به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری دوشنبه ۲۰اردیبهشت ۱۴۰۰، شاخص کل با ۵،۷۰۶واحد مثبت پایان یافت و به مقدار ۱،۱۵۷،۶۰۳واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۶۹،۹۵۳میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۱،۹۲۰واحد منفی بود و به مقدار ۴۱۸،۸۹۸واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «فولاد» و «شستا» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز ۲۱هزار و ۷۰۰تومان و یورو ۲۵هزار و ۷۰۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار ۹۶۰هزار تومان معامله شد.

بازار امروز با کاهش آغاز به کار کرد و شاهد کاهش شاخص و نزول آن بودیم اما پس از گذشتن از نیمه بازار اقبال به سهام شرکت های بزرگ به خصوص فلزی زیاد شد و شرکت های همچون فملی، فولاد، ذوب آهن با صف خرید به کار خود پایان دادند که در نوع خود و در هفته های اخیر بی سابقه بود. رشد قابل توجه قیمت های فلزات اساسی در بازار های بین الملی و بازگشت قیمت دلار را میتوان از دلایل اقبال به این شرکت ها برشمرد. به طوری که قیمت مس از ۱۰،۷۰۰ دلار گذشت و پیش بینی ها  حاکی از افزایش قیمت این فلز به سطوح بالاتر از این است. پس از چندین روز کاهش قیمت دلار در بازار، امروز نرخ دلار رو به افزایش گذاشت و این نرخ با افزایش در صرافی ملی و سامانه نیما همراه شد و به حدود ۲۱۶،۹۸۸ رسید درحالی که روز قبل، در قیمت ۲۰۷،۲۸۲ معامله می­شد. برخی از خبرگزاری ها از اختلاف قیمت ۱۰۰۰ تومانی صرافی ملی و بازار آزاد خبر داده اند. این دو عامل را میتوان از عوامل بازگشت بازار و رشد سهام شرکت های صادراتی برشمرد. لازم به ذکر است که شاخص هم وزن در روز جاری منفی بود و همچنان تقاضای موثری برای شرکت های کوچک تر وجود ندارد. خروج نقدینگی در روز جاری ۷۴ میلیارد تومان بود که نسبت به روزهای قبل کاهش قابل توجهی داشته است ولی همچنان شاهد خروج پول بوده ایم.

بازار امروز کار خود را با دو صف خرید شروع کرد و با ۲۵ صف خرید به کار خود پایان داد. در ابتدای بازار صفوف فروش حدود ۳۰ مورد و در انتهای بازار حدود ۳۶۰ مورد بود.  نکته جالب توجه همجهتی تعداد صف های خرید و فروش هست. با افزایش صفوف خرید، صفوف فروش بازار نیز افزایش یافت و این نشان از تشدید دو قطبی در بازار امروز است.

بیشترین ارزش معاملات مربوط به صنعت بانکداری و بعد از آن صنعت فلزات اساسی بود. در میان صنایع بیشترین رشد متعلق به صنعت فلزات اساسی با رشدی ۲.۸۳ درصدی و بعد از آن چند رشته ای با رشد ۱.۹۸ درصد بود. صنعت کاشی و سرامیک با کاهش ۸.۸۹ درصد یکه تاز افت در بازار امروز بود.

برخی از خبرهای منتشر شده:

  • ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا از توقیف یک محموله سلاح در یک کشتی در دریای عرب خبر داد. ادعای آسوشیتد پرس به نقل از یکی از مقامات پنتاگون: طبق تحقیقات مقدماتی، محموله سلاح از ایران منشا گرفته و مقصد آن حوثی ها بوده است. نیروی دریایی ایالات متحده: پس از خارج کردن کلیه مواد غیرقانونی، کشتی آزاد شد و غذا و آب خدمه آن تأمین شد.

  • در خصوص دامنه نوسان و حجم مبنا در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران مقرر شد  از روز شنبه مورخ ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ : داقل ارزش مبنا در حجم مبنا برای تمامی نمادهای معاملاتی سهام بورس اوراق بهادار تهران، بازار اول و دوم فرابورس ایران به ۱۵ میلیارد ریال و همچنین این مقدار در خصوص بازار پایه تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز به ترتیب ۱۰ میلیارد، ۵ میلیارد و ۲.۵ میلیارد تغییر یابد.

  • هیات دولت در جلسه عصر دیروز خود به ریاست رییس‌جمهوری در اجرای تکلیف مقرر در تبصره (۱) ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات، نسبت به تعیین نصاب معاملات در سال ۱۴۰۰ اقدام کرد. براساس مصوبه هیات وزیران، نصاب معاملات کوچک تا سقف مبلغ ۶۵ میلیون تومان، معاملات متوسط (معاملات با مبلغ بیشتر از سقف معاملات کوچک) تا سقف ۶۵۰ میلیون تومان و معاملات بزرگ با مبلغ برآورد اولیه بیش از ۶۵۰ میلیون تومان، تعیین شد. نصاب معاملات تعیین شده، به مواردی که معامله به صورت مزایده انجام می‌شود، تسری می‌یابد.

  • گلدمن ساکس پیش بینی کرد در افق ۶ ماهه قیمت نفت برنت ۸۰ دلار و وست تگزاس اینترمیدیت به ۷۷ دلار در هر بشکه برسد.

  • عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی: تا یکی دو روز آینده پول به صندوق تثبیت بازار سرمایه تزریق می‌کنیم.