به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهارشنبه ۲۲دی ۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۴۲۰ واحدی(۰.۰۳درصدی) بر روی مقدار ۱،۳۳۴،۲۸۳ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۱۰درصد رشد کرد و به ۳۵۳،۷۷۱واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۲۳،۷۵۱میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «نوری»، «تاپیکو» و «شفن» داشتند.

بازار سهام هفته چهارم دی ماه را در حالی به اتمام رساند که شاخص کل بورس با افت ۴۲۰ واحدی مواجه بود. شاخص کل در حالی با افت ۰٫۰۳ درصدی وارد کانال یک میلیون و ۳۳۴ هزار واحدی شد که شاخص هم‌وزن ۰٫۱۰ درصد مثبت بود.

امروز نمادهای نوری، شفن و شبندر بیشترین تاثیر مثبت و تاپیکو، مبین و شپدیس بیشترین تاثیر منفی در شاخص کل را ثبت کردند. به طور کلی امروز گروه‌های زراعت، غذایی و حمل و نقل وضعیت بهتری نسبت به سایر گروه‌های بورسی داشتند.

برترین گروه‌های صنعتی در بازار امروز نیز خودرو، فلزات اساسی و شیمیایی‌ها بودند. بیشترین ارزش معاملات برای نمادهای کمند، خودرو و سپید و بیشترین حجم معاملات نیز برای خودرو، خگستر و خساپا ثبت شد.

شاخص کل فرابورس با ۳۶ واحد رشد وارد کانال ۱۸ هزار و ۱۰۱ واحد شد. آریا، غصینو و صبا بیشترین تاثیر مثبت و فرابورس بیشترین تاثیر منفی در شاخص کل فرابورس را ثبت کردند.

تقویم عرضه اولیه‌ها طی هفته‌های آتی منتشر و هیچ عرضه‌ای بدون اینکه یک ماه قبل اطلاع‌رسانی عمومی شده باشد اتفاق نخواهد افتاد.

در هفته منتهی به ۲۱ دی ماه دولت اوراقی را معادل با ۱۳۰۰ میلیارد تومان به فروش رسانید. این در حالی است که در هفته گذشته مجموع اوراق فروخته شده توسط دولت برابر با ۴۸۱۰ میلیارد تومان بوده که در این هفته کاهشی ۷۳ درصدی داشته است. این کاهش در بازار اولیه حراج اوراق بدهی می تواند ناشی از افزایش تاریخ سررسید اوراق باشد. در این هفته این اوراق فقط سه ساله بوده و این رویداد باعث شد با این که حداقل نرخ سود برابر با ۲۱٫۷۸ درصد بوده اما فروش کمتری را در مقایسه با هفته گذشته داشته باشد.