به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری شنبه ۱۸اردیبهشت۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۴ هزار و ۷۶۴ واحدی (۰.۴۱ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۱۶۷ هزار و ۴۹۸ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۲ درصد افت کرد و به ۴۲۲,۰۱۸ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به یک هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «وپاسار» و «شستا» داشتند.

شاخص کل بورس امروز آغاز مثبتی داشت اما بلافاصله به سمت منفی رفت و تا پایان بازار به کاهش ادامه داد. امروز تعداد سهم‌های مثبت بسیار کمتر از سهم‌های منفی در روزهای گذشته شد و از میان سهم‌های بزرگ شاخص‌ساز تقریبا همگی به جز چند سهم منفی بودند. شاخص کل امروز نهایتا ۴.۸ هزار واحد منفی بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز ماجرا مشابه بود. این شاخص نیز همان ابتدای بازار را با مثبت بسیار اندکی شروع کرد و به سرعت به سمت کاهش حرکت کرد. نهایتا هر دو شاخص اساسی بازار سرمایه منفی به پایان خط امروز رسیدند.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص فلزات اساسی،  بانک‌ها و مالی مثبت بودند و شاخص همه صنایع دیگر امروز منفی بودند. گروه‌های فرآورده نفتی، خودرو و چندرشته‌ای بدترین افت را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی «فملی»، «فنوال»، «فایرا» و «فنورد» مثبت بودند. در گروه بانکی نیز «وپاسار»، «وبصادر» و «وخاور »  مثبت بودند. «وپاسار» امروز با ۳.۸ درصد رشد دومین نماد تاثیرگذار بر شاخص کل بعد از «فملی» بود. در گروه چندرشته‌ای نیز امروز نماد «شستا» سومین نماد تاثیرگذار و اولین نماد تاثیرگذار منفی بر روی شاخص کل بود. در گروه محصولات شیمیایی «فارس» دومین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشت. در گروه فرآورده نفتی نیز «شپنا»، «شتران» و «شبندر» به ترتیب سه نماد منفی تاثیرگذار بعدی بر روی شاخص کل بودند.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به صندوق سرمایه گذاری قابل معامله، بانک‌ها و خودرو و در بین نمادها هم بعد از «وتجارت» نمادهای «کمند» و «وبصادر» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان با اختلاف بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند. پس از این گروه ۳ گروه فلزات اساسی، بانک‌ها و محصولات شیمیایی بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. بازار همچنان بیشترین توجه خود را بر روی صندوق‌های درآمد ثابت متمرکز کرده است.

امروز خروج پول باز ادامه داشت و نسبت به چهارشنبه به شدت آن افزوده شد و ۴۳۹ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. به نظر می‌رسد در کنار انتظارات کاهش قیمت ارز و تورم حاکم بر بازار که با نزدیک شدن به احیای برجام در این روز‌ها پیوسته بر شدت آن افزوده می‌شود، کاهش نرخ ارز در روزهای گذشته در شدت گرفتن خروج پول از بازار تاثیرگذار بوده است. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «شستا»، «وسپهر» و «وتجارت» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «وپاسار»، «ساراب» و «جم پیلن» بود.

امروز نمای کلی بازار همچنان تقریبا کامل منفی بود و نماگر کل بازار قرمزپوش بود. همچنان بیش از ۷۰ درصد از نمادها همچنان در صف فروش قرار دارند. امروز ارزش صف‌های فروش در پایان بازار بیش از ۷,۳۸۲ میلیارد تومان بود که نسبت به چهارشنبه ۱۶ درصد رشد داشت. امروز تنها ۲.۳۳ درصد از نمادها صف خرید بودند که ارزش آن‌ها در پایان بازار مجموعا به ۱۰۲ میلیارد تومان می‌رسید که نسبت به دوشنبه ۳۸ درصد رشد داشت.

امروز قیمت دلار تقریبا بدون تغییر بود و در ۲۰ هزر و ۶۰۰ تومان ماند. یورو اما ۱۵۰ تومان کاهش داشت و ۲۵,۱۰۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۱,۷۰۰ و ۲۶,۵۰۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا: در مذاکرات وین که هم اکنون نیز در حال برگزاری است برای اجرای کامل برجام توسط همه طرف‌ها پیشرفت‌هایی حاصل شده، اما هنوز راه درازی برای به نتیجه رسیدن آن باقی مانده است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در توییتی نوشت: در گفتگو با ان‌بی‌سی, تصریح کردم که بازگشت ایالات متحده به برجام ۱۰۰٪ به خود آمریکا بستگی دارد.

انریکه مورا نماینده بروکسل در مذاکرات وین: چهارمین دور از مذاکرات وین را برای احیای برجام برگزار کردیم. ضرب‌الأجلی وجود ندارد ولی به‌عنوان یک هماهنگ‌کننده، فوریتی قطعی را احساس می‌کنم. زمان به نفع ما نیست. خوشحالم که می‌بینم تمام نمایندگان از جمله ایران و آمریکا می‌گویند که همین احساس را دارند.

بیلت صادراتی ایران در دامنه ۶۲۰ معامله شد. اسلب صادراتی ایران در حدود ۷۵۰ دلار معامله شد.