به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری یکشنبه ۱۲اردیبهشت۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۱۳ هزار و ۶۲۶ واحدی (۱.۱۴ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۱۸۰ هزار و ۷۱۳ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۲۸ درصد افت کرد و به ۴۲۴,۴۸۲ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به یک هزار و ۳۹۱ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فملی» و «شستا» داشتند.
شاخص کل بورس امروز از ابتدا منفی شروع به کار کرد و تا پایان بازار روند کاهشی داشت. تعداد سهم‌های مثبت نیز همچنان کمتر از سهم‌های منفی هستند و از میان سهم‌های بزرگ شاخص‌ساز به جز «وپاسار» و «وبملت» همگی منفی بودند. شاخص کل امروز نهایتا ۱۳.۶ هزار واحد منفی بسته شد تا تمام افزایش هفته پیش را دوباره باز پس گیرد. شاخص کل هم وزن نیز از ابتدای بازار با نزول شروع کرد و نهایتا این شاخص نیز با منفی پایان یافت.
در بین صنایع مختلف، امروز شاخص انبوه‌سازی، بانک‌ها، رایانه و مالی تنها گروه‌های با شاخص مثبت بودند و شاخص تمامی صنایع دیگر امروز منفی بودند. گروه‌های فلزات اساسی، خرده‌فروشی و چندرشته‌ای بدترین افت را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه بانکی «وبملت»، «وپاسار»، «ونوین» و «وخاور» مثبت بودند. در گروه فلزات اساسی «فولاد» و «فملی» بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. در گروه محصولات شیمیایی امروز نماد «فارس» چهارمین نماد تاثیرگذار منفی بر روی شاخص کل بود. در این گروه نماد «تاپیکو» نیز هفتمین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. در گروه شرکتهای چند رشته ای صنعتی «شستا» سومین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشت. در گروه استخراج کانه‌های فلزی نیز «کچاد» و «کگل» پنجمین و ششمین نمادهای تاثیرگذار منفی بر روی شاخص کل بودند.
بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به بانک‌ها و موسسات اعتباری و صندوق سرمایه گذاری قابل معامله و در بین نمادها هم بعد از «وبملت» نماد «وتجارت» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان با اخلاف بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند. پس از این گروه ۳ گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری، محصولات شیمیایی و سرمایه‌گذاری‌ها بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. بازار همچنان بیشترین توجه خود را بر روی صندوق‌های درآمد ثابت متمرکز کرده است.
امروز خروج پول باز ادامه داشت و نسبت به دیروز کمی از شدت آن کاسته شد و ۳۹۵ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. به نظر می‌رسد در کنار انتظارات کاهش قیمت ارز و تورم حاکم بر بازار که با نزدیک شدن به احیای برجام در این روز‌ها پیوسته بر شدت آن افزوده می‌شود، کاهش نرخ ارز در روزهای گذشته و امروز در شدت گرفتن دوباره خروج پول از بازار تاثیرگذار بوده است. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «وسپهر»، «زاگرس» و «وتجارت» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «وپاسار»، «وبملت» و «وپخش» بود.
امروز نمای کلی بازار تقریبا کامل منفی بود و نماگر کل بازار پس از چند روز سبزپوشی برای بار دوم منفی شد. همچنان بیش از ۷۳ درصد از نمادها همچنان در صف فروش قرار دارند. امروز ارزش صف‌های فروش در پایان بازار بیش از ۱,۷۶۵ میلیارد تومان بود که نسبت به دیروز ۷۳ درصد کاهش داشت. امروز تنها ۳.۶۵ درصد از نمادها صف خرید بودند که ارزش آن‌ها در پایان بازار مجموعا به ۸۱ میلیارد تومان می‌رسید که نسبت به دیروز ۴۱ درصد کاهش داشت.

امروز قیمت دلار بیش از ۹۵۰ تومان کاهش یافت و به ۲۱,۹۶۰ تومان رسید. یورو نیز بیش از ۸۰۰ تومان کاهش داشت و ۲۶,۸۷۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۲,۸۰۰ و ۲۷,۶۰۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:
عباس عراقچی خبر از آغاز نگارش متن در برخی حوزه ها داد.
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: مذاکرات با طرفین درباره برجام روند رو به جلو دارد و تصمیم گرفتیم برای بررسی بیشتر، تا جمعه برای جمع بندی مباحث، توقف بدهیم.
خبرگزاری بلومبرگ مدعی شد: در مذاکرات وین، ایران با آمریکا در مورد لغو تحریم اشخاص و نهادها به توافق رسیدند و همچنین در ازای تعهدات هسته‌ای، تحریم‌های شرکتها نیز برداشته خواهند شد. البته در این گزارش از لفظ رسیدن به سمت توافق استفاده شده است.
خبرگزاری روسیه اسپوتنیک نیوز هم از توافق تهران-واشنگتن خبر داد. ایران و آمریکا بر سر لغو تحریم‌های نفتی و بانکی به توافق رسیدند. با این حال مقامات اروپایی‌ می‌گویند که هنوز تا توافق رسمی راه زیادی وجود دارد.
از امروز ۱۲ اردیبهشت، حداقل تغییر قیمت هر سفارش وارده در سامانه معاملات برای کلیه نمادهای معاملاتی سهام و حق تقدم سهام با قیمت کمتر از ۵۰۰ تومان، از یک تومان به ۱ریال کاهش می یابد و حداقل تغییر قیمت در نمادهای با قیمت ۵۰۰ تومان و بیشتر کماکان یک تومان خواهد بود. بروز رسانی حداقل تغییر قیمت هر سفارش وارده در سامانه معاملات در پایان هر هفته انجام میشود.
از صبح شنبه شایعاتی مبنی بر تغییرات دامنه نوسان و حجم مبنا بین فعالان بازار پیچید. در این مورد از محمد حسن ابراهیمی سروعلیا نائب رئیس هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و سیدمهدی پارچینی پارچین مدیر نظارت بر بورس ها پیگیری کردیم که هر دو این موضوع را تکذیب کردند. محمد حسن ابراهیمی سروعلیا در پاسخ به این سوال گفت: چنین مطلبی در هیات مدیره به تصویب نرسیده است. سیدمهدی پارچینی پارچین مدیر نظارت بر بورس ها خبر از ادامه شرایط فعلی دامنه نوسان و حجم مبنا تا پایان اردیبهشت داد و گفت : تا جایی که من اطلاع دارم تا آخر اردیبهشت اتفاقی نخواهد افتاد و همین شرایط ادامه خواهد داشت. برای حذف و دامنه نوسان باید شرایط بازار را سنجید و در صورت بهبود شرایط در این مورد تصمیم گیری می شود از جمله موارد نشانه های مهم، بهبود حجم معاملات و نقدشوندگی است، اما محرز است که تا انتهای اردیبهشت تغییری اتفاق نخواهد افتاد. شورای عالی بورس به هیئت مدیره سازمان اختیارات لازم را داده است و در صورت بهبودی شرایط بازار هیئت مدیره تصمیم‌گیری خواهد کرد./ منبع: مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه
دیروز هم برخی منابع از بازگشت دامنه نوسان به +۵ و -۵ در اواسط اردیبهشت خبر داده بودندکه البته تکذیب شده بود.