشترین ورود پول حقیقی به سهام مربوط به شرکت سپید ماکیان با ۹۴ میلیارد تومان بود و بعد از آن بیشترین ورد را به سرمایه گذاری دارویی تامین با ۹۴ میلیارد تومان شاهد بودیم. از سوی دیگر بیشترین خروج پول حقیقی مربوط به سهم برکت با ۱۵ میلیارد تومان خروج پول حقیقی بود.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک‌ و روغن تهران: روغن ماشین با موافقت سازمان حمایت تا ۴۱ درصد افزایش پیدا کرده است. با این تغییرات قیمتی تولید افزایش پیدا می‌کند و با افزایش سطح عرضه احتمالا مشکل کمبود روغن خودرو در بازار حل می‌شود.

  • شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر بلافاصله بعد از سفر به واشنگتن و دیدار با وزیر خارجه امریکا، امروز در تهران با ظریف دیدار کرد.

  • قرار است با اختصاص ۲ هزار مگاوات به صنایع سیمان و فولاد دوباره چرخ تولید این صنایع بدون توقف به مدار بازگردد.

  • مدیرکل خدمات بازرگانی خارجی وزارت جهاد کشاورزی: تصمیم گیری برای تخصیص ارز ۴۲۰۰ به نهاده های دامی در شش ماهه دوم در اختیار دولت بعدی است؛ از ابتدا مخالف ارز ۴۲۰۰ بودیم.

  • زمزمه‌های بازگشت شرکت‌های خارجی به خصوص خودروسازان به ایران در صورت احیای برجام و لغو تحریم‌ها، این روزها بیش از گذشته به گوش می‌رسد و در این بین، عزم رنو برای برگشتن جدی‌تر از دیگر شرکت‌ها است.

  • روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در گزارشی مدعی شده تاکنون واشنگتن برای کنار گذاشتن قدرتمندترین اهرم تحریم‌های خود به منظور احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ابراز تمایل کرده، اما مذاکره‌کنندگان ایرانی برای چیزهای بیشتر تلاش می‌کنند. به ادعای این گزارش، جدیدترین خواسته ایران این است که ایالات متحده با بندی موافقت کند که خروج آمریکا از توافق را منوط به موافقت سازمان ملل می‌کند زیرا ایران می‌گوید که این اقدام با توجه به خروج آمریکا از توافق در دولت ترامپ ضروری است.