به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری شنبه ۸خرداد۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۳۰ هزار و ۱۳۱ واحدی(۲.۷۲ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۱۳۹ هزار و ۴۷۹ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۶۴ درصد رشد کرد و به ۳۸۵,۶۱۳ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۴,۵۵۲ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فارس» و «فملی» داشتند.

شاخص کل بورس امروز با افزایش شروع به کار کرد. در اواسط بازار از سرعت افزایش را کاسته شد اما روند همچنان صعودی بود و نهایتا مثبت به پایان رسید. امروز تعداد سهم‌های مثبت بسیار افزایش داشت و نزدیک به نیمی از سهم‌های حاضر در بازار مثبت شدند. شاخص کل امروز نهایتا ۳۰.۱ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود. این شاخص از همان ابتدای بازار شروع به افزایش کرد و تا پایان بازار این افزایش ادامه داشت.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص بیشتر از نیمی از صنایع مثبت و تعدادی از صنایع نیز منفی بودند. محصولات چرمی، محصولات کاغذ و وسایل ارتباطی بدترین افت و استخراج نفت جزکشف۱۱، فرآورده نفتی و فنی مهندسی نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی «فولاد» و «فملی» اولین و سومین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند. نماد «فارس» نیز از گروه محصولات شیمیایی دومین نماد مثبت تاثیرگذار بر شاخص کل بود. در گروه کانه فلزی نیز «کگل» و «کچاد» چهارمین و ششمین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. «شستا» و «وامید» در گروه چند رشته‌ای صنعتی نیز امروز به ترتیب پنجمین نماد تاثیرگذار مثبت و اولین نماد تاثیرگذار منفی بر شاخص کل بودند.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه خودرو، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بانک‌ها و در بین نمادها هم بعد از «خودرو» نمادهای «خساپا» و «کمند» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان با اختلاف بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند. پس از این گروه ۳ گروه فلزات اساسی، محصولات شیمیای و بانک‌ها بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. بازار همچنان بیشترین توجه خود را بر روی صندوق‌های درآمد ثابت متمرکز کرده است.

امروز بعد از مدت‌ها خروج پول پایان یافت و ۴۹۵ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها وارد بازار شد. به نظر می‌رسد انتظارات مثبت از حمایت‌ها و افزایش نرخ دلار باعث بهبود وضعیت بازار شده است. در این میان اما ابهام رفتار اقتصادی دولت بعدی و تحولات برجام همچنان از ابهام‌های منفی تاثیرگذار بر بازار هستند. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «وپاسار»، «غصینو» و «دانا» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «فولاد»، «فملی» و «شپنا» بود.

امروز کمتر از ۵۰ درصد از سهم‌ها منفی شروع به کار کردند و در ادامه بازار بر تعداد سهم‌های منفی اندکی افزوده شد به طوری که بیش از ۵۵ درصد از نمادها منفی بسته شدند اما نماگر کل بازار کاملا سبزپوش به خط پایان رسید. امروز ۴۵ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند که نسبت به روزهای گذشته از مقدار آن کاسته شد. ارزش صف‌های فروش در پایان بازار بیش از ۵,۱۱۴ میلیارد تومان بود که نسبت به روز کاری قبل ۱۰ درصد کاهش داشت. امروز بیش از ۲۴ درصد از نمادها صف خرید بودند که ارزش آن‌ها در پایان بازار مجموعا به ۱,۳۵۱ میلیارد تومان می‌رسید که نسبت به روز کاری قبل بیش از ۲۸۶ درصد رشد داشت.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۷۷۰ تومان افزایش داشت و به ۲۳ هزار و ۴۲۰ تومان رسید. یورو نیز ۶۸۰ تومان افزایش داشت و ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۰,۴۴۰ و ۲۴,۹۲۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

خبرنگار آمریکایی به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: ما میزانی پیشرفت داشتیم اما شفاف‌سازی به معنای رسیدن به اتفاق‌نظر نیست. هنوز اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. برخی از اختلاف‌نظرها، مسائل مهمی هستند و ما هنوز به جمع‌بندی و پایان راه نزدیک نیستیم./فارس

منابع آگاه در اوپک پیش بینی کردند اوپک پلاس با وجود احتمال افزایش عرضه ایران، با توجه به روند احیای تقاضا در نشست سه شنبه آینده احتمالا به سیاست فعلی تسهیل تدریجی محدودیت عرضه پایبند می ماند.

آمریکا در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ حدود ۳۶ هزار بشکه نفت خام در روز و در ماه مارچ سال کنونی ۳۳ هزار بشکه در روز از ایران نفت خام وارد کرده است.

ناصر عاشوری قلعه رودخانی دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت اعلام کرد: با توجه به این که هدف ما گران شدن نرخ خوراک صنایع پایین دستی مان مانند سوخت هواپیما، سوخت ماشین ها، بنزین و گازوئیل نیست، بنابراین انتظار داریم تا دولت بر روی قیمت خوراک پالایشگاه ها که همان نفت خام و میعانات گازی است، تخفیفاتی را در نظر بگیرد. وی با اشاره به میزان تخفیف درخواستی پالایشگاه ها اذعان داشت: در حال حاضر میزان تخفیفی که به خوراک پالایشگاه ها داده می شود پنج درصد زیر قیمت فوب خلیج فارس است. تقاضای صنعت پالایش این است که میزان این تخفیف از ۵ درصد حداقل به ۸ تا ۱۰ درصد افزایش یابد. ما در تلاشیم تا به زودی میزان تخفیف دریافتی نرخ خوراک پالایشگاه ها را افزایش دهیم. در همین راستا به مجلس و دولت نامه ارسال و درخواست خود را مطرح کرده ایم./ منبع: همفکران

سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بررسی آمار تولید فروردین ماه سال ۱۴۰۰ نشان می دهد همه محصولات اصلی و منتخب بخش صنعت و معدن با روند مثبت و افزایشی نسبت به مدت مشابه مواجه بوده اند.