به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری شنبه ۲۵اردیبهشت۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۵ هزار و ۵۲۰ واحدی (۰.۴۷ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۱۸۹ هزار و ۵۲۰ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن اما ۰.۷۱ درصد افت کرد و به ۴۱۴,۹۰۳ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۲,۸۸۶ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «کگل»، «وامید» و «کچاد» داشتند.

شاخص کل بورس امروز در ابتدای بازار سریعا به سمت منفی رفت اما در ادامه به سرعت افزایش یافت و از مقدار روز گذشته نیز بالاتر رفت. این افزایش تا نیمه بازار ادامه یافت و سپس به آرامی بخشی از آن کاسته شد. امروز همچنان تعداد سهم‌های مثبت کمتر از سهم‌های منفی بود اما بیشتر سهم‌های بزرگ شاخص‌ساز روز مثبتی را سپری کردند. شاخص کل امروز نهایتا ۵.۵ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن اما روز متفاوتی سپری شد. این شاخص از همان ابتدای بازار شروع به کاهش کرد و این کاهش تا پایان بازار ادامه یافت.

در بین صنایع مختلف، امروز کانه فلزی، فرآورده نفتی، حمل و نقل، فلزات اساسی و تعدادی دیگر مثبت بودند و شاخص بیشتر صنایع دیگر امروز منفی بودند. گروه‌های سایر معادن، استخراج نفت جزکشف۱۱ و زراعت بدترین افت را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه کانه فلزی «کگل» بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشت. «کچاد» نیز دومین نماد مثبت تاثیرگذار بر شاخص کل بود. در گروه شرکتهای چند رشته ای صنعتی نیز «وامید» اولین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشت. «فملی» و «فولاد» نیز در گروه فلزات اساسی امروز سومین و پنجمین نماد تاثیرگذار مثبت بر شاخص کل بودند. در گروه شیمیایی امروز نماد «فارس» چهارمین نماد تاثیرگذار مثبت بود. در گروه فرآورده‌های نفتی نیز امروز نماد «شپنا» ششمین نماد تاثیرگذار مثبت بود.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه خودرو، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و بانک‌ها و در بین نمادها هم بعد از «خودرو» نمادهای «خبهمن» و «کرمان» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان با اختلاف بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند. پس از این گروه ۳ گروه فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. بازار همچنان بیشترین توجه خود را بر روی صندوق‌های درآمد ثابت متمرکز کرده است.

امروز پس از خروج پول شدید چهارشنبه دوباره بازار خروج پول داشت اما با شدتی کمتر. امروز ۸۸ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. به نظر می‌رسد تلاش‌ها برای بهبود اوضاع بازار و بازگشت دوباره نرخ ارز به روی ۲۲ هزار تومان در مقابل انتظارات منفی تورمی همچنان برای بهبود اوضاع بازار ناکام است چرا که تنها سهم‌های شاخص‌ساز مثبت بودند و منفی بودن شاخص هم وزن نیز گویای این مسئله است. انتظارات کاهش قیمت ارز و تورم حاکم بر بازار که با نزدیک شدن به احیای برجام در این روز‌ها پیوسته بر شدت آن افزوده می‌شود، همچنان تاثیرگذارترین فاکتور بر شرایط بازار سرمایه است. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «ذوب»، «وگردش» و «وپاسار» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «کگل»، «شبندر» و «کچاد» بود.

امروز اگرچه نیمی از سهم‌ها مثبت شروع به کار کردند اما در ادامه بازار بر تعداد سهم‌های منفی افزوده شد و نمای کلی بازار بیشتر منفی شد اما نماگر کل بازار سبزپوش باقی ماند. امروز بیش از ۶۰ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند. امروز ارزش صف‌های فروش در پایان بازار بیش از ۵,۸۹۲ میلیارد تومان بود که نسبت به چهارشنبه ۲ درصد کاهش داشت. امروز ۴.۶ درصد از نمادها صف خرید بودند که ارزش آن‌ها در پایان بازار مجموعا به ۳۵۱ میلیارد تومان می‌رسید که نسبت به چهارشنبه ۷۱ درصد رشد داشت.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۴۴۰ تومان افزایش داشت و به ۲۲ هزار تومان رسید. یورو نیز هزار و ۱۰۰ تومان رشد داشت و ۲۶ هزار و ۵۵۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۰,۷۰۰ و ۲۵,۱۲۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

امروز ابراهیم رئیسی، محسن هاشمی، علی لاریجانی، مسعود پزشکیان، عباس آخوندی، ابوالحسن فیروزآبادی، شمس الدین حسینی برای ریاست جمهوری ثبت نام کردند.

یک خبرنگار اتریشی در صفحه توییتر خود خبر داد: سفر وزیر خارجه ایران به وین که قرار بود امروز صورت بگیرد در دقیقه آخر به دلیل نصب پرچم اسرائیل بر ساختمان صدر اعظم و وزارت خارجه اتریش لغو شد. /تسنیم

وزیر راه و شهرسازی با تاکید این‌که جنگ اقتصادی علیه ایران شکست خورد، گفت: شرکت‌های هواپیماساز غربی در حال بازگشت از مسیر قبلی و ورود به شرایط توافق هستند. از قبل از آغاز مذاکرات وین به شرکت‌های هواپیمایی داخلی گفتیم با شرکت‌های هواپیماسازی غربی برای احیای قراردادهای خرید هواپیما مکاتبه کنند. در این مکاتبات تاکید شده که شرکت‌های هواپیماساز باید به تعهدات خود پایبند باشند،‌ آنها نیز منتظر اتفاقات وین هستند./منبع: تسنیم

مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با ابلاغیه ای به مدیران صندوق های سرمایه گذاری، نصاب سرمایه گذاری این صندوق ها را در اوراق اختیار فروش تبعی اعلام کرد. بر اساس این گزارش، در این ابلاغیه آمده است: ۵۰ درصد مبلغ سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در سهام پایه مبنای انتشار اوراق اختیار  فروش تبعی با هدف تامین مالی(جهت خرید سهام) در ردیف نصاب سرمایه گذاری در سهام و حق تقدم سهام قرار می گیرد.

علی جدی، عضو کمیسیون صنایع مجلس: فردا (یکشنبه)، این طرح مجدد در کمیسیون صنایع و معادن مجلس بررسی خواهد شد و پس از نهایی شدن در کمیسیون به صحن ارائه می‌شود؛ بحث‌ها در مورد این طرح طولانی شد و مقرر بود قبل از تعطیلات مجلس به صحن ارائه شود. / منبع: خانه ملت