به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ چهارشنبه ۲۳تیر۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۱,۶۰۲ واحدی(۰.۱۲ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۳۰۵ هزار و ۴۹۲ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۳۲ درصد رشد کرد و به ۴۰۱,۶۲۰ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۶,۳۰۳ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «میدکو»، «فولاد» و «فارس» داشتند.

شاخص کل بورس امروز ابتدا دچار کاهش شد و اما پس از نیم ساعت نخست روند نزولی پایان یافت و شاخص تا پایان بازار صعودی شد. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار کمتر از سهم‌های منفی بود که در ادامه تعداد آن‌ها اندکی افزایش داشت. شاخص کل امروز نهایتا ۱.۶ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن اما روند متفاوت بود. این شاخص ابتدای بازار را با افزایش شروع به کار کرد و تا پایان بازار افزایشی بود. این شاخص نهایتا با مثبت ۰.۳۲ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص نیمی از صنایع مثبت و نیمی دیگر منفی بودند. وسایل ارتباطی، منسوجات و محصولات چوبی بدترین افت و فنی مهندسی، حمل و نقل و محصولات چرمی نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی «میدکو» و «فولاد»  اولین تاثیر مثبت و منفی را به ترتیب بر روی شاخص کل داشتند. همچنین نمادهای‌ «فارس»،  «پارس» و «نوری» از گروه محصولات شیمیایی دومین نماد منفی، دومین نماد مثبت و چهارمین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند. نماد «رمپنا» نیز از گروه خدمات فنی و مهندسی امروز سومین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. نماد «وغدیر» نیز از گروه چندرشته‌ای صنعتی امروز سومین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه بانکی، خودرو و سرمایه‌گذاری‌ها و در بین نمادها هم بعد از «دی» نمادهای «خپارس» و «خساپا» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند. فاصله ارزش معاملات این گروه با گروه بعدی بعد از دوره طولانی این روزها شاهد کاهش بسیار قابل توجهی بوده است و بعید نیست در هفته آتی بعد از مدت‌ها این جایگاه را از دست بدهد. پس از این گروه ۳ گروه بانکی، محصولات شیمیایی و خودرو بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. شواهدی همچون خروج پول متوالی از صندوق‌های درآمد ثابت و افزایش ارزش معاملات روزانه صنایع دیگر حاکی از تغییر جهت توجه بازار از صندوق‌های درآمد ثابت به سمت سایر بخش‌های بازار است.

امروز بازار شاهد ورود ۷ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها بود. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «وآیند»، «نمرینو» و «تاپیکو» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «پارس»، «نوری» و «آپ» بود.

امروز نیمی از سهم‌ها با کاهش و نیمی دیگر با افزایش معاملات خود را آغاز کردند. در ادامه اما تعداد سهم‌های مثبت اندکی افزایش یافت و نماگر کل بازار سبزپوش به خط پایان رسید. امروز تنها ۱۲ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند که نسبت به روزهای گذشته از مقدار آن کاسته شد. امروز بر ارزش صف‌های خرید افزوده شده و در مقابل آن از ارزش صف‌های فروش کاسته شد.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۱۶۰ تومان کاهش داشت و به ۲۴ هزار و ۵۹۰ تومان رسید. یورو نیز ۶ تومان افزایش داشت و ۲۹ هزار و ۴۸۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۲,۴۳۰ و ۲۶,۴۹۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد با هدف ایجاد دسترسی ایران به دارایی‌های بلوکه شده خود در ژاپن و کره جنوبی، بخشی از تحریم‌های تجاری ایران را لغو کرد./ منبع: ایرنا

تد پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: پنهان نمی‌کنیم که در حال بررسی پیامدهای پیشرفت‌ هسته‌ای ایران برای بازگشت بالقوه به برجام هستیم. واشنگتن آماده دور هفتم مذاکرات وین است. در حال انجام مذاکرات غیرمستقیم اما فعالی با ایران در خصوص مبادله زندانیان هستیم./ منبع: فارس

روزنامه لبنانی نوشته دولت بایدن مثل دیگر موضوعات، در پرونده هسته‌ای ایران نیز مسیر سختگیرانه‌ را در پیش گرفته چرا که در مذاکرات وین، بازگشت خودکار به توافق ۲۰۱۵ را رد کرده و شروطی از جمله مرتبط کردن اجرای تعهدات خود به پرونده موشک‌های بالستیک و نفوذ منطقه‌ای ایران را مطرح کرده است./  منبع: فارس

مسیحی، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی:  قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده از ۱۲ دی اجرا می شود و تا آن زمان مالیات خرید طلا طبق روال فعلی محاسبه و اخذ می‌شود.