به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری ‎یک شنبه  ۸ فروردین ۱۴۰۰، با افت دو هزار و ۷۰۴واحدی(۰.۲درصد)، شاخص کل در ارتفاع یک میلیون و ۳۰۶هزار واحدی قرارگرفت. شاخص‌ هم وزن ۰.۱درصد رشد کرد و به  ۴۴۲,۵۴۵واحد رسیدارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به بیش از چهار هزار و ۱۹۰میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «شستا»، «فولاد» و «فملی » داشتند.

بورس امروز با فشار فروش بیشتری نسبت به دیروز مواجه شد. به طوری که اغلب نمادهای بزرگ بازار از جمله خودروسازانی که دیروز با صف خرید همراه بودند با رِنج منفی مواجه شده‌اند. نتیجه این اتفاق هم افت ۲۱۰۰ واحدی شاخص کل بود. در سمت مقابل اما نمادهای کوچک تر بورس تا حدی وضعیت بهتری دارند. به طوری که شاخص هم‌وزن با رشد خفیف درصدی توانست خود را سبزپوش نگه دارد.

از نکات مهم بازار امروز این است شاهد افزایش معامله‌گران بودیم. البته باتوجه به این که هفته اول معاملات است و از آن مهم‌تر به واسطه دامنه نوسان نامتقارن، نمی‌توان انتظار ارزش معاملات قابل قبولی را داشت. تا اینجای کار در بین صنایع خودروسازان، پالایشی‌ها و فلزات بیشترین ارزش معاملات را داشته‌اند..

از نکات مهم بازار امروز تداوم بی‌میلی بورس‌بازان به نمادهای بزرگ بازار است. به طوری که با وجود رشد قیمت دلار و جهش دوباره کامودیتی‌ها در بازار جهانی و نزدیک شدن به سقف‌های قبلی،‌ نمادهای بزرگ بازار اغلب در مدار منفی معاملات قرار گرفته‌اند. به طوری که شاخص صنایع شیمیایی، پالایشی و فلزی تا اینجای کار سرخ‌پوش است. در گروه‌های بزرگ غیرکالایی هم خودروسازان بر خلاف اقبال بالایی که دیروز تجربه می‌کردند امروز متعادل و حتی منفی معامله می‌شوند. به طوری خگستر نزدیک به صفر تابلو در حال معامله است و خودرو و خساپا هم منفی شده اند. در بازار امروز هم حقیقی‌ها در سمت فروش فعال‌ترند. به طوری که خالص خروج پول حقیقی طی معاملات امروز بورس تهران به حدود ۳۳۰ میلیارد تومان رسیده است.

شستا دقایقی قبل بعد از مجمع عمومی فوق العاده برای افزایش سرمایه بدون دامنه نوسان قیمتی باز شد. این نماد بعد از بازگشایی با اقبال سنگین حقیقی ها همراه و رشد حدود ۷ درصدی را تجربه کرده است. اتفاقی که باعث اثرگذاری ۲۷۰۰ واحدی این نماد بر شاخص کل بورس تهران شد. البته بازگشایی شستا هم نتوانست منفی امروز شاخص کل را نجات دهد.در معاملات امروز شستا حقوقی‌ها بیشتر فروشنده بودند و خرید چندانی نداشته‌اند.

نرخ دلار امروز به سطح ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان (بالاترین قیمت یک ماه اخیر) رشد کرد. برخی این روند صعودی را ناشی از حجم کم معاملات می‌دانند و بر این اساس انتظار تعدیل نرخ‌ها پس از تعطیلات را دارند. توجه بازارها در روزهای اخیر معطوف به امضای سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین بوده است که عدم انتشار محتوای آن به ابهامات افزوده است. فعالان بازار ارز عمدتا دو نگاه کلی به آن دارند. اما تا زمانی که جزییاتی اجرایی از این برنامه همکاری منتشر نشود، بی‌واکنشی بازار ارز به آن دور از انتظار نخواهد بود. امروز یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به تصویب لوایح FATF ابراز خوشبینی کرد که می‌تواند برای بازار ارز اهمیت داشته باشد.