به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری دوشنبه ۱۷ خرداد۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۸،۵۸۶ واحدی(۰.۷۵ درصد) بر روی مقدار ۱،۱۵۷،۲۲۸ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۴۷ درصد رشد کرد و به ۳۸۳،۸۲۸ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۴۲،۳۷۲ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «تاپیکو» و «شپدیس» داشتند.

بازار بعد از تعطیلات اخیر، شروع مثبتی داشت و سهام اکثر شرکت ها، اعم از بزرگ و کوچک یا صادراتی و غیر صادراتی مثبت معامله شدند. شاهد این حرف مثبت بودن شاخص هم وزن است. در ماه های اخیر برخی از نمادها در صفوف فروش قفل بودند که اندک اندک از تعداد این نمادها کاسته شد، به عنوان نمونه سهم حکشتی پس از مدت ها کاهش با صف خرید پایان یافت.

شاخص امروز روند رو به صعودی داشت و توانست تا پایان ساعت بازار به افزایش ادامه دهد. در انتهای بازار ۱۰۳ سهم با صف خرید بسته شدن، این در حالی بود با شروع بازار ۱۵ صف خرید وجود داشت. در بازار امروز بیشترین رشد مربوط به صنعت محصولات چرمی با ۳.۷۳ رشد و بیشترین کاهش مربوط به سایر معادن با ۳.۷۶ درصد کاهش بود. بیشترین ارزش معاملات مربوط به صنعت غذایی به جز قند و شکر با ۵۵۳ میلیارد تومان بود بیشترین ورود پول حقیقی نیز به همین صنعت بود و بعد از این فلزات اساسی با ۴۴۱ میلیارد تومان قرار داشت.

۹۹ میلیارد تومان پول حقیقی امروز وارد بازار شد و ۱۳۶ میلیارد تومان پول حقیقی از صندوق های با درآمد ثابت خارج گشت. نماد تازه وارد غکوروش با ۱۱۷ میلیارد تومان ورود بیشترین ورود پول را داشته است.

امروز صنعت خودرو مورد اقبال سرمایه گذاران قرار گرفت و پس از مدت ها اکثر نمادهای این صنعت مثبت معامله شدند. نمادهای خودرو و سایپا هر کدام با صف خرید بسته شدند.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • آمار اعلامی حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت بیانگر ایفای ۵۸‌درصدی تعهدات ارزی واحدهای تولیدی است. با وجود ناچیز‌بودن میزان تعهدات و با توجه به عدم ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات توسط این گروه از صادرکنندگان، میانگین ایفای تعهدات‌ این گروه کمتر از یک درصد است که این رقم، میانگین کل را هم تحت‌الشعاع قرار داده است.

  • نرخ سود بین بانکی به ۱۸.۴ درصد کاهش یافت. مهمترین خبری که به نظر میرسد تاثیر خود را در بازار سرمایه به جای بگذارد. برای نخستین بار در ۹ ماه گذشته، نرخ سود بین بانکی به زیر ۱۹ درصد رسید.

  • نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دقایقی پیش با حضور ۳۵ کشور عضو این شورا آغاز به کار کرد و موضوع ایران و برجام در کانون توجه این نشست قرار دارد. این نشست به صورت مجازی و به اصطلاح پشت درهای بسته برگزار خواهد شد. رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طبق روال معمول، سخنانی را در خصوص فعالیت‌های آژانس در ابتدای نشست مطرح خواهد کرد. بر اساس برنامه اعلام شده ، مدیرکل آژانس ساعت ۱۲ به وقت محلی اروپا در نشست خبری با رسانه‌های شرکت خواهد کرد. این نشست درحالی برگزار می‌شود که آژانس بین المللی انرژی اتمی، ادعاهایی را درباره آنچه فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در مکان‌هایی در ایران خواند مطرح کرده است.

  • مصطفی تنها سخنگوی انجمن صنعت تایر کشور: اکنون افزایش قیمت برای لاستیک خارج از قاعده نیست. با توجه به اینکه هزینه بسیاری از عوامل مانند دستمزد، بیمه، هزینه آب، برق و … افزایش داشته است، در قیمت نهایی یک کالا تاثیر گذار خواهد بود و در نتیجه در آینده قیمت لاستیک نیز افزایش خواهد یافت.