شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران، در نتیجه معاملات امروز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه با افزایش ۱۰۸۲۱ واحدی به محدوده ۱ میلیون ۵۸۴ هزار واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن کل با افزایش ۴۲۵۶ واحدی خود به عدد ۴۴۹ هزار واحد رسید.ارزش کل معاملات بورس و فرابورس در پایان معاملات امروز به عدد ۱۷۱.۴۰۹ میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد به عدد ۷۴۷۱ میلیارد تومان رسید. امروز حدود ۱۵۷ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقوقی به حقیقی بوده است.
بیشترین تاثیر مثبت در شاخص بورس مربوط به نمادهای فولاد، فملی و وامید است. همچنین بیشترین تاثیر مثبت در شاخص فرابورس مربوط به نمادهای آریا و صبا و بیشترین تاثیر منفی مربوط به نماد غصینو است.

معاملات امروز بورس تهران متعادل‌تر از روزهای گذشته دنبال شد. تا حدودی از تب معاملاتی سهام ۴۲۰۰ کاسته شده است. پس از رشدهای پرشتاب هفته‌های گذشته سهام غذایی و زراعتی در حال سنجش سود برآوردی آتی هستند. این گروه‌ها روز گذشته ارزش معاملات سنگینی را به ثبت رساندند و امروز نیز همچنان پرحجم معامله شد. همچنان توصیه می‌شود نسبت به کاهش احتمالی حاشیه سود این صنایع و همچنین افزایش هزینه مالی توجه بیشتری شود. خودرویی‌ها دوباره به کانون توجه بازار بازگشتند.

امروز دوباره معاملات خودرویی داغ شد. برخی عرضه خودرو در بورس کالا را پایانی بر قیمت‌گذاری دستوری به عنوان یکی از عوامل فشار سنگین بر صورت‌های مالی خودروسازان در سال‌های اخیر می‌دانند و بر این اساس این را مقدمه‌ای برای یک تحول بنیادی در این صنعت می‌دانند. گرچه به نظر می‌رسد اگر حتی این ساز و کار بتواند خودروسازان را از زیان دوره‌ای خارج کند اما میزان زیان انباشته سنگینی در صورت‌های مالی این شرکت‌ها مشاهده می‌شود. هنوز هم موضوع واگذاری سهام خودروسازان به بخش خصوصی و همچنین انتظار برای نتیجه برجام از عوامل ایجاد موج هیجانی در سهام خودرویی محسوب می‌شود.

در گروه پالایشی پس از رشدهای ماه‌های گذشته سرمایه‌گذاران انتظار انتشار صورت‌های مالی زمستان را می‌کشند. به نظر می‌رسد صورت‌های مالی زمستان می‌تواند مسیر آتی سهام این صنعت را تعیین کند. اگر اطمینان از ادامه قیمت‌گذاری بر اساس ابلاغیه در بازار ایجاد شود به نظر می‌رسد اعتماد بیشتری به کرک اسپرد بالای کنونی این صنعت ایجاد شود. هر بشکه نفت برنت در بازار جهانی امروز با افت بیش از یک درصدی در مرز ۱۱۰ دلار معامله می‌شود.

بزرگان فلزی امروز متعادل‌تر از روزهای گذشته معامله می‌شوند. برخی از سهام کوچک‌تر امروز با رشد بیشتر قیمت معامله می‌شوند. فباهنر سطوح بیش از ۳۴۰۰ تومان را تجربه می‌کند. در گروه معدنی بزرگان سنگ آهنی با نوسان اندک معامله می‌شوند و در این گروه صف خرید تاصیکو جالب توجه است. نکته جالب توجه همراه با رشد قیمت فباهنر سهام تاصیکو نیز مورد توجه قرار گرفته است. تاصیکو مالک ۷۷ درصدی مس باهنر است.

در گروه شیمیایی نیز نوسانات خاص قیمتی به ندرت دیده می‌شد. در این گروه توقف سهام زاگرس از نکات جالب توجه است. زاگرس به همراه مبین و بفجر به دنبال جدال بر سر قیمت یوتیلیتی متوقف شده‌اند. آخرین تغییرات قیمت یوتیلیتی اثر قابل توجهی بر سودآوری مبین، فجر و همچنین شرکت‌های پتروشیمی مصرف‌کننده مانند زاگرس و شپدیس خواهد داشت. بر این اساس باید منتظر ماند که وضعیت معاملات به کدام سو خواهد رفت.

قندی‌ها هم به بازار بازگشتند  پس از بازگشایی سهام غذایی در روز گذشته امروز نوبت به توقف سهام زراعتی رسیده است و در عین حال شاهد بازگشایی نمادهای قندی در معاملات امروز هستیم. در خصوص قندی‌ها می‌توانید به گزارش‌های اخیر بورسان مراجعه کنید.