به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری شنبه ۱۱اردیبهشت۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۱۳ هزار و ۵۴۷ واحدی (۱.۱۲ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۱۹۴ هزار و ۳۰۳ واحد  قرار گرفت تا دوباره در زیر یک میلیون و ۲۰۰هزار واحد قرار گیرد و رشد موقت خود را پایان دهد. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۳۸ درصد افت کرد و به ۴۲۵,۶۶۵ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۲ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فملی» و «فارس» داشتند.

شاخص کل بورس امروز از همان ابتدا در خلاف روند چهارشنبه منفی شروع به کار کرد و تا پایان بازار روند کاهشی داشت. همچنان تعداد سهم‌های مثبت کمتر از سهم‌های منفی هستند و از میان سهم‌های بزرگ شاخص‌ساز تقریبا اکثریت منفی بودند. شاخص کل امروز نهایتا ۱۳.۶ هزار واحد منفی بسته شد در حالی که هفته پیش را مثبت به پایان رسانده بود. شاخص کل هم وزن نیز از ابتدای بازار با نزول شروع کرد و نهایتا این شاخص نیز با منفی پایان یافت.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص بانک‌ها و رایانه تنها گروه‌های با شاخص مثبت بودند و شاخص تمامی صنایع دیگر امروز منفی بودند. گروه‌های فلزات اساسی، حمل و نقل و فرآورده نفتی بدترین افت را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه بانکی «وپاسار»، «وخاور» و «وبملت» مثبت بودند. در گروه فلزات اساسی «فولاد» و «فملی» بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. در گروه محصولات شیمیایی امروز نماد «فارس» سومین نماد تاثیرگذار منفی بر روی شاخص کل بود. در این گروه نماد «تاپیکو» نیز هفتمین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. در گروه شرکتهای چند رشته ای صنعتی «شستا» بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشت.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه خودرو و ساخت قطعات و بانک‌ها و موسسات اعتباری و در بین نمادها هم بعد از «خبهمن» نماد «کرمان» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان با اخلاف بیشترین ارزش معاملات را از آن خود می‌کند. پس از این گروه ۳ گروه خودرو و ساخت قطعات، بانک‌ها و موسسات اعتباری و فلزات اساسی بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. بازار همچنان بیشترین توجه خود را بر روی صندوق‌های درآمد ثابت متمرکز کرده است.

امروز خروج پول باز ادامه داشت و نسبت به روزهای گذشته شدت بیشتری گرفت و ۵۹۶ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. به نظر می‌رسد در کنار انتظارات کاهش قیمت ارز و تورم حاکم بر بازار که با نزدیک شدن به احیای برجام در این روز‌ها پیوسته بر شدت آن افزوده می‌شود، کاهش نرخ ارز در روزهای گذشته در شدت گرفتن دوباره خروج پول از بازار تاثیرگذار بوده است. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «وسپهر»، «فولاد» و «شستا» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «خبهمن»، «وپاسار» و «ورازی» بود.

امروز نمای کلی بازار تقریبا کامل منفی بود و نماگر کل بازار پس از چند روز سبزپوشی دوباره منفی شد و بیش از ۷۲ درصد از نمادها همچنان در صف فروش قرار دارند. امروز ارزش صف‌های فروش در پایان بازار بیش از ۶,۴۳۳ میلیارد تومان بود که نسبت به چهارشنبه ۶ درصد افزایش داشت. امروز تنها ۳.۸۵ درصد از نمادها صف خرید بودند که ارزش آن‌ها در پایان بازار مجموعا به ۱۳۸ میلیارد تومان می‌رسید که نسبت به چهارشنبه ۴۴ درصد کاهش داشت.

امروز قیمت دلار بیش از ۳۰۰تومان کاهش یافت و ۲۲,۹۴۰تومان رسید. یورو نیز ۲۷,۶۷۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش یورو را  ۲۷,۴۶۰تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت های ایران و ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) عصر امروز ۱۱ اردیبهشت ماه به منظور بررسی و‌ جمع‌بندی نتیجه کار گروه‌های کارشناسی سه‌گانه هسته‌ای، تحریمی و ترتیبات اجرایی در سطح روسای هیأت‌ها برگزار می شود. در روزهای گذشته کارگروه‌ها و هیأت‌ها با برگزاری جلسات فشرده به بحث‌ و بررسی در خصوص متون پرداخته‌اند.

درحالی دور سوم مذاکرات وین در قالب بررسی متون در کارگروه‌های مختلف ایجاد شده برای چگونگی رفع تحریم های امریکا در حال انجام است که خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی گفته که لغو بخش عمده ای از تحریم های امریکا که توسط دولت ترامپ صورت گرفته، در حال انجام است، روسیه این موضوع را رد کرده و منابع ایرانی مطلع نیز گفته اند فعلاً اتفاق خاصی نیفتاده. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز با اشاره اینکه ایرانی ها در مذاکره جدی اند، اما مذاکرات در ابهام و نامشخص است، تاکید کرده: هنوز چیزی قطعی نشده که مذاکرات وین در مورد ایران در هفته های آینده به توافق برسد. پیش تر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا گفته بود: پیشرفت‌هایی در گفت‌وگوهای وین درخصوص احیای برجام حاصل شده است اما واشنگتن تنها تحریم‌های مغایر با برجام را لغو خواهد کرد.  گزارش آسوشیتدپرس البته این بخش از اختلافات در مذاکرات وین را برجسته کرده است؛ در واقع چالش اصلی بر سر لغو تحریم های غیر هسته ای امریکاست چرا که دولت ترامپ تحریم های غیر هسته ای را علیه ایران اعمال کرده که عملا میتواند مزایای استفاده از برجام را برای ایران بی اثر و انکار کند.

در همین حال ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور در اظهاراتی ابراز امیدواری کرده، اجرای قرارداد هسته ای ایران (برجام) در چارچوب قبلی خود و به طور کامل بازگردانده شود.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا نیز در نخستین نشست مشترک با کنگره امریکا در مورد برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی مدعی شد: ما از نزدیک با متحدان خود همکاری خواهیم کرد تا تهدیدات ناشی از ایران و کره شمالی را از طریق دیپلماسی و بازدارندگی شدید مقابله کنیم.

درکنار این اتفاقات، خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی عنوان کرد: قدرت‌های جهانی در تلاشند تا توافق هسته‌ای را تا اواسط ماه مه (پایان اردیبهشت) و قبل از موعد پایان توافق ایران و آژانس انرژی اتمی احیا کنند. شبکه پرس‌تی‌وی اما به نقل از منابع مطلع ایرانی خبر داد که امریکا هنوز حاضر به لغو همه تحریم‌ها و راستی‌آزمایی واقعی آن نشده است.

البته محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه در سفر به کویت گفته است: نشانه‌های مثبت در وین و منطقه به چشم می‌خورد. در همین حال اروپا نیز اعلام کرده، دیپلماسی در عالی‌ترین سطح برای احیای برجام جریان دارد. پیش‌تر میخ(ک)ائیل اولیانوف، رئیس هیات روسیه در وین در گفت و گو با لوموند ضمن ابراز امیدواری نسبت به پیشرفت جلسات وین عنوان کرده بود: اکنون بهترین زمان برای آمریکاست که اموال بلوکه شده ایران را آزاد کند.

البته ‏برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارند که دولت آمریکا در حال برنامه‌ریزی است تا این هفته هیاتی را به خاورمیانه فرستاده تا در مورد ‎مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای منطقه مذاکره کند.

اسرائیل مدعی شده، لغو تحریم‌های ایران تا چند هفته آینده حتمی است و البته در اظهارات گزاف ادعا کرده، توافق بد با ایران (اشاره به احیای برجام)، منطقه را به جنگ میکشاند!

سازمان اطلاعات سوئد در گزارش اطلاعاتی سالانه خود مربوط به سال ۲۰۲۰ مدعی شد: ایران به دنبال «فناوری سوئدی» برای استفاده در برنامه «تسلیحاتی» اتمی خود است. بر اساس ادعای اسنادی امنیتی در آلمان هم که هفته گذشته منتشر شد، ایران تلاش خود برای دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی در طول سال ۲۰۲۰ را متوقف نکرده است(!).

در خبر دیگری، شرکت نرم افزاری SAP آلمان هم از تجارت با ایران خبر داد. دویچه وله خبر داده این همکاری با جریمه ۸ میلیون دلاری روبه رو شده است.

العربیه به نقل از دستیار سرپرست امور خاور نزدیک وزارت خارجه آمریکا با تکرار بیانیه سیا اعلام کرد: هیچ‌گونه دیدار بین بیل برنز و مقامات ایرانی در منزل فواد حسین، وزیر خارجه عراق روی نداده است.

با وجود تمام امیدواری ها بر سر توافق ایران و امریکا بر سر بازگشت به برجام، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، مدعی شد تهران چالش‌های واضح و متمایزی برای واشنگتن دارد. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز مدعی شده: مقابله با تهدیدهای ایران، ضرورت امنیت ملی ما است.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به طور رسمی اعلام کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کرد. برخی نشانه ها احتمال حضور محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس را هم جدی تر کرده است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور درباره بورس اعلام کرد: هر حمایتی که لازم باشد از بازار سرمایه و سهامداران جز (خرد) انجام می دهیم، جلسه سران قوا در همین راستاست.

میثم فدایی، مدیر نظارت بر نهادهای مالی گفته است: سازوکار راه اندازی صندوق های اهرمی به هیات مدیره سازمان بورس ارایه شد و به زودی نهایی شود.

در بازار نفت نیز خبرگزاری رویترز در گزارشی، به بالا رفتن تولید نفت ایران در ماه آوریل (۲۵ فروردین – ۱۰ اردیبهشت ۹۹) به عنوان نشانه افزایش صادرات نفت خام ایران در سال ۲۰۲۱ اشاره کرد. بانک گلدمن ساکس هم اعلام کرده، انتظار دارد در شش ماه آینده، قیمت نفت برنت به ۸۰ دلار در هر بشکه و وست تگزاس اینترمدیت به ۷۷ دلار در هر بشکه صعود کند.

در همین حال دستورالعمل سازمان امور مالیاتی در خصوص چگونگی مالیات خریداران سکه از بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹ ابلاغ شد که براساس آن، تا ۵ قطعه سکه مشمول مالیات نیست.

تازه ترین گزارش بانک مرکزی از تحلیل تحولات اقتصاد کلان کشور از رشد بی سابقه نقدینگی در ۴۲ سال اخیر خبر داده است.بررسی ها نشان می دهد که حداقل از سال ۱۳۴۱ تا سال ۱۳۹۹ این رشد بی سابقه بوده است. این گزارش بر خلاف ادعای قبلی رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر بی نیازی دولت به چاپ پول، تصریح می کند که ۲۷ واحد درصد از رشد ۲۹.۲ درصدی پایه پولی در پایان سال ۹۹، مربوط به ریالی کردن دارایی های ارزی غیر قابل دسترس بوده است. موضوعی که عملاً به معنای چاپ پول است./ منبع: فارس