به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه­شنبه ۱۸ خرداد۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۳،۳۶۲ واحدی(۰.۲۹ درصد) بر روی مقدار ۱،۱۶۰،۵۶۸ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۰۳ درصد رشد کرد و به ۳۸۳،۹۴۲ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۵۶،۳۵۱ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «وبملت»، «خودرو» و «فولاد» داشتند.

بازار امروز شروع مثبتی داشت ولی با رسیدن به نیمه های بازار، اندکی از مثبت خود رو پس گرفت اما در نهایت با ۳،۳۶۵ واحد مثبت به کار خود پایان داد. ابهامات و مفروضات بازار باعث شده است که بازار با احتیاط بالا برود و از جهت دیگر ارزندگی برخی از نمادها باعث شده است که شاخص کل در همین حوالی نقطه تعادل خود را پیدا کند تا زمانی که با مفروضات جدید شاهد نقطه تعادل جدید باشیم.

امروز شاهد خروج ۲۷۶ میلیارد تومان نقدینگی از سوی حقیقی ها بودیم. همین طور ۱۴۳میلیارد تومان نقدینگی از صندوق های درآمد ثابت خارج شد. بیشترین ورود پول به بانک ملت با ۶۴ میلیارد تومان و بیشترین خروج پول مربوط به شرکت غذایی کوروش با ۳۹ میلیارد تومان خروج بود.

توجه بازار در روزهای اخیر به نمادهای بانکی و خودرویی است، دو صنعتی که به طور سنتی با گشایش های اقتصادی مورد توجه بازار قرار می­گیرند. از میان صنایع صنعت سایر معادن با تک سهم کماسه با ۴.۴۷ درصد رشد بیشترین رشد را داشت و بعد از آن صنعت خودرو ۳.۲۴ درصد رشد داشت. صنعت حمل و نقل و بانک­ها در رتبه های بعدی بودند. بیشترین افت در روز جاری مربوط به صنعت کاشی و سرامیک با ۳.۲۵ درصد کاهش بود.

بیشترین ارزش معاملات در روز جاری مربوط به صنعت خودرو با ۶۳۳ میلیارد تومان و بعد از آن صنعت فلزات اساسی با ۶۲۳ میلیارد تومان بود.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • حمد فاضلی، معاون بانک صادرات ایران در پاسخ به اظهارات قاضی‌زاده هاشمی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در رسانه ملی مبنی بر خروج ۹۴۰۰ میلیارد تومان از بورس توسط بانک صادرات ایران، ضمن تکذیب این مطلب گفت: موضوع فوق از اساس کذب است و در سال گذشته تا پایان اردیبهشت ماه سال‌جاری بانک صادرات ایران و شرکت‌های تابعه آن نه تنها هیچ پولی را از بازار سهام خارج نکرده‌اند، بلکه در روند خرید و فروش و برای رونق‌بخشی به بازار سرمایه و همچنین کمک به تامین مالی عمومی به طور خالص بیش از ۲۸۸ هزار میلیارد ریال هم برای رونق بورس و بازارگردانی سهام پرداخته‌اند؛ به گونه‌ای که ۱۰۸ هزار میلیارد ریال آن مستقیماً در بازار سرمایه و مابقی آن شامل ۶۰ هزار میلیارد ریال نقد و ۱۲۰ هزار میلیارد ریال از محل مطالبات از دولت به خرید سهام شرکت‌های بورسی اختصاص یافته است.

  • نمایندگان مجلس امروز صبح از پاسخ وزیر نفت به پرسش‌های علیرضا ورناصری ، نماینده مسجدسلیمان درباره جمع‌آوری گازهای مشعل و جلال محمودزاده، نماینده مهاباد درباره گازرسانی در صحن علنی مجلس قانع شدند.

  • دومینیک راب مدعی شده با خالد بن‌سلمان درباره طیفی از مسائل از جمله آنچه تهدید منطقه‌ای ایجاد شده توسط ایران خوانده، صحبت کرده است.

  • سخنگوی انجمن صنعت تایر کشور می گوید “اکنون افزایش قیمت برای لاستیک خارج از قاعده نیست. با توجه به اینکه هزینه بسیاری از عوامل مانند دستمزد، بیمه، هزینه آب و برق افزایش داشته است، در قیمت نهایی یک کالا تاثیر گذار خواهد بود و در نتیجه در آینده قیمت لاستیک نیز افزایش خواهد یافت.”

  • انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر ایران، طبق مصوبات وزارت صمت و کارگروه تنظیم بازار، ضوابط جدید قیمت گذاری شکر را به شرکتهای قندی کشور ابلاغ کرد. بر این اساس شرکتهای قندی مجاز خواهند بود بین ۱۷ تا ۲۰ درصد بالاتر از بهای تمام شده محصول، شکر را عرضه کنند.