به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری دوشنبه ۲۱تیر۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۱۹،۰۷۷ واحدی(۱.۴۸ درصد) بر روی مقدار ۱،۳۰۴،۳۳۲ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۷۷ درصد رشد کرد و به ۴۰۰،۶۴۹ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۶۷،۱۹۳ میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «کگل» و «پارسان» داشتند.

شاخص امروز از یک میلیون ۳۰۰ هزار واحد گذشت و توانست تا پایان بازار بالای این عدد باقی بماند. بازار به روند مثبت این روزهای خود ادامه میدهد. با انتشار گزارشات سالانه جدید و افزایش قیمت دلار، خوراک جدیدی برای رشد بازار فراهم شده است همچنین امروز با انتشار اخبار امیدوارکننده در مورد بازار، این رشد با اعتماد به نفس بالاتری ادامه یافت. البته همه شرایط بازار امیدوار کننده نیست، فعالان بازار رشد قیمت های کامودیتی را پذیرفته اند و در مفروضات تحلیلی قرار داده اند. اما معلوم نیست که این سطح از قیمت ها تا کی ادامه یابد. پلیمرها بالای میانگین سالانه خود معامله می­شوند، قیمت محصولات فولادی رشد کرده است و مس رشدی قابل توجه داشته است. در حال حاضر بازار سرخوش از رشد قیمت های جهانی و دلار به رشد خود ادامه میدهد و نگرانی از آینده را به آینده موکول کرده است.

امروز بازار کار خود را پرقدرت شروع کرد، در اوایل بازار تعداد نمادهای صف خرید از تعداد نمادهای صف فروش بیشتر بود ولی با گذشت زمان نمادهای که صف فروش بودند از نمادهای صف خرید فزونی یافت و در انتهای بازار ۱۰۵ نماد صف فروش ۷۹ نماد صف خرید بودند.

ورود و خروج نقدینگی حقیقی در روزهای اخیر به نسبت چندماه گذشته آمار خوبی از خود به نمایش گذاشته اند. امروز شاهد ورود ۱۱ میلیارد تومان نقدینگی بودیم. پالایش نفت لاوان با ورود ۷۹ میلیارد تومان نقدینگی، بیشترین ورود را داشت و سیمان اصفهان با ۲۵ میلیارد تومان در جایگاه بعد از آن قرار گرفته بود. بیشترین خروج هم شرکت افرانت با ۳۰ میلیارد تومان داشت.

در میان صنایع، صنعت استخارج کانه های فلزی با ۵.۶۷ درصد رشد بهترین عملکرد امروز را داشت. بعد از آن فعالیت مهندسی، تجزیه، تحلیل و آزمایش فنی ۳ درصد رشد داشت.  بیشترین افت امروز هم مربوط به خدمات فنی و مهندسی با ۵.۷۲ درصد افت بود.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • مصطفی تنها سخنگوی انجمن صنعت تایر کشور گفت: تولیدکنندگان در برخی سایزها با مشکلاتی همراه است و به دلیل مازاد تولید خواهان مجوز صادرات هستیم. تولید در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ درصد افزایش داشته است درنتیجه از نظر عرضه مشکلی وجود ندارد.

  • میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات برجام گفت: اگر توافق بر سر احیای برجام حاصل شود، تحریم‌های اصلی ایران از جمله تحریم نفتی احتمالا در ماه آگوست برداشته خواهد شد.

  • وزیر صمت با تاکید بر اینکه واردات خودرو باید آزاد شود، گفت: به زودی شاهد فعالیت دو مجموعه سرمایه گذار بزرگ از بخش خصوصی در حوزه خودرو خواهیم بود. علیرضا رزم حسینی افزود: در حال انعقاد قرارداد با دو شرکت بزرگ که علاقه‌مند هستند در ایران کار کنند هستیم، تا رقیب ایران خودرو سایپا شوند.

  • محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی: نسبت وام به قیمت تمام شده مسکن که تا سال گذشته ۲۰ درصد بود، با مصوبات دولت و شورای پول اعتبار به عدد بالای ۵۵ درصد رسید.

  • مدیرکل حقوقی سازمان راهداری گفت: بر اساس قانون جدید مجلس خدمات حمل و نقل اعم از بار و مسافر درون و برون شهری، بین‌المللی، جاده‌ای، ریلی و دریایی از مالیات بر ارزش افزوده معاف شد.

  • غلامرضا مصباحی مقدم، رییس کمیته فقهی سازمان بورس گفت: مهلت ۸ ماهه ای که در قانون تجارت برای پرداخت سود سهامداران بعد از برگزاری مجامع وجود دارد قطعاً به ضرر سهامداران است، به همین دلیل باید به طور حتم این قانون اصلاح و تغییراتی در قانون پرداخت سود سهامداران اعمال شود.

  • مدیرعامل فرابورس با اشاره به لزوم برگزاری الکترونیک مجامع ناشران بازار سرمایه به ویژه در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا عنوان کرد: این امر کمک می‌کند تا با مشارکت حداکثری سهامداران از جای جای کشور در فرایند برگزاری و رای‌گیری صورت‌جلسات مجمع، شاهد افزایش شفافیت و دقت در برگزاری این رویداد مهم برای ناشران بورسی و فرابورسی باشیم که روز گذشته تجربه موفق آن در مجامع فرابورس ایران با مشارکت بیش از ۶۰ درصدی سهامداران به صورت الکترونیک و از راه دور رقم خورد.