به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری ‎چهارشنبه ۱اردیبهشت۱۴۰۰، افت ۱۲ هزار و ۵۲۸ واحدی شاخص کل (۱.۰۳ درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۲۰۷هزار و ۶۳ واحدی قرار داد. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۳۷ درصد افت کرد و به ۴۳۰,۰۷۱ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود یک هزار و ۵۰۸میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فولاد» و «فملی» داشتند.

بورس امروز نیز از همان ابتدا منفی شروع به کار کرد و تا پایان بازار به کاهش خود ادامه داد. در این میان تعداد اندکی از سهم‌های بزرگ بانکی مانند «وبملت» و «وپاسار» مثبت شدند ولی ارزش و تعداد این نمادها آنقدری نبود که بتواند مسیر شاخص را عوض کند. شاخص کل نهایتا منفی بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز از ابتدای بازار شاهد روند نزولی بودیم اما در میانه بازار شاخص توانست مقداری از کاهش خود را پس بگیرد اما این شاخص نیز نهایتا با منفی پایان یافت.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص هیچ صنعتی مثبت نبود و شاخص تمامی دیگر امروز یکپارچه منفی بودند. گروه خرده فروشی، فرآورده‌های نفتی و استخراج بدترین افت را بین تمامی صنایع داشتند. گروه‌های فلزات اساسی، خودرو و چند رشته‌ای نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشتند. امروز گروه سیمان با وجود افشا اطلاعات با اهمیت با موضوع افزایش نرخ فروش یکدست با درصد‌های افت بسیار سنگین بازگشایی شدند به نحوی که نهایتا ناظر بازار رای به ابطال تمامی معاملات این گروه داد. در گروه فلزات اساسی «فولاد» و «فملی» بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند و در گروه محصولات شیمیایی نیز نماد «فارس» نخستین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشت. در گروه چند رشته‌ای نیز «شستا» منفی بود و با ۱.۹۵درصد منفی بسته شد تا چهارمین نماد تاثیرگذار بر روی شاخص کل باشد. در گروه فرآورده‌های نفتی نیز «شپنا» تاثیرگذارترین نماد منفی صنعت خود بود.

بیشترین حجم معاملات امروز همچنان مربوط به گروه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و بانک‌ها و موسسات اعتباری و در بین نمادها هم بعد از «امین یکم» نماد «کمند» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله توانست بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کند. ۴ گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله، بانک‌ها، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده اند. این نتایج نشانگر آن هست که صندوق‌های درآمد ثابت همچنان در صدر توجه فعالین بازار سرمایه هستند.

امروز خروج پول باز به شدت قبلی ادامه داد و ۵۶۹ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. به نظر می‌رسد انتظارات کاهش قیمت ارز و تورم حاکم بر بازار که با نزدیک شدن به احیای برجام شدت گرفته است همچنان مهم‌ترین مولفه در تصمیم‌گیری سهامداران است و خواهد بود. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «وبملت»، «وملل» و «فملی» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «پترولح»، «پترول» و «کگل» بود.

امروز نمای کلی بازار تماما منفی بود و نزدیک به ۷۶ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشنند که نسبت به دیروز کاهش داشت. امروز ارزش صف‌های فروش در پایان بازار بیش از ۶,۴۱۹ میلیارد تومان بود که نسبت به دیروز بیش از ۵ درصد رشد داشت. همچنان تنها  ۲ درصد از نمادها صف خرید بودند که ارزش آن‌ها  در پایان بازار مجموعا به ۱۶۶ میلیارد تومان می‌رسید که نسبت به سه‌شنبه بیش از ۴۴ درصد رشد داشت.

امروز قیمت دلار تقریبا بدون تغییر بود و ۲۳,۳۵۰تومان بود. یورو نیز ۲۷,۶۵۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۲۲۸ و ۲۸,۰۸۰تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

طابق مصوبه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، از امروز تا اطلاع ثانوی، دامنه نوسان قیمت سهام در همه نمادهای معاملاتی بورس اوراق و  بازارهای اول و دوم فرابورس ایران به صورت ۶+ و ۳- درصد خواهد بود. همچنین دامنه نوسان در انواع اوراق با درآمد ثابت، صندوق های قابل معامله، اختیار معامله، اختیار فروش تبعی، آ تی، آ تی سبد سهام و اوراق تسهیلات مسکن بدون تغییر خواهد بود.

سروش خواجه حق وردی، معاون نظارت بازار فرابورس ایران  درباره رفع محدودسازی دسترسی برخط کدهای معاملاتی در یک سال اخیر گفت:  حدود ۴۷۰۰ کد معاملاتی به جهت ورود سفارش با حجم نامتعارف محدود شده بودند که از این میزان، امکان رفع محدودیت دسترسی بیش از ۹۰ درصد از آنان به شرکت‌های کارگزاری پس از اخذ تعهد، اعلام شده بود و همچنین در دسترسی برخط نیز بیش از ۱۲۰۰ مشتری به دلیل انجام اقدامات دسته دوم محدود شده بود که محدودیت دسترسی بیش از ۸۰ درصد آنان رفع شده بود.

خبرگزاری میزان (رسانه وابسته به قوه قضاییه) از بازگشت کارخانه ارج خبر داد.

حسن روحانی، رئیس جمهور امروز در هیئت دولت برای احیای برجام سه گام مورد خواست دولت و احتمالی خبر داده که براساس آن گام نخست، رفع تحریم‌ها به عهده امریکایی‌هاست. گام دوم، راستی آزمایی از سوی ایران و گام سوم، اجرای تعهدات هسته‌ای توسط ما در چارچوب برجام است.

شرکت توانیر: از امروز اول اردیبهشت تعرفه برق مشترکان ۷ درصد بیشتر از ماه گذشته محاسبه می‌شود.

از امروز نرخ بلیت اتوبوس ۲۵ تا ۳۵ درصد بسته به مسافت خط و کرایه‌های تاکسی نیز متوسط ۳۵ درصد افزایش یافت.