به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰، افت ۲۶هزار و ۶۶۱واحدی شاخص کل (۲.۱۶درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۲۰۸هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن نیز ۲.۱۳درصد افت کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به سه هزار و ۴۸۰میلیارد تومان رسید.بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «پارسان»، «فارس» و «نوری» داشتند.

در کمتر از ۱۰ دقیقه ۷۰ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی دیگر از بازار سهام خارج شد و به وضوح مساله بازار دیگر صرفا قطعی و افزایش قیمت گاز، افزایش یکباره و بی‌مقدمه مالیات، احتمال توافق برجام و … مواردی از این دست نیست.

در ۹۰ دقیقه  ابتدایی معاملات امروز، شاخص کل با افت ۲۱ هزار واحدی به سطح یک میلیون و ۲۱۳ هزار واحد رسیده است. امروز نماد‌های فارس، نوری، شپدیس، پارس، شبندر، فولاد و پارسان بیش‌ترین اثر را در افت شاخص کل بورس دارند. همچنین گروه‌های گروه‌های پالایشی، پتروشیمی و معدنی از جمله قرمزترین گروه‌های بازار سهام هستند.و در نهایت با افت بیش از ۲۶ هزار و ۶۶۱ واحدی به کار روزانه خود پایان داد و در رقم یک میلیون و ۲۰۸ هزار واحدی آرام گرفت. ارزش معاملات روزانه بیش از ۳ هزار و ۶۵۲ میلیارد تومان بود و ارزش روز بازار به ۴ هزار و ۸۲۹ هزار میلیارد تومان رسید. شاخص کل هم وزن با کاهش ۶۹۰۸ واحدی به رقم ۳۱۷ هزار و ۶۶ واحد رسید.

شاخص کل بازار سرمایه در ادامه روند نزولی سریالی خود به جاهای حساسی رسیده است؛ کف الگوی مثلث یک سال و نیم خود و یک ناحیه فشرده حمایتی استاتیک مملو از پیووت ها … آخر وقت همزمان با انتشار خبر برخی توافقات صورت گرفته در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی ها؛ صف های فروش اینها سبک شد و یک مقداری قدرت خرید در این بازار زیاد شد تا اینکه زمان به پایان رسید …

در معاملات صبح، دلار در بازار آزاد با حدود ۱۰۰تومان کاهش، با قیمت ۲۸ هزار و ۱۲۰ تومان معامله می‌شد. همچنین طبق اعلام کانون صرافان، دلار در صرافی‌ها ۲۵هزار و۱۸۰تومان برای خرید و ۲۵هزار و۴۹۸تومان برای فروش قیمت خورد.

در معاملات روزجاری بازارهای جهانی نفت و انرژی، قیمت نفت برنت با ۰.۹۴ سنت افزایش نسبت به روز گذشته به ۸۶.۶ دلار رسید این در حالی است که قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز با ۰.۹۵ سنت معادل ۱.۱۴ درصد افزایش  ۸۴.۴۲ دلار به ثبت رسید.