به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری شنبه ۴اردیبهشت۱۴۰۰، شاخص کل با افت ۷ هزار و ۷۱۲ واحدی (۰.۶۴ درصد) بعد از یک ماه و نیم دوباره در زیر یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۲۴ درصد افت کرد و به ۴۲۹,۰۶۱ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود یک هزار و ۳۶۵میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فملی» و «شستا» داشتند.

بورس امروز نیز همانند چهارشنبه از همان ابتدا منفی شروع به کار کرد و تا پایان بازار به کاهش خود ادامه داد. همچنان تعداد سهم‌های مثبت اندک شمار هستند و از میان سهم‌های بزرگ تنها «فملی» مثبت بود اگرچه سهم‌های دیگری نیز همانند «افق» و «وکار» مثبت شدند ولی ارزش و تعداد این نمادها همچنان در مقابل سهم‌های با پایانی منفی ناچیز بود. شاخص کل امروز نهایتا منفی بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز از ابتدای بازار شاهد روند نزولی بودیم اما در میانه بازار شاخص توانست مقداری از کاهش خود را پس بگیرد اما این شاخص نیز نهایتا با منفی پایان یافت.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص صنایع خرده فروشی به جز وسایل نقلیه و فلزات اساسی مثبت بودند و شاخص تمامی دیگر صنایع امروز همچنان منفی بودند. گروه‌های چند رشته‌ای، خودرو و زراعت بدترین افت را بین تمامی صنایع داشتند. امروز گروه سیمان با وجود افشا اطلاعات با اهمیت با موضوع افزایش نرخ فروش محصولات در هفته گذشته و پس از ابطال بازگشایی‌های هفته گذشته دوباره بازگشایی شدند و دوباره به علت حجم پایین معاملات بازگشایی مورد تایید ناظر قرار نگرفتند و نهایتا با دامنه نوسان بازگشایی شدند. در گروه محصولات شیمیایی امروز نماد «فارس» نخستین نماد تاثیرگذار منفی بر روی شاخص کل بود. در گروه فلزات اساسی «فملی» و «فولاد» بیشترین تاثیر مثبت و منفی را به ترتیب بر روی شاخص کل داشتند و در گروه چند رشته‌ای نیز «شستا» دومین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشت. در گروه استخراج کانه‌های فلزی نیز «کچاد» تاثیرگذارترین نماد منفی صنعت خود بود.

بیشترین حجم معاملات امروز همچنان مربوط به گروه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و بانک‌ها و موسسات اعتباری و در بین نمادها هم بعد از «امین یکم» نماد «خودرو» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان با اخلاف بیشترین ارزش معاملات را از آن خود می‌کند. پس از این گروه ۳ گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. این نتایج نشانگر آن هست که صندوق‌های درآمد ثابت همچنان در صدر توجه فعالین بازار سرمایه هستند.

امروز خروج پول باز به شدت قبلی ادامه داد و ۳۶۷ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. به نظر می‌رسد انتظارات کاهش قیمت ارز و تورم حاکم بر بازار که با نزدیک شدن به احیای برجام در این روز‌ها پیوسته بر شدت آن افزوده می‌شود همچنان مهم‌ترین مولفه در تصمیم‌گیری سهامداران است و خواهد بود. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «وتجارت»، «شستا» و «وبملت» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «پترولح»، «وکار» و «رتاپ» بود.

امروز نمای کلی بازار تماما منفی بود و بیش از ۷۸ درصد از نمادها در صف فروش قرار دارند. امروز ارزش صف‌های فروش در پایان بازار بیش از ۶,۹۳۹ میلیارد تومان بود که نسبت به چهارشنبه بیش از ۸ درصد رشد داشت. امروز تنها ۳ درصد از نمادها صف خرید بودند که ارزش آن‌ها در پایان بازار مجموعا به ۱۶۵ میلیارد تومان می‌رسید که نسبت به چهارشنبه تقریبا بدون تغییر بود.

 

امروز قیمت دلار تقریبا بدون تغییر بود و ۲۳,۳۳۰تومان بود. یورو نیز ۲۷,۹۸۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۰۴۵ و ۲۷,۸۵۰تومان اعلام کرد.

 

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

دوشنبه این هفته جلسه سران قوا با هدف تصویب طرح‌های فوری برای کمک به بازار سرمایه برگزار می‌شود. به نظر کمپینی در این خصوص در میان فعالان بازار سرمایه برای رساندن پیام فعالان به سران قول تشکیل شده است.

در مورد بحث داغ این روزها یعنی برجام نشریه وال‌استریت‌ژورنال مدعی شد؛ دولت بایدن، آمادگی خود را برای رفع احتمالی تحریم‌ها علیه بخش‌ خودروسازی، اعلام کرده است.

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: بحث‌های سازنده در وین ادامه دارد و پیشرفت نیز حاصل شده است. با این حال کار دقیق‌تری لازم است. این یک کار، هدف و فرایند بسیار دشوار است اما همه خواهان یک هدف هستیم.

همچنین جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید درباره احتمال مخالفت اسرائیل با بازگشت آمریکا به برجام تاکید کرد: مخالفت اسرائیل نظر واشنگتن برای بازگشت به برجام را تغییر نمی‌دهد. در حال حاضر مذاکرات البته به شکل غیر مستقیم جریان دارد و یک ظرفیت دیپلماتیک به سمت توافق هسته‌ای است.

یک عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از برگزاری جلسه فوق العاده این کمیسیون با حضور عباس عراقچی رییس هیات مذاکره‌کننده ایران در وین خبر داد./ منبع ایسنا

محمدرضا جمشیدی، دبیرکل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی اعلام کرد آنچه که در ابلاغیه ها و مصوبات شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی برای بانک ها تکلیف شده است، پیش بینی حداکثر نرخ ۱۸ درصد برای تسهیلات اعطایی بانک‌ها است. این نرخ برای معاملاتی است که هنگام اعطای تسهیلات قطعی منعقد می شود. بنابراین نرخ قطعی است و حداکثر برای سود تسهیلات می‌تواند ۱۸ درصد برای بانک ها باشد.

همچنین بانک مرکزی شرایط مبادله رمزارزها در صرافی ها را اعلام کرد: بر این اساس صرافی‌های مجاز و بانکها می توانند در چارچوب ضوابط یاد شده نسبت به انجام پرداخت‌های ارزی بابت واردات از طریق رمزهای استخراج شده در داخل کشور اقدام کنند.