به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ شنبه ۲۶تیر۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۵ هزار و ۷۲۵ واحدی(۰.۴۴ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۳۱۱ هزار و ۲۲۰ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۲۴ درصد رشد کرد و به ۴۰۲,۵۸۳ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۷,۴۳۴ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «میدکو»، «شپنا» و «پارسان» داشتند.

شاخص کل بورس امروز با افزایش شروع به کار کرد اما به آرامی شروع به کاهش کرد و این روند کاهشی را تا پایان بازار ادامه داد. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار کمی بیشتر از ۶۵ درصد بود که در ادامه تعداد آن‌ها کاهش داشت. شاخص کل امروز نهایتا ۵.۷ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود. این شاخص ابتدای بازار را با افزایش شروع به کار کرد امام در ادامه کاهشی شد و تا پایان بازار این روند را ادامه داد. این شاخص نهایتا با مثبت ۰.۲۴ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص نیمی از صنایع مثبت و نیمی دیگر منفی بودند. منسوجات، محصولات چرمی و محصولات چوبی بدترین افت و سایر معادن، حمل و نقل و فرآورده نفتی نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی «میدکو» اولین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشت. همچنین نماد‌های «شپنا»، «شتران» و «شبریز» از گروه فرآورده‌های نفتی دومین، چهارمین و ششمین نماد مثبت تاثیرگذار بر شاخص کل بودند. این گروه امروز با توجه به خبر خوب نرخ خوراک مثبت شد. نمادهای «پارسان» و «تاپیکو» نیز از گروه محصولات شیمیایی امروز سومین و پنجمین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند. نماد «کچاد» از گروه استخراج کانه‌های فلزی امروز اولین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه خودرو، بانک‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و در بین نمادها هم بعد از «خبهمن» نمادهای «خودرو» و «خساپا» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند. فاصله ارزش معاملات این گروه با گروه بعدی که بعد از مدت‌ها شاهد کاهش قابل توجهی بود امروز دوباره افزایش پیدا کرد. پس از این گروه ۳ فرآورده‌های نفتی، خودرو و شیمیایی بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. شواهدی همچون خروج پول متوالی از صندوق‌های درآمد ثابت و افزایش ارزش معاملات صنایع دیگر حاکی از تغییر جهت توجه بازار از صندوق‌های درآمد ثابت به سمت سایر بخش‌های بازار است.

امروز روند ورود پول روز کاری قبل شدت یافت و ۱۳۵ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها وارد بازار شد. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «وبملت»، «برکت» و «فزرین» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «شپنا»، «شبریز» و «خبهمن» بود.

امروز بیشتر سهم‌ها با افزایش معاملات خود را آغاز کردند. در ادامه اما تعداد سهم‌های با پایانی مثبت کم‌تر شد اما نماگر کل بازار سبزپوش به خط پایان رسید. امروز ۱۷ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند که نسبت به روزهای گذشته بر مقدار آن افزوده شد. امروز بر ارزش صف‌های فروش افزوده شده و در مقابل آن از ارزش صف‌های خرید کاسته شد.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۵۰ تومان افزایش داشت و به ۲۴ هزار و ۷۴۰ تومان رسید. یورو اما ۶۰۰ تومان کاهش داشت و ۲۸ هزار و ۸۹۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۲,۴۰۰ و ۲۶,۴۶۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

مقام‌های اروپایی با توجه به پیشرفت‌های اخیر در برنامه هسته‌ای ایران طرحی در سه محور برای طولانی‌تر کردن آنچه «زمان گریز هسته‌ای» ایران خوانده می‌شود پیشنهاد داده‌اند. مطابق این طرح، اروپایی‌ها علاوه بر ذخیره کردن سانتریفیوژهای ایران در انبار و مهر و موم آنها، خواستار برچیده شدن زیرساخت‌های الکترونیکی مورد استفاده برای اداره این دستگاه‌ها شده‌اند./فارس

مذاکره‌کنندگان ایران به طرف‌های مذاکره‌کننده در وین گفته‌اند اجازه تخریب هیچ‌یک از سانتریفیوژ‌های پیشرفته خود را نخواهد داد.

پولیتیکو: دولت بایدن می خواهد ابتدا به برجام بازگردد، سپس در مورد طیف وسیعی از موضوعات فراتر از برنامه هسته ای با ایران وارد گفتگو شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن همچنان در تلاش برای بازگشت دوجانبه به توافق هسته‌ای با ایران است و اگر واشنگتن توانست که به توافق هسته‌ای بازگردد، از آن برای تعامل با موضوع های نگران کننده در مورد ایران استفاده میکنیم.

روزنامه واشنگتن‌تایمز گزارش داده اسرائیل در جریان سفر اخیر قانونگذاران هر دو حزب آمریکا به اسرائیل، آنها را برای رد توافق هسته‌ای با ایران تحت فشار قرار داده‌اند. کابینه جدید اسرائیل در آن دیدار از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان خواسته از تلاش‌های «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا برای بازگشت به برجام حمایت نکنند.

قطعی برق سبب لغو  بخشی از سفارشات فروش صادراتی و افزایش ۱۱ دلاری قیمت بیلت صادراتی ایران به ۶۲۰ دلار شد. برخی اخبار حاکی از عقد قرارداد برای صادرات ۶۰ هزار تن آهن اسفنجی دارد./ منبع: بتاسهم

نرخ سود بین بانکی در تاریخ ۲۴ تیر ماه نسبت به رقم هفته گذشته با افزایش مواجه شد و به عدد ۱۸.۳۱ درصد رسید. نرخ سود بین بانکی در ابتدای نیمه دوم تیرماه ۱۴۰۰ به ۱۷.۹۵ درصد رسیده بود.