به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰، افت پنج هزار و ۴۳۸واحدی (۰.۵درصد) شاخص کل آن را در ارتفاع یک میلیون و ۱۴۰هزار واحدی قرار داد.شاخص‌ هم وزن نیز با کاهش ۰.۴درصدی مواجه شد. ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز به دو هزار و ۳۹۰میلیارد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «وبملت »، «شستا» و «شبندر» داشتند.

بورس تهران بعد از ۴ روز متوالی حرکت در مسیر صعودی، در تغییر جهت ۱۸۰ درجه ای قرار گرفت و در نهایت در روز گذشته در مدار منفی به کار خود پایان داد. تشکیل مجدد صف فروش‌های سنگین احتمال شروعی قرمز را در بازار امروز افزایش می‌داد، اما بر خلاف انتظار در ۴۵ دقیقه آغازی بازار شاهد افزایش ۰.۱ درصدی شاخص کل بودیم که به عدد ۱.۱۴ میلیون رسید. اما شاخص هم وزن که گویای وضعیت کلی بازار است وضعیت مطلوبی نداشته و با ۰.۱ درصد کاهش مواجه گردید. نکته امیدوار کننده درباره بازار امروز، اخرین مهلت پرداخت ۳.۶ همت باقی مانده از صندوق توسعه ملی به صندوق توسعه بازار در جهت حمایت از بازار است. در چند روز اخیر صحبتی از واریز این مبلغ به صندوق توسعه بازار نشده است، باید دید که این اتفاق طبق قراری که از قبل تعیین شده بود امروز به وقوع می‌پیوندد یا خیر؟ در صورت تزریق این مبلغ به بازار امکان شروع تحرکات مثبت بالا است. هرچند که ارزش صف فروش‌های تشکیل شده در بعضی از روزهای گذشته، معمولا بیش از این عدد و در حدود ۴ همت بوده است! باید دید افزایش قیمت دلار، سودآوری فوق العاده ماهانه شرکت‌ها در اردیبهشت و ارزندگی سهام‌ها بعد از ریزش‌های شدید اخیر می‌تواند انگیزه ای برای حرکت در مسیر سبز بازار ایجاد کند یا خیر.

همچنان در وضعیت سیاسی کشور اتفاق تعیین کننده‌ای نیافته و اکثر افراد منتظر نتیجه انتخابات و کاهش التهابات فضای سیاسی کشور هستند، از طرفی آینده مذاکرات برجامی نیز در هاله‌ای از ابهام بسر می‌برد و روزانه شاهد خبرهای ضد و نقیضی در این رابطه هستیم. لذا عدم شفافیت فضای سیاسی کشور می‌تواند در ادامه مسیر صعودی بازار مشکل ساز باشد.

 بررسی پرمعامله‌ترین گروه‌های صنعتی امروز نشانگر این است که صنایع پالایشی، فلزات اساسی،بانکها و موسسات مالی، شیمیایی و دارویی داغترین معاملات را ازار سهام میان صنایع داشته‌اند. باز هم حقیقی‌ها در سمت فروش بازار فعال ظاهر شدنده‌اند و  امروز شاهد خروج پول ۳۳۰ میلیارد تومانی هستیم.

خبرهای برجامی از پیشرفت مذاکرات و احتمال رفع تحریم‌ها در آینده نزدیک خبر می‌دهد. اوپک نیز اعلام کرده نگران افزایش عرضه نفت ایران نیست و احتمالا در نشست پیش‌رو تصمیم به افزایش عرضه خواهد گرفت. نفت هم بی‌تفاوت به این خبرها و احتمال رشد عرضه در آینده نزدیک در مسیر صعودی پیش می‌رود، به طوریکه امروز نفت حدود ۳ درصد رشد قیمت را به ثبت رسانده و برنت توانسته بار دیگر وارد کانال ۷۰ دلار شود.