به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهارشنبه ۵خرداد۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۳ هزار و ۹۱۶ واحدی(۰.۳۵ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۱۰۹ هزار و ۳۷۰ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۰۸ درصد رشد کرد و به ۳۸۳,۱۴۲ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۲,۶۱۳ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «رمپنا» و «فولاد» داشتند.

شاخص کل بورس امروز با افزایش شروع به کار کرد. در اواسط بازار مقداری از افزایش را پس گرفت اما نهایتا مثبت به پایان رسید. امروز تعداد سهم‌های مثبت افزایش داشت. شاخص کل امروز نهایتا ۳.۹ هزار واحد منفی بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود. این شاخص از همان ابتدای بازار شروع به افزایش کرد و در ادامه مقداری از این افزایش را پس گرفت.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص نیمی از صنایع مثبت و نیمی دیگر منفی بود. سایر معادن، حمل و نقل و زراعت بدترین افت و منسوجات، فنی مهندسی و استخراج نفت جزکشف۱۱ نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه محصولات شیمایی «فارس» و «نوری» اولین و ششمین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند. نماد «رمپنا» نیز از گروه خدمات فنی و مهندسی دومین نماد مثبت تاثیرگذار بر شاخص کل بود. در گروه فلزات اساسی نیز «فولاد» و «فخوز» سومین و چهارمین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. «وصندوق» در گروه چند رشته‌ای صنعتی امروز پنجمین نماد تاثیرگذار اما منفی بر شاخص کل بود. در گروه بانکی نیز امروز نماد «وبملت» هفتمین نماد تاثیرگذار مثبت بود.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه خودرو، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بانک‌ها و در بین نمادها هم بعد از «خساپا» نمادهای «خودرو» و «کرمان» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان با اختلاف بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند. پس از این گروه ۳ گروه فلزات اساسی، خودرو و بانک‌ها بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. بازار همچنان بیشترین توجه خود را بر روی صندوق‌های درآمد ثابت متمرکز کرده است.

امروز از شدت خروج پول کاسته شد و ۲۲۵ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. به نظر می‌رسد انتظارات مثبتی از حمایت‌ها در بازار شکل گرفته است. در این میان اما ابهام رفتار اقتصادی دولت بعدی و تحولات برجام همچنان از ابهام‌های منفی تاثیرگذار بر بازار هستند. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «فوکا»، «وپاسار» و «وبیمه» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «فگستر»، «سبجنو» و «معیار» بود.

امروز کمی بیش از ۵۰ درصد از سهم‌ها منفی شروع به کار کردند و در ادامه بازار بر تعداد سهم‌های منفی اندکی افزوده شد به طوری که بیش از ۶۰ درصد از نمادها منفی بسته شدند اما نماگر کل بازار کاملا سبزپوش به خط پایان رسید. امروز ۵۰ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند که نسبت به روزهای گذشته از مقدار آن کاسته شد. ارزش صف‌های فروش در پایان بازار بیش از ۵,۶۷۲ میلیارد تومان بود که نسبت به روز کاری قبل ۴ درصد کاهش داشت. امروز بیش از ۱۳ درصد از نمادها صف خرید بودند که ارزش آن‌ها در پایان بازار مجموعا به ۳۵۰ میلیارد تومان می‌رسید که نسبت به روز کاری قبل بیش از ۴۵ درصد رشد داشت.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۱۱۱ تومان افزایش داشت و به ۲۲ هزار و ۵۲۰ تومان رسید. یورو نیز ۲۵۸ تومان افزایش داشت و ۲۷ هزار و ۵۴۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۰,۴۲۰ و ۲۴,۹۸۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

عراقچی: موضوعات مهم اختلافی هستند، اما تعدادشان کمتر شد. موضوعاتی که برای نهایی شدن باقی‌مانده، کماکان موضوعات مهمی هستند، البته تعدادشان کمتر شده است. خیلی از هیأت‌ها مذاکره کننده امیدوار هستند که این دور بتواند دور آخر مذاکرات باشد و به یک جمع بندی برسیم. هرگونه تصمیم‌گیری نهایتا در تهران صورت می‌گیرد.

نماینده چین در مذاکرات وین پس از پایان جلسه اول دور پنجم مذاکرات وین: تمام مشارکت کنندگان در نشست وین خواهان این هستند حس فوریت احیای برجام را تقویت و سریع‌تر به راه حلی برسند. تمدید تفاهم ایران و آژانس مذاکرات جاری را تسهیل می‌کند.

رافائل گروسی، رئیس سازمان انرژی اتمی مدعی شد: این که کشوری تا ۶۰ درصد غنی‌سازی انجام دهد، موضوعی بسیار جدی است. فقط کشورهایی که بمب تولید می‌کنند تا این سطح غنی‌سازی انجام می‌دهند. شصت درصد تقریبا نزدیک به سطح تسلیحات است، غنی‌سازی تجاری دو سه درصد است. نمی‌توان دانش هسته‌ای را از ایران گرفت. ایران در طول دو سال گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی در برنامه هسته‌ای خود به دست آورده است. یک نظام راستی‌آزمایی بسیار قوی در قبال تهران لازم است. بازگشت خطی به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ دیگر امکان‌پذیر نیست. کاری که می‌توان انجام داد، نگه داشتن فعالیت‌ آن‌ها بر اساس شاخص‌های تعیین شده در توافق هسته‌ای است.

روحانی در جلس هیات دولت گفت: استخراج رمز ارز از امروز تا پایان شهریور باید تعطیل شود و غیر مجاز است. حتی افرادی که مجوز دارند هم باید تعطیل کنند. در مسائل مهم و اساسی با ۵+۱ به توافق رسیدیم. به خاطر بدعهدی، آمریکا باید آغازکننده‌ی انجام تعهدات باشد. دیشب به رهبر انقلاب نامه نوشتم که اگر ایشان می‌توانند درباره انتخابات کمک کنند و در نهایت هر طور ایشان صلاح بدانند. کاری که می‌توانستیم انجام بدهیم این نامه بود و صلاح با ایشان است.

محمدباقر قالیباف برای سال دوم رئیس مجلس باقی ماند. محمدباقر قالیباف در این رای گیر با ۲۳۰ رای موافق در برابر ۱۸ رای برای رقیبش (فریدون عباسی) رئیس مجلس شد. همچنین عبدالرضا مصری در این انتخابات جایگزین قاضی زاده هاشمی به عنوان نایب رئیس مجلس شد که بخاطر حضور در انتخابات ریاست جمهوری انصراف داده بود.

در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۵ خرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح مالیات بر عایدی سرمایه با کلیات این طرح با ۱۳۲ رأی موافق، ۶۰ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۷ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.(این طرح در حوزه ملک و خودرو بیشتر تمرکز کرده است).

عبدالعلی رحیمی مظفری دبیر کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به ضرورت توسعه پتروپالایشگاه‌ها گفت: آقای زنگنه اعلام کردند در جلسه هیأت امنای صندوق توسعه ملی موضوع تنفس خوراک واحدهای پتروپالایشگاهی بررسی شده و مجوز آنها صادر شده است. بنابراین مشکل این واحدها نیز حل شد و برای ابلاغ فرستاده شده است. با توجه به اینکه کار عملا انجام شده و پتروپالایشگاه‌ها و بی‌اثر کردن تحریم‌ها وارد فاز اجرایی شده‌اند، نیاز به اعمال ماده ۲۳۴ به منظور شکایت از دولت به خاطر استنکاف از اجرای قانون وجود ندارد./منبع:خانه ملت