به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری دوشنبه ۲۷اردیبهشت ۱۴۰۰، شاخص کل با ۱۴،۱۳۸واحد مثبت پایان یافت و به مقدار ۱،۱۷۴،۶۷۲واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۲۴۵،۰۶۹میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۴،۱۳۵واحد منفی بود و به مقدار ۴۰۶،۵۷۴واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «فولاد» و «وامید» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز ۲۲هزار و ۳۰۰تومان و یورو ۲۶هزار و ۷۵۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار ۱ میلیون ۹۶هزار تومان معامله شد.

در چند روز اخیر شاخص کل نتوانست به روند خود ادامه دهد و به نظر میرسد که به نوسان در کانال یک میلیون و صد ادامه خواهد داد. مفروضات بازار در روزهای اخیر به طرز زیادی افزایش یافته است و ریسک زیادی به  بازار تحمیل کرده است. از ریسک عوامل خارجی مانند تحریم و برجام گرفته یا قیمت های جهانی تا عوامل داخلی همچون انتخابات ریاست جهوری و نرخ دلار. این عوامل به اضافه نا اطمینانی ای که در بازار وجود دارد باعث شده است که هر خبر منفی، سیل عرضه را در پی داشته باشد و فروشندگان دست به ماشه شروع به فروش کنند به سودای اینکه در قیمت های پایین تر خریدار شوند و یا اینکه اندکی از غوغای اخبار ضد و نقیض و متفاوت به دور باشند. صف خریدهای دیروز و صف فروش های امروز به عنوان مثال سهم خودرو نشان می­دهد که همچنان افراد حقیقی بر مبنای مطمئنی  برای انتخاب سهم استوار نیستند و صرفا به سودهای کوتاه مدت و خرید و فروش چریکی دل بسته اند.

پول حقیقی همچنان خارج میشود. امروز  ۴۶۳ میلیارد خروج نقدینگی وجود داشت. دیروز این رقم ۲۲۵ میلیارد و روز قبل  از آن ۸۸ میلیارد تومان وجه خارج شده است. به عبارت دیگر در این هفته ورود پول نداشتیم. در طرف دیگر ۱۹۴ میلیارد به صندوق های درآمد ثابت وارد شده است. از نمادهای که بیشترین ورود نقدینگی را داشتند میتوان به میدکو با ۱۳ میلیارد، کاما با ۶ میلیارد و فروی با ۶ میلیارد اشاره کرد.

در بازار امروز هرچه از ساعت بازار میگذشت به تعداد صفوف فروش اضافه میشد. در ابتدای بازار ۱۰۷ صف فروش و ۵ صف خرید وجود داشت و در انتهای بازار این رقم به ۳۵۹ صف فروش و ۱۴ صف خرید رسید. بیشترین ارزش معاملات متعلق به صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۴۵۳ میلیارد تومان بود و بعد از آن صنعت فلزات اساسی با ۳۲۰ میلیارد تومان ارزش معاملات در جایگاه دوم قرار گرفت. بانک ها و موسسات اعتباری ۲۵۸ میلیارد تومان معامله شدند و در جایگاه سوم قرار گرفتند. با کمی اغماض همه صنایع امروز منفی بود. تنها صنعت شیمایی با ۰.۴۱ درصد و صنعت تامین آب، برق و گاز با ۰.۰۱ درصد مثبت معامله شدند. بیشترین بازدهی منفی صنعت حمل و نقل با ۴ درصد بازدهی منفی و بعد از آن چند رشته ای صنعتی با ۳.۲۶ درصد بازدهی منفی قرار داشت.

برخی از خبرهای منتشر شده:

  • احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران نسبت به زیان انباشته خودروسازان هشدار داد و گفت: ادامه این روند می‎تواند زمینه را برای ورشکستگی مهمترین صنعت غیر نفتی ایران مهیا کند. حجم زیان انباشته خودروسازان به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسید و بی‌تردید با وضعیت کنونی قیمت‌گذاری، زیان‌دهی این صنعت در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.

  • محمدحسین فرهنگی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس: انتخابات هیات رئیسه مجلس مطابق آئین نامه داخلی مجلس، روز چهارشنبه پنجم خرداد ماه و بر اساس رویه سال گذشته و سال جاری به خاطر شرایط کرونایی به صورت الکترونیکی برگزار می شود.

  • مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از سه خبر از آغاز تولید تارا اتوماتیک از تیرامسال و آغاز تولید گیربکس نیمه اتوماتیک از شهریور امسال خبر داد. به گفته فرشاد مقیمی کراس اوور ایران خودرو سال آینده به بازار می‌آید.

  • حسن انصاری مهیاری درباره پاسخ شب گذشته بانک ملت به ابهامات آثار مالی اعلام نرخ جدید تسعیر ارز و ۲۶ سوال سهامداران گفت: بررسی های اولیه از توضیحات اعلامی وبملت به عمل آمده اما با توجه به نکات مطروحه و لزوم تطبیق با استانداردهای حسابداری به بررسی های دقیق و کامل تری نیاز دارد.

  • خبرهای دریافتی حاکی است؛ به‌زودی مسیرهای نقل و انتقال پول و خروج سرمایه از کشور با استفاده از تجارت رمز ارزها یا ارزهای دیجیتال مسدود خواهد شد.

  • رینگ بین الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران ، امروز میزبان عرضه گاز مایع و نفتای سبک شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، گاز مایع پالایش نفت لاوان  پنتان پالایش نفت کرمانشاه، متانول پتروشیمی زاگرس و چند فرآورده  هیدروکربوری است.

  • سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه: گفت‌وگوها در وین ادامه دارد توافق اولیه وجود ندارد. هیچ توافقی صورت نمی‌گیرد مگر اینکه درباره همه چیز توافق صورت گرفته باشد.