به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ چهارشنبه ۱۶تیر۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۸۳۱ واحدی(۰.۰۶ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۲۸۲ هزار و ۱۸ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۲۵ درصد رشد کرد و به ۳۹۲,۵۸۴ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۵,۹۷۴ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فارس» و «وغدیر» داشتند.

شاخص کل بورس امروز دچار نوسان شدیدی شد. شاخص کل امروز با افزایش شروع به کار کرد اما بلافاصله روند نزولی به خود گرفته و و سپس دوباره افزایشی و دوباره کاهشی شد. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار کمی بیشتر از ۴۰ درصد بود که در ادامه تعداد آن‌ها اندکی افزایش داشت. شاخص کل امروز نهایتا ۰.۸ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند کمابیش مشابه بود. این شاخص ابتدای بازار را با افزایش شروع به کار کرد اما در ادامه کاهشی شده و و سپس دوباره افزایش شده و پس از افزایش دوباره روند کاهشی به خود گرفت. این شاخص نهایتا با مثبت ۰.۲۵ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص نیمی از صنایع مثبت و نیمی دیگر منفی بودند. انتشار و چاپ ، ذغال سنگ و حمل و نقل بدترین افت و سایر معادن، تامین آب، برق و گاز و منسوجات نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی «فولاد»، «فخوز» و «فملی»  اولین و دومین تاثیر منفی و چهارمین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند. همچنین نماد‌ «فارس» از گروه محصولات شیمیایی اولین نماد مثبت تاثیرگذار بر شاخص کل بود. نماد «وغدیر» نیز از گروه شرکت‌های چند رشته ای صنعتی امروز دومین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. نماد «رمپنا» نیز از گروه خدمات فنی مهندسی امروز سومین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. همچنین نماد‌ «شتران» از گروه فرآورده‌های نفتی سومین نماد منفی تاثیرگذار بر شاخص کل بود.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه خودرو، انبوه سازی، املاک و مستغلات و سرمایه‌گذاری‌ها و در بین نمادها هم بعد از «کرمان» نمادهای «خساپا» و «کمند» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند. البته فاصله ارزش معاملات این گروه با گروه بعدی بعد از مدت‌ها این روزها شاهد کاهش قابل توجهی بوده است. پس از این گروه ۳ گروه فلزات اساسی،  محصولات شیمایی و محصولات دارویی بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. شواهدی همچون خروج پول متوالی از صندوق‌های درآمد ثابت و افزایش ارزش معاملات صنایع دیگر حاکی از تغییر جهت توجه بازار از صندوق‌های درآمد ثابت به سمت سایر بخش‌های بازار است.

امروز روند ورود پول روز کاری قبل کاهش یافت و تنها ۲۲ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها وارد بازار شد. این روز‌ها افزایش نرخ دلار در نتیجه ناامیدی‌ها از احیای برجام باعث رشد بازار شده بود اما خبر قطعی برق تعدادی از صنایع اساسی ترمز رشد بازار را کشید. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «شپنا»، «فولاد» و «تاپیکو» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «آریان»، «نوری» و «کاما» بود.

امروز بیشتر سهم‌ها با کاهش معاملات خود را آغاز کردند. در ادامه اما تعداد سهم‌های با پایانی منفی کم‌تر شد و نماگر کل بازار سبزپوش به خط پایان رسید. امروز ۱۷ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند که نسبت به روز گذشته بر مقدار آن اندکی افزوده شد. امروز بر ارزش صف‌های فروش افزوده شده و در مقابل آن از ارزش صف‌های خرید کاسته شد.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۱۷۰ تومان کاهش داشت و به ۲۴ هزار و ۹۵۰ تومان رسید. یورو اما ۵۲ تومان افزایش داشت و ۲۹ هزار و ۶۴۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۲,۴۱۰ و ۲۶,۴۸۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

روزنامه «یدیعوت آحارونوت» به نقل از یک مقام‌ ارشد رژیم صهیونیستی نوشت: بازگشت آمریکا به برجام یک واقعیت مسلم است. واشنگتن احتمالاً حتی قبل از پایان دوره ریاست‌جمهوری حسن روحانی به خوبی توافق هسته‌ای ایران را امضا خواهد کرد. حتی اگر قبل از پایان دوره ریاست‌جمهوری روحانی توافقی حاصل نشود، مذاکرات وین ادامه خواهد داشت و آمریکا برای جلب نظر رئیسی به تلاش خود ادامه می‌دهد. توافق در دوران ابراهیم رئیسی به دلیل مواضع او ساده‌تر خواهد بود.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خبر داد: در مذاکرات مربوط به آزادی زندانیان آمریکایی در ایران پیشرفت داشته‌ایم. این رایزنی ها جدا از مذاکرات بر سر برجام دنبال می‌شود اما نمی‌توانم بگویم هیچ ارتباطی به هم ندارند./ ایسنا

حسن روحانی، رئیس جمهور در جلسه هیات دولت: روابط ما با بانک های دنیا تا مساله “FATF” حل نشود، امکان پذیر نیست. وقتی که نفت میفروشید، ۳۸ درصد پول این نفت به صندوق توسعه تعلق می گیرد و آن پول صرف توسعه می‌‌شود.  حالا که در جنگ اقتصادی پیروز شدیم، باید تحریم را برداریم و “FATF” را نهایی کنیم. به نظرم FATF دست خودمان است و همین فردا می‌‌توانیم این مساله را حل کنیم؛ از نمایندگان مجلس و قوه قضائیه میخواهیم حرفی که میزنند، دقیق باشد.

رسانه‌های هندی نوشته‌اند «سابرامانیام جایشانکار» امروز (چهارشنبه) وارد ایران می‌شود تا درباره طیفی از موضوعات به‌ویژه وضعیت امنیت افغانستان با ظریف دیدار و گفت‌وگو کند.

وزیر خارجه ژاپن قصد دارد اواسط مردادماه برای دیدار با مقام‌های دولت آیت‌الله رئیسی و تأکید بر تمایل توکیو برای تقویت روابط دوستانه با جمهوری اسلامی، به تهران سفر کند./ فارس

سعید اردکانیان، وزیر نیرو: با وزارت صمت و صنایع بزرگ به این توافق رسیدیم که برنامه تعطیلات تابستانی صنایع را جلوتر بیندازیم.

فریدون حسنوند تاکید کرد: یکی از بحث‌های مهم در خاموشی‌ها بحث استخراج رمزارزها بوده که قرار شد تمام مجوزها تا اطلاع ثانوی لغو شود و نظارت دقیقی با تدابیر اتخاذ شده در این حوزه صورت گیرد.

مهدی طغیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:احتمالاً تا دو یا سه ماه آینده طرح مالیات بر عایدی سرمایه در دستور کار صحن علنی پارلمان قرار می‌گیرد. / منبع: خانه ملت

بر اساس قانون جدید مالیات بر ارزش‌افزوده که ۱۲ تیر ماه امسال به دولت ابلاغ شد، مالیات بر ارزش افزوده تنها از سود و اجرت کالا دریافت می‌شود و مالیات‌ستانی از اصل طلا منتفی است.