به گزارش پاسارگاد تحلیل، شاخص کل بورس در روز جاری؛ دوشنبه ۹تیر ۱۳۹۹، با کاهش ۱۰،۰۰۳واحدی به مقدار ۱،۴۸۱،۹۲۴واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۲۱۲،۴۴۰میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۵،۴۲۱واحد منفی بود و به مقدار ۴۳۴،۷۴۸واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نماد «شستا» و «شپنا»، همچنین بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس را نمادهای «کگهر» و «دی» داشتند.
بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز در صرافی ملی ۱۹هزار  و۴۵تومان و یورو ۲۱هزار  و ۹۷تومان معامله شد. امروز ارزش هر گرم طلای ۱۸عیار در بازار آزاد تهران ۸۵۷هزار تومان است.

مهم‌ترین چالش امروز بازار سرمایه، تقابل شاخص‌کل با مقاومت روانی ۱.۵ میلیون واحدی است. اگر در دوره پیش گشایش حجم تقاضای بالایی ثبت نشود، امروز باید منتظر اصلاح قیمتی در نمادهای مختلف باشیم. در واقع برخی از فعالان بازار اعتقاد دارند بازار همان رفتاری که در زمان شکستن قله یک میلیون واحدی داشت، اکنون برای شکستن این مقاومت روانی نیز بر همان پایه عمل خواهد کرد و شاید یکی دو هفته‌ای درجا بزند.

از سوی دیگر دلار همچنان محرک رشد قیمت‌ها در بازارهای مختلف است. روز گذشته و در بازار آزاد نرخ دلار از مرز ۲۱ هزار تومان هم فراتر رفت اما در نهایت دوباره به کانال ۲۰ هزار تومان بازگشت. بازار طلا نیز که پشتوانه صعود بهای اونس را در ماه‌های اخیر داشته، با نوسان نرخ ارز، روند صعودی در پیش گرفته است. این روند صعودی به دیگر بازارها نظیر مسکن و خودرو هم سرایت کرده است. در نتیجه اگر امروز در بازار ارز، قیمت‌ها بالا رونده باشند، سهامداران نیز به راحتی سهام خود را در این قیمت‌ها حراج نخواهند کرد.

در بین اخبار تاثیرگذار بر بازار، کاهش نرخ کارمزد بیشتر از دیگر خبرها در بین اهالی بازار دست به دست می‌شود. کاهش نرخ کارمزدی که از ابتدای مرداد کلید خواهد خورد می‌تواند مشوقی برای سهامداران برای معاملات بیشتر و حتی ورود نقدینگی جدید باشد. بازگشایی بازارهای جهانی نیز با نوسان اندکی همراه بوده است. مس توانست برای لحظاتی قله ۶ هزار دلاری را فتح کند. اونس جهانی طلا در محدوده ۱۷۸۵ دلار در حال نوسان است ولی هر بشکه نفت برنت با افت نزدیک به ۲ درصد به محدوده ۴۰ دلار رسیده است.

قیمت کف خوراک اتان برای شرکت های پتروشیمی با ٢٠ دلار کاهش، ٢٠٠ دلار در هر تن و برای مدت ۵ ماه ابتدایی سال ٩٩ تعیین شد. همچنین قیمت اتیلن هم برای ٢ ماه ابتدایی امسال ٣٧۴ دلار در هر تن تعیین شده است و پس از آن هم بر مبنای نرخ های جهانی شناور خواهد بود. قیمت اتان مصرفی پتروشیمی ها پیش تر بر اساس فرمولی بر پایه قیمتهای جهانی پلی اتیلن و نفتا از سوی وزارت نفت تعیین می شد که دارای کف قیمت ۲۲۰ دلاری و سقف ۴۰۰ دلاری بود که به عقیده کارشناسان این صنعت در شرایط کنونی بازار با شیوع کرونا و افت چشمگیر قیمت های نفت و فرآورده های نفتی دیگر کاربردی نداشت. در همین حال به نظر می رسد تخفیفات قیمت اتان و اتیلن بر شرکتهای کاویان، مروارید، آریاساسول، مهر، مارون و جم بیشتر از شرکتهای دیگر مشهود باشد.
در حال حاضر قیمت اتیلن حدودا و به طور متوسط به ٧۵٠ دلار در هر تن رسیده است.

گروه بانکی:
در این گروه «دی» با ۱۷درصد مثبت در قیمت پایانی ۳۲،۳۹۳ریال پایان یافت. «وبصادر» با ۴درصد افزایش در قیمت ۲،۸۶۰ریال پایان یافت. «وگردش» با ۳درصد مثبت معامله شد و به قیمت ۲۱،۲۹۷ریال رسید. شاخص بانکی‌ها با ۱۸۱واحد کاهش به مقدار ۸،۳۳۴واحد رسید.

گروه شیمیایی:
شاخص این گروه امروز با ۶۷واحد کاهش به مقدار ۸۱،۳۲۶ رسید. در این گروه سهم «شیران» امروز با ۳درصد مثبت معامله شد و در قیمت ۳۶،۰۶۰ریال پایان یافت. «شخارک» ۳.۴۵درصد مثبت شد و با قیمت ۵۶،۳۴۰ریال به پایان رسید. «پارسان» امروز ۴.۹۹درصد مثبت شد و با قیمت ۲۶،۷۴۰ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با کاهش ۱۹،۵۳۳واحدی به مقدار ۹۹۸،۷۶۱واحد رسید. «فولاد» امروز ۱.۸۲درصد کاهش داشت و با قیمت ۱۵،۱۱۰ریال پایان یافت. «وسدید» ۴.۳درصد مثبت شد و  با قیمت ۴۰،۶۱۵ریال پایان یافت. «فخاس» با ۴.۲۵درصد مثبت در قیمت ۴۰،۴۸۰ریال به پایان رسید.

گروه خودرو:
شاخص این گروه امروز ۸،۱۹۰واحد افزایش داشت و به مقدار ۳۵۱،۹۹۴رسید. سهم « خساپا» ۴.۶۶درصد مثبت شد و به قیمت ۲،۹۲۰ریال رسید. «خبهمن» نیز در قیمت ۱۶،۷۳۰ریال ۱۱.۹۸درصد مثبت شد. همچنین «خودرو» با ۳.۱۱درصد مثبت به قیمت ۳،۹۸۰ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:
شاخص این گروه با ۹۸،۶۵۷واحد افزایش به ۵،۲۴۶،۷۱۵واحد رسید. در این گروه شرکت «شبندر» با ۲درصد مثبت پایان یافت و به قیمت ۳۳،۵۴۰ریال رسید. سهم «شپنا» با مثبت ۴.۹۷درصد به قیمت ۲۵،۳۳۰ریال رسید. همچنین سهم «شنفت» در ۴.۳۴درصد مثبت به قیمت ۸۰،۰۹۰ریال پایان یافت.