به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ دوشنبه ۲۴آبان۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۲۶ هزار و ۱۷۴ واحدی(۱.۸۱درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۴۱۶ هزار و ۳۴۱ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۱.۰۶ درصد افت کرد و به ۳۸۴,۸۸۶ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۴,۷۳۶ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فارس» و «فملی» داشتند.

شاخص کل بورس امروز از ابتدای بازار نزولی شد. امروز تعداد سهم‌های منفی در آغاز بازار کمی بیشتر از ۶۰ درصد بود که در ادامه تعداد آن‌ها افزایش داشت. شاخص کل امروز نهایتا ۲۶.۲ هزار واحد منفی بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود و نهایتا با منفی ۱.۰۶ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص بیشتر صنایع منفی و تنها ۴ صنعت مثبت بود. فنی مهندسی، وسایل ارتباطی و محصولات چرمی بدترین افت و اداره بازارهای مالی، محصولات چوبی و حمل و نقل نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی «فولاد» و «فملی» اولین و سومین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. همچنین نماد «فارس» از گروه محصولات شیمیایی دومین نماد منفی تاثیرگذار بر شاخص کل بود. نماد «بورس» از گروه فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط امروز تنها نماد مثبت تاثیرگذار بین ۷ نماد اول بود. این نماد امروز در بازگشایی با ۵۰ درصد رشد مورد تایید ناظر قرار گرفت. نماد «شستا» نیز از گروه شرکت‌های چند رشته ای صنعتی امروز چهارمین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. همچنین نمادهای «کچاد» و «شپنا» از گروه‌های استخراج کتنه‌های فلزی و فراورده‌های نفتی به ترتیب پنجمین و ششمین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه‌های خودرو، سرمایه‌گذاری‌ها و بانک‌ها و در بین نمادها بعد از «خبهمن» نمادهای «وبملت» و «بورس» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند.

امروز روند خروج پول روز کاری قبل شدت یافت و ۵۵۰ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «سمگا»، «شپنا» و «فولاد» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «بورس»، «کالا» و «حکشتی» بود. امروز ۲۴ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۳۶۰ تومان افت داشت و به ۲۸ هزار و ۱۸۵ تومان رسید. یورو نیز ۳۲۲ تومان افت داشت و ۳۱ هزار و ۳۸۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۴۴۰ و ۲۶,۸۲۶ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

وزیر اقتصاد: بانک ها هر سه ماه فهرست ابربدهکاران را در سایت خود منتشر میکنند.

مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره بندرعباس: بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت کشور هم اکنون در مدار تولید است و زلزله آسیبی به آن نزده است./ایسنا

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه: مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به زودی به ایران می‌آید.

خطیب‌زاده: تمرکز ما در وین رفع همه تحریم‌هایی است که به صورت غیرقانونی توسط آمریکا علیه ایران اعمال شده است. آنچه برای ما مهم است رفع تحریم‌هاست.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: گاز برخی از شرکت‌های سیمانی، از ۲۵ آبان ماه قطع خواهد شد.

در حالی دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفته است گاز برخی از شرکت‌های سیمانی، از ۲۵ آبان ماه قطع میشود. که یکی از بزرگترین چالش های صنعت پتروشیمی قطعی گاز در زمستان است و با وضعیت تراز منفی تولید و مصرف گاز طبیعی در کشور در آینده چالش سوخت و خوراک برای این شرکتها بزرگ تر خواهد شد.

قطعی گاز در سالهای اخیر همواره اوره و متانول سازها را تهدید کرده و کاهش افت گاز به آنها صدمات بسیاری وارد کرده است، علاوه بر خسارت فنی قطعی گاز، تولید در آنها کاهش یافته و یا متوقف شده است.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس از عرضه اوراق دولتی براساس کشش بازار خبر داد.