به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛دوشنبه ۲۸تیر۱۴۰۰، شاخص کل با رشد هشت هزار و ۴۱۹واحدی شاخص کل (۰.۶۵درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۳۱۱هزار واحدی قرار گرفت.شاخص‌ هم وزن ۰.۶۸درصد رشد کرد.ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۶هزار و ۷۵میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «رمپنا» و «تاپیکو» داشتند.

بازار سرمایه در روز گذشته روز پر عرضه‌ای را تجربه کرد. اما با نزدیک شدن به پایان بازار شاهد کاسته شدن فشار فروش بودیم و در پایان بازار هم به واسطه جو مثبتی که از سوی شرکت‌های زیر مجموعه تامین اجتماعی و گروه سیمانی به بازار تزریق شد. امید آن وجود داشت که بازار شروع متعادل و کم عرضه‌تری را نسبت به دیروز تجربه کند. اما به دلیل تعدد مجامع در این روزها و بسته شدن بخش عمده‌ای از نمادها شاهد معاملات کم رمق‌تری نسبت به روزهای گذشته هستیم که دور از ذهن نبوده است و موردی که مشاهده می‌شود این است که بسیاری از سهامداران علاقه‌ای به حضور در مجامع و دریافت سود نقدی ندارند و ترجیحشان گرفتن سود از طریق تغییرات قیمت هر سهم شرکت‌ها است. فشار فروشی که روی نمادهایی که قصد بسته شدن برای رفتن به مجمع را دارند هم از این باب است.

شاخص کل در ابتدای امروز با جهش کار خود را در مدار مثبت آغاز کرد و نمادهای شستا، تاپیکو، برکت و فارس بیشترین تاثیرگذاران در این جهش بودند. در میان پر ارزش‌ترین صنایع بازار هم پتروشیمی‌ها به واسطه معاملات روبه بالای تاپیکو، دارویی‌ها با پرچمداری برکت، سیمانی‌ها که به علت کاهش تولید محصولاتشان با افزایش قیمت مواجه شده‌اند، ۳ گروهی هستند که بیشترین ارزش معاملات را در اختیار دارند. یکی دیگر از گروه‌هایی که بسیار پرمعامله و مثبت در حال معامله هستند، گروه غذایی هستند که اکثر نمادهای آن در مثبت‌های بالا قرار گرفته‌اند و بنظر مورد توجه بازار در این لحظات هستند.

براساس گزارش هفتگی کیان P/E آتی بازار سهام به ۶.۷ واحد رسیده است و این عدد با اواخر سال ۱۳۹۸ برابری می‌کند. با بررسی دقیق‌تر گروه‌های صنعتی بازار متوجه خواهیم شد که در میان گروه‌ها، فلزات اساسی با P/E آتی ۵.۷ ارزنده‌ترین گروه بازار و گروه کالاهای مصرفی و ضروری با P/E آتی ۱۰.۶ بالاترین نسبت قیمت به سود را در اختیار دارد. اگر شرکت‌های بازار سرمایه را از حیث مارکت کپ به ۳ بخش تقسیم کنیم، P/E آتی شرکت‌های بزرگ مانند فارس، فولاد؛ فملی، تاپیکو و… در حدود ۶.۵ واحد قرار می‌گیرد که در مقایسه با نسبت ۸.۵۲ واحدی شرکت‌های کوچک در سطوح پایین‌تر و ارزنده قرار دارند. اگر این داده را کنار داده‌های هفته قبل قرار دهیم متوجه خواهیم شد که سهام کوچکتر بازار در هفته گذشته رشد بیشتری نسبت به بزرگترها داشته اند و مورد توجه بازار قرار گرفته‌اند.

نایب رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از تعطیلی سازمان بورس هم‌گام با تعطیلی یک هفته‌ای بانک‌های استان تهران خبر داد.بازار متشکل ارز ایران اعلام کرد بنا به تعطیلی تمامی ادارات استان‌های تهران و البرز از سه‌شنبه این هفته (فردا) تا یکشنبه هفته آینده، و همچنین اطلاعیه بانک مرکزی مبنی بر تعطیلی کلیه شعب بانک‌های دولتی و خصوصی در استان‌های نامبرده در بازه زمانی مذکور، بازار متشکل ارز ایران از روز سه‌شنبه مورخ ۲۹ تیر ۱۴۰۰ تا پایان روز یکشنبه مورخ ۳ مرداد ۱۴۰۰، به مدت شش روز تعطیل می‌باشد.

امروز دلار به کمترین قیمت ۲۴ روز اخیر رسید. نرخ ارز در بازار آزاد با افت ۲۴۰ تومانی در سطح ۲۴۳۸۰ تومان قرار گرفت. به نظر می‌رسد تعطیلی ۶ روزه بانک‌ها و اصناف در تهران و البرز که می‌تواند موجب کاهش تقاضای ارز شود عامل اصلی افت قیمت باشد. از سوی دیگر خبری که مبنی بر سفر نخست‌وزیر عراق به آمریکا و ایران و تلاش او برای پرداخت بدهی‌های قدیمی به ایران که به دلیل تحریم‌ها قادر به پرداخت آن نیستند نیز می‌تواند در افت نرخ دلار اثرگذار بوده باشد. گفتنی است اگر این خواسته الکاظمی تحقق یابد، برخلاف مسأله آزادسازی پول‌های بلوکه کشور در ژاپن و کره جنوبی می‌توان انتظار ورود ارز به کشور را داشت. در مقابل این دو خبر با اثر احتمالا کاهشی بر نرخ ارز، دو محرک صعودی به چشم می‌آید: پیام آمار متغیرهای پولی اخیر بانک مرکزی و همچنین کوتاه‌تر شدن دیوار اعتماد بین ایران و آمریکا (با توجه به اختلافی که اخیرا بر سر عدم ایفای تعهدات لازم توسط آمریکا برای تبادل زندانی بروز کرده است).