به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهارشنبه ۸اردیبهشت۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۵ هزار و ۷۱ واحدی (۰.۴۲ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۲۰۷ هزار و ۷۰۲ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن اما ۰.۰۵ درصد افت کرد و به ۴۲۷,۲۵۲ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۴ هزار و ۱۰۴ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «وبملت»، «فارس» و «فملی» داشتند.

شاخص کل بورس امروز از همان ابتدا مثبت شروع به کار کرد و پس از حدود نیم ساعت شروع به بازپس‌گیری نصف افزایش خود کرد و سپس تا پایان بازار روند ثابتی داشت. همچنان تعداد سهم‌های مثبت کمتر از سهم‌های منفی هستند و از میان سهم‌های بزرگ شاخص‌ساز تقریبا اکثریت مثبت بودند. شاخص کل امروز نهایتا ۵ هزار واحد مثبت بسته شد در حالی که با ۱۰ هزار واحد مثبت شروع به کار کرده بود. شاخص کل هم وزن نیز ابتدای بازار را با صعود شروع کرد اما در همان ابتدای بازار شروع به بازپس‌گیری تمام مثبت خود کرد و نهایتا حتی از مقدار دیروز نیز پایین‌تر رفت و این شاخص نهایتا با منفی پایان یافت.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص بانک‌ها، خودرو، مالی، فلزات اساسی، کانه فلزی و شیمیایی به ترتیب بیشترین افزایش را داشتند و شاخص تقریبا تمامی صنایع دیگر امروز منفی بودند. گروه‌های فنی مهندسی، حمل و نقل و رادیویی بدترین افت را بین تمامی صنایع داشتند. امروز گروه بانکی بسیاز شاخص بود و تمام سهم‌های ایت گروه به جز «وپست» مثبت بودند. در گروه بانکی «وبملت» و «وپاسار» بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند. در گروه محصولات شیمیایی امروز نماد «فارس» دومین نماد تاثیرگذار مثبت بر روی شاخص کل بود. در گروه فلزات اساسی «فملی» و «فولاد» بیشترین تاثیر مثبت را به ترتیب بر روی شاخص کل داشتند.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه خودرو و ساخت قطعات و بانک‌ها و موسسات اعتباری و در بین نمادها هم بعد از «خساپا» نماد «خودرو» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان با اخلاف بیشترین ارزش معاملات را از آن خود می‌کند. پس از این گروه ۳ گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری، خودرو و ساخت قطعات و فلزات اساسی بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. این نتایج نشانگر آن هست که صندوق‌های درآمد ثابت همچنان با مثبت شدن شاخص کل در صدر توجه فعالین بازار سرمایه هستند.

امروز خروج پول باز ادامه داشت اما از شدت آن کاسته شد و ۱۰۶ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. به نظر می‌رسد در کنار انتظارات کاهش قیمت ارز و تورم حاکم بر بازار که با نزدیک شدن به احیای برجام در این روز‌ها پیوسته بر شدت آن افزوده می‌شود، مثبت شدن شاخص کل در به عنوان یک اثر معکوس در کاهش خروج پول موثر بوده است. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «اخابر»، «شتران» و «وپاسار» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «وبملت»، «وتجارت» و «خبهمن» بود.

امروز نمای کلی بازار تقریبا منفی بود اگرچه نماگر کل بازار مثبت بود و بیش از ۶۴ درصد از نمادها همچنان در صف فروش قرار دارند. امروز ارزش صف‌های فروش در پایان بازار بیش از ۶,۰۶۶ میلیارد تومان بود که نسبت به روز قبل ۴ درصد کاهش داشت. امروز تنها ۳.۵ درصد از نمادها صف خرید بودند که ارزش آن‌ها در پایان بازار مجموعا به ۲۴۵ میلیارد تومان می‌رسید که نسبت به روز قبل ۷۶ درصد افزایش داشت.

امروز قیمت دلار کمی کاهش یافت و ۲۳,۲۳۰تومان رسید. یورو نیز ۲۷,۹۸۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۰۵۵ و ۲۷,۸۳۵تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

جلسه اول دور سوم مذاکرات کمیسیون مشترک برجام که سه شنبه با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ در وین از سر گرفته شده بود، پایان یافت. در این جلسه حاضران تصمیم به تسریع روند گفت‌وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد. همچنین تصمیم گرفته شد که گروه کارشناسی سوم با نام «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.

پیش از این جلسه، روسای هیات‌های ایران، روسیه و چین اشتراک نظر کامل سه هیات و ضرورت تداوم رایزنی و هماهنگی جدی به صورتی منظم و مستمر میان سه کشور در این مذاکرات را مورد تأکید قرار دادند. همچینن رابرت مالی، مشاوره امنیت ملی امریکا از جلسه امروز با شُرکای عربی و احتمالا اسرائیل در خصوص برجام خبر داد.

عباس عراقچی، درباره نتایج جلسه اول دور سوم مذاکرات سه شنبه وین گفته است: ایران بر لغو همه تحریم‌ها از جمله کاتسا تاکید دارد. در مسیر درستی حرکت می کنیم هنوز نمی‌توان پیش بینی کرد که آیا می‌شود به پایان مسیر مذاکراتی رسید. در حوزه تحریم‌های بخشی و موضوعی که ابعاد مختلف اقتصاد ‎ایران را در برمی‌گیرد، تفاهمات خوبی بوجود آمد. در مورد ‎تحریم‌ اشخاص حقیقی و حقوقی کار بیشتری لازم است انجام شود.

انریکه مورا، نماینده اروپا در وین نیز گفته است همه در دور سوم گفت و گوها به دنبال رفع تحریم های امریکا و اجرای کامل معاهده  برجام هستیم. میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در وین نیز گفته است: طرف‌های برجام حل یکی از مهمترین موانع برای دستیابی به توافق را مدیریت کردند. آن‎ها ایده «برجام پلاس» را کنار گذاشتند. دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس نیز از احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات برجام تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری در ایران خبر دادند.

همزمان با برخی شایعات مبنی بر مذاکره ایران و امریکا در بغداد، باربارا اسلاوین، مدیر بخش ایران در شورای آتلانتیک مدعی دیدار نماینده ایران (علی شمخانی) با رئیس سازمان سیا (برنز) در بغداد عراق شد. سخنگوی وزارت خارجه البته خبر دیدار با مقامات امریکایی در بغداد را از اساس تکذیب کرده و آن را «خبرسازی زرد» نامید.

همسو با تحولات اجیای برجام، امریکا محدودیت‌های سفر برای دانشجویان از کشورهای چین، ایران، برزیل، آفریقای جنوبی، انگلیس و ایرلند و همچنین منطقه «شنگن» را لغو کرد. این در حالی است که سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به عمان در روز چهارشنبه خبر داد.

در اخبار مهم داخلی، ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در جلسه روز سه شنبه خود تصمیمات مهمی در خصوص بازار سرمایه اتخاذ کرد که موارد مربوطه جهت تصویب به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ارائه میشود.

محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما درباره بسته حمایتی این ستاد با عنوان بسته ۳+۷ گفت: شورای عالی بورس شنبه  یک جلسه مقدماتی دارد و انشاله دوشنبه جلسه شورای سران قوا بحث و بررسی است، انجام  شود. این بسته ۱۰ بند است که ۳ بند آن به تصویب شورای هماهنگی اقتصادی دولت رسید و ۷ بند آن منتظر تصمیم شورای سران سه قوه است.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی درباره بسته حمایتی بورس گفته است بانک مرکزی با این بسته موافق است. حتی گفته بانک مرکزی نیز آمادگی خود درخصوص حمایت از بازار و کنترل سود را در جلسه اعلام کرده است. رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین عنوان کرده: بانک مرکزی آماده اصلاح نرخ تسعیر دارایی‌های ارزی بانک‌ها، متناسب با نرخ تسعیر متناسب با شرایط غیرتحریمی است

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم در خصوص مصوبات جلسه روز سه شنبه مجلس که با حضور رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد برگزار شد، اظهار کرد: مقرر شد تصمیمات سازمانی برای تغییر در دامنه نوسان و حجم مبنا اتخاذ شود. علاوه بر این، شورای عالی بورس با مسئولیت وزیر اقتصاد مکلف شد مصوبات قبلی را اجرایی کند.

مقرر شد، از روز یک‌شنبه هفته بعد، حداقل تغییر قیمت هر سفارش برای نمادهای کمتر از ۵۰۰ تومان از ۱۰ ریال به یک ریال کاهش می‌یابد. در همین حال خبر رسیده ماشااله عظیمی و شاهین چراغی از شورای عالی بورس خداحافظی کردند. عظیمی به دلیل اتمام دوره و چراغی به دلایل شخصی از پارلمان بازار سرمایه جدا شدند.

در بحث بانک‌ها، برخی منابع خبری از افزایش نرخ از ۱۱ به ۱۶ خبر می‌دهند. به گفته قربان‌زاده مشاور رییس مجلس، نرخ تسعیر ارز بانک‌ها به ۱۶ هزار تومان افزایش خواهد یافت.

درحالی روز سه شنبه بانک مرکزی به تحولات بازار مسکن پرداخته و از کاهش قیمت ها در فروردین نسبت به اسفند خبر داده که فعالان بازار ملک معتقدند بانک مرکزی از تحولات بانک مرکزی آگاه نیست. گزارش تحولات بازار مسکن بانک مرکزی نشان از رشد ۹۰ درصدی قیمت ها در فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق مشترک ایران و عراق از آزادسازی پول های بلوکه شده ایران در عراق به صورت تدریجی و روزانه خبر داد. هم اکنون حجم پول‌های بلوکه شده و منابع ارزی ایرانی در کشور عراق بین ۶ تا ۷ میلیارد دلار است که  آل اسحاق گقته نگرانی زیادی برای آزادسازی آن نداریم.

در پتروشیمی ها، میرهاشمی مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی از افزایش هفت درصدی تولید انواع محصولات پتروشیمی در نخستین ماه از سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۹ خبر داد. مجموع تولید مجتمع‌های پتروشیمی در فروردین‌ماه امسال حدود ۵.۵ میلیون تن بود.

احمد محمدی مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از آمادگی این شرکت برای افزایش تولید نفت تا رقمی فراتر از مقدار تولید پیش از تحریم‌ها در سال ۱۳۹۷ خبر داد.

اوپک و متحدانش به جای جلسه ۲۸ آوریل که قبلاً برنامه ریزی شده بود، دیروز (۲۷ آوریل) جلسه نظارتی برگزار می کنند. حاضران در نشست فنی روز دوشنبه (۲۶ آوریل) در مورد افزایش موارد ابتلای COVID-۱۹ ابراز نگرانی کردند. اگرچه پیش بینی تقاضای نفت ۲۰۲۱ خود را بدون تغییر نگه داشت.

خبرگزاری بلومبرگ مدعی شده، پنتاگون برنامه‌ای ۱۸ میلیارد دلاری برای توسعه تجهیزات رهگیری جهت مقابله با برنامه دفاعی موشکی احتمالی ایران و کره شمالی را در آینده در دستور کار دارد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران می‌گوید تهران و واشینگتن در حال بررسی امکان تبادل زندانیان در سطح دیپلماتیک هستند.

ولیعهد سعودی در مصاحبه با العربیه اعلام کرد: کشورش خواهان برقراری روابط خود با ایران است.

ارتش امریکا مدعی شد کشتی این کشور پس از آنکه ۳ قایق سپاه پاسداران در خلیج فارس به آن نزدیک شدند، تیرهای هشدار شلیک کرد.

گلدمن ساکس قیمت نفت برنت را برای شش ماه آینده ٨٠ دلار در هر بشکه پیش بینی کرد. قیمت نفت برنت هم اکنون ۶۶دلار و ٢٠ سنت است. به نظر می رسد توسعه واکسیناسیون از عوامل موثر در این پیش بینی است.

خبرگزاری فرانسه: مذاکره کنندگان مصمم به تسریع در روند نشست وین هستند. امیدواری درباره دستیابی به نتیجه ای ملموس تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران (پایان اردیبهشت) وجود دارد./منبع: انتخاب