به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ شنبه ۱۹تیر۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۱۱,۳۰۶ واحدی(۰.۸۸ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۲۷۰ هزار و ۷۳۰ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۰۲ درصد افت کرد و به ۳۹۲,۴۹۰ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۵,۳۲۸ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «شستا» و «فولاد» داشتند.

شاخص کل بورس امروز از ابتدا دچار کاهش شد و تا پایان بازار به روند نزولی ادامه داد. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار کمی بیشتر از سهم‌های منفی بود که در ادامه تعداد آن‌ها اندکی کاهش داشت. شاخص کل امروز نهایتا ۱۱.۳ هزار واحد منفی بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند متفاوت بود. این شاخص ابتدای بازار را با افزایش شروع به کار کرد اما در ادامه کاهشی شده و و سپس دوباره افزایش شد. این شاخص نهایتا با منفی ۰.۰۲ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص نیمی از صنایع مثبت و نیمی دیگر منفی بودند. وسایل ارتباطی، حمل و نقل و استخراج نفت جزکشف بدترین افت و فنی مهندسی، منسوجات و زراعت نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه شیمیایی «فارس» و «تاپیکو»  اولین و ششمین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. همچنین نماد‌ «شستا» از گروه شرکت‌های چند رشته ای صنعتی دومین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. نمادهای «فولاد» و «فملی» نیز از گروه فلزات اساسی امروز سومین و پنجمین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند. نماد «شپنا» نیز از گروه فرآورده نفتی امروز چهارمین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. همچنین نماد‌ «رمپنا» از گروه فنی مهندسی اولین نماد مثبت تاثیرگذار بر شاخص کل بود.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه خودرو، انبوه سازی، املاک و مستغلات و سرمایه‌گذاری‌ها و در بین نمادها هم بعد از «کرمان» نمادهای «خودرو» و «خساپا» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند. البته فاصله ارزش معاملات این گروه با گروه بعدی بعد از دوذه طولانی این روزها شاهد کاهش قابل توجهی بوده است. پس از این گروه ۳ گروه محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و خودرو بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. شواهدی همچون خروج پول متوالی از صندوق‌های درآمد ثابت و افزایش ارزش معاملات روزانه صنایع دیگر حاکی از تغییر جهت توجه بازار از صندوق‌های درآمد ثابت به سمت سایر بخش‌های بازار است.

امروز بازار شاهد خروج ۱۵۴ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها بود. در روز‌های گذشته افزایش نرخ دلار در نتیجه ناامیدی‌ها از احیای برجام باعث رشد بازار شده بود اما خبر قطعی برق تعدادی از صنایع اساسی ترمز رشد بازار را در چهارشنبه کشید. این توقف رشد بازار به امروز نیز کشیده شد. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «شپنا»، «فولاد» و «افق» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «رمپنا»، «کاما» و «کنور» بود.

امروز نیمی از سهم‌ها با کاهش و نیمی دیگر با افزایش معاملات خود را آغاز کردند. در ادامه اما تعداد سهم‌های منفی اندکی افزایش یافت و نماگر کل بازار قرمزپوش به خط پایان رسید. امروز ۱۸ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند که نسبت به روز گذشته بر مقدار آن اندکی افزوده شد. امروز بر ارزش صف‌های فروش افزوده شده و در مقابل آن از ارزش صف‌های خرید کاسته شد.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۹۰ تومان کاهش داشت و به ۲۴ هزار و ۹۳۰ تومان رسید. یورو نیز ۱۵۰ تومان کاهش داشت و ۲۹ هزار و ۳۵۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۲,۲۹۰ و ۲۶,۴۳۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

یک ‌منبع نزدیک به هیات آمریکایی در مذاکرات وین در زمینه برجام به بلومبرگ گفت که بازگشت به توافق هسته‌ای حداقل برای حال حاضر منافع عدم اشاعه‌ای هسته‌ای در بر دارد. از نگاه ناظران و مفسران سیاسی، کار اکنون به جایی رسیده است که باید با توجه به حساسیت موضوع در این مسئله، مقامات عالی تصمیم گیری کنند و حرف آخر را بزنند.

نماینده دولت آمریکا در امور ایران گفته دولت این کشور آنچه به گفته او «توافق ناقص» خوانده شده را برای آزادی آمریکایی‌های بازداشت‌شده در ایران نخواهد پذیرفت.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا: ایران را بزرگترین چالش آمریکا در منطقه است و اقدامات ایران باعث بی‌ثباتی در منطقه می‌شود. حمله به نظامیان آمریکا در عراق از سوی ایران و شبه نظامیان مورد حمایت این کشور برنامه‌ریزی شده است. آمریکا بر حمایت از متحدان خود در منطقه خلیج فارس تمرکز دارد./تسنیم

نرخ بهره بازار بین بانکی در ادامه مسیر نزولی خود در ماه های اخیر، در ابتدای نیمه دوم تیرماه ۱۴۰۰ به ۱۷.۹۵ درصد کاهش یافت.

طبق قانون جدید، از این به بعد ۹ درصد مالیات خرید طلا فقط به سود و اجرت طلا تعلق می‌گیرد و اصل قیمت طلا از این مالیات معاف است‌. قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده و حذف مالیات از اصل طلا هفته گذشته ابلاغ شد، ولی اجرای آن بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی به شش ماه آینده موکول شده است./تسنیم

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور: صادرات برق از کشور به عراق متوقف شده است/ منبع: توانیر