به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهارشنبه ۱۵اردیبهشت۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۵ هزار و ۲۰۴ واحدی (۰.۴۵ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۱۷۲ هزار و ۲۴۹ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز اما ۰.۰۴ درصد افت کرد و به ۴۲۲,۸۴۹ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «وپاسار» و «فولاد» داشتند.

شاخص کل بورس امروز از آغاز مثبت شروع به کار کرد و از اواسط بازار روند تقریبا بدون تغییر ادامه داشت. تعداد سهم‌های مثبت نیز همچنان بسیار کمتر از سهم‌های منفی هستند و از میان سهم‌های بزرگ شاخص‌ساز تقریبا همگی مثبت بودند. شاخص کل امروز نهایتا ۵.۲ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن اما ماجرا متفاوت بود. این شاخص در ابتدای بازار به یک باره افت کرد اما در ادامه مقداری از افت خود را پس گرفت اما این بار در مثبت شدن ناکام ماند. نهایتا در افزایش بعدی شاخ کل هم وزن نیز مثبت شد اما این مثبت شدن ادامه دار نبود و نهایتا دوباره منفی شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص بانک‌ها، فلزات اساسی، مالی و چندین صنعت دیگر نیز مثبت بودند و شاخص اکثر صنایع دیگر امروز منفی بودند. گروه‌های فنی مهندسی، فرآورده نفتی و خودرو بدترین افت را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه بانکی به جز «وسینا»، «وپست» تمامی نمادها مثبت بودند. در گروه فلزات اساسی «فملی» و «فولاد» بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند و سایر نمادها تقریبا نصف مثبت نصف منفی بودند. در گروه محصولات شیمیایی امروز نماد «فارس» پنجمین نماد تاثیرگذار مثبت بر روی شاخص کل بود. در گروه فرآورده نفتی «شپنا» نخستین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشت. در گروه فنی مهندسی نیز «رمپنا» دومین نماد تاثیرگذار منفی بر روی شاخص کل بود.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به خودرو و بانک‌ها و موسسات اعتباری و صندوق سرمایه گذاری قابل معامله و در بین نمادها هم بعد از «خودرو» نمادهای «وبملت» و «خساپا» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان با اختلاف بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند. پس از این گروه ۳ گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری، فلزات اساسی و خودرو بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. بازار همچنان بیشترین توجه خود را بر روی صندوق‌های درآمد ثابت متمرکز کرده است.

امروز خروج پول باز ادامه داشت و نسبت به دوشنبه کمی به شدت آن افزوده شد و ۳۳۵ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. به نظر می‌رسد در کنار انتظارات کاهش قیمت ارز و تورم حاکم بر بازار که با نزدیک شدن به احیای برجام در این روز‌ها پیوسته بر شدت آن افزوده می‌شود، کاهش نرخ ارز در روزهای گذشته و امروز در شدت گرفتن دوباره خروج پول از بازار تاثیرگذار بوده است. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «شپنا»، «وبملت» و «وسپهر» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «وبصادر»، «جم پیلن» و «واحیا» بود.

امروز نمای کلی بازار تقریبا کامل منفی بود اما نماگر کل بازار سبزپوش شد. همچنان بیش از ۷۰ درصد از نمادها همچنان در صف فروش قرار دارند. امروز ارزش صف‌های فروش در پایان بازار بیش از ۵,۶۷۷ میلیارد تومان بود که نسبت به دوشنبه ۱۴ درصد کاهش داشت. امروز تنها ۳.۱۱ درصد از نمادها صف خرید بودند که ارزش آن‌ها در پایان بازار مجموعا به ۷۱ میلیارد تومان می‌رسید که نسبت به دوشنبه ۴۳ درصد کاهش داشت.

امروز قیمت دلار بیش از ۸۰۰ تومان کاهش یافت و به زیر ۲۱ هزار تومان رسید. یورو نیز بیش از ۶۰۰ تومان کاهش داشت و ۲۵,۳۰۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۱,۲۵۰ و ۲۶,۹۰۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

صادرات نفت ایران  نفت ایران در آوریل ۲.۵ میلیون بشکه در روز برآورد شد که ۲۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به مارس افزایش داشت و بزرگترین افزایش تولید ماهانه در میان اعضای اوپک بود.

حسن روحانی، رئیس جمهور در نشست چهارشنبه های هیئت دولت به مسئله رفع احتمالی تحریم ها در سریع ترین زمان ممکن خبر داد. وی بیان کرد که: اتکای ما به نفت و فراورده ها در بودجه ۹۹ جمعا ۸ درصد بوده است. بخش هایی کمک بسیاری کردند، مثلا واگذاری سهامی که قرار بود بفروشیم  ۱۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی بود و ۳۵ هزار میلیارد تومان فروختیم. هدف ما این است در این ۳ ماه باقی مانده تحریم را برداریم و کرونا را مهار کنیم. اگر طرف مقابل به قانون عمل کند زود تمام میشود مسیر صحیح و درست است. مردم ثمره ایستادگی را در وین می بینند. اگر گزارش درست باشد و جناح بازی نشود و گزارش را درست به گوش مردم برسانیم نشانه عظمت ملت ایران است و طرف های ما در برجام  فهمیدند راه دیگری به غیر از برجام وجود ندارد و این پیروزی دولت است . تحریم های اعمال شده علیه ایران شکست خورده است و در صورت اتحاد ما در مدت کوتاهی برداشته می شود.

آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا در گفت‌‌وگو با روزنامه فایننشال تایمز: ما در وین مذاکراتی جدی داشته‌ایم و این مذاکرات چند هفته است که جریان دارد. به نظر من شاهد برخی پیشرفت‌ها، دست‌کم در مورد جدیتی که ایالات متحده برای بازگشت به اجرای دو طرفه توافق هسته‌ای برجام اختیار کرده است، بوده‌ایم. اگر قرار باشد به جایی برسیم، ما هنوز راهی دراز در پیش داریم. هنوز باید ببینیم که آیا ایران توانایی و تمایل به تصمیم‌گیری ضروری در مورد بازگشت خود به تعهداتش را دارد. من فکر می‌کنم همان‌طور که یکی از همکارانم چند روز پیش گفت، مسیر پیش روی‌مان بیش از مسافت طی شده است. پس باید ببینیم به کجا خواهیم رسید. او درباره مذاکرات ایران و عربستان نیز بیان کرد که گفت و گوها میان ایران و عربستان سعودی در راستای کاهش تنش در خاورمیانه، پیشرفتی است که از آن استقبال می شود. بلینکن البته اخبار حاکی از مذاکرات میان تهران و ریاض را تایید نکرد اما گفت: اگر آن‌ها در حال مذاکره‌اند، این موضوع به طور کلی خوب است./ منبع: دنیای بورس

در حالی که یک منبع‌آگاه به پرس‌تی‌وی گفته است: امریکا بر حفظ تحریم‌های فلج کننده علیه ایران اصرار دارد و به بهانه‌های مختلف درصد تحمیل برجامی به مراتب ضعیف‌تر از برجام سال ۲۰۱۵ است، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این ادعا گفت: نکات اختلافی میان ایران و آمریکا در وین کم نیستند و برخی مواضع آمریکا در وین قابل قبول نبوده است. اما همه بدانند اگر آمریکا اصراری بر ادامه تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران داشت قطعا تاکنون گفت‌وگوها متوقف شده بود.