به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری دوشنبه ۱۳اردیبهشت ۱۴۰۰، شاخص کل با ۱۳،۵۹۰واحد منفی پایان یافت و به مقدار ۱،۱۶۷،۰۷۲واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۱۹،۹۵۶میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۱،۴۶۶واحد منفی بود و به مقدار ۴۲۳،۰۱۹واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فولاد» و «فملی» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز ۲۱هزار و ۸۰۰تومان و یورو ۲۶هزار و ۶۰۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار ۹۳۶هزار تومان معامله شد.

مهم ترین شاخصه این روزهای بازار سرمایه کاهش ممتد و  عدم نقدشوندگی سهام بازار است. کاهشی که هیچ بخشنامه و دستوری جلودار آن نیست. اخبار خوب شرکت ها محو و اخبار منفی در مورد بازار تشدید می­گردد. این روزها شاهد افت قیمت دلار هستیم و ترس از کاهش قیمت دلار و اثر گذاری آن بر بازار سرمایه، سبب فشار عرضه بر اکثر سهام بازار به خصوص سهام شرکت های صادراتی شده است. در بازار امروز تنها ۱۶ نماد با صف خرید، و ۴۳۵ نماد با صف فروش بسته شدند. به عبارتی ارزش صفوف خرید بازار ۱۰۷ میلیارد تومان و ارزش صفوف فروش بازار ۵،۶۸۵ میلیارد تومان بود.

امروز همچون روزهای گذشته شاهد خروج نقدینگی از بازار بودیم و حقیقی های بازار ۳۲۰ میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند. و از طرف دیگر ۵۳ میلیارد پول به صندوق های با درآمد ثابت وارد شد. بیشترین ورود پول حقیقی به نماد بانک پاسارگاد با ۵ میلیارد تومان و بیشترین خروج پول حقیقی از فولاد مبارکه با ۴۷ میلیارد تومان بود.

امروز تنها دو صنعت مثبت بودند و باقی صنایع با کاهش ارزش مواجه شدند. این دو صنعت مثبت عبارتند از صنعت انبوه سازی و صنعت اداره بازار های مالی با ۰.۲۶ درصد و ۰.۰۴ درصد رشد که هیچ کدام نتوانستند بالای یک درصد معامله شوند.  صنعت رایانه با افت ۳.۰۸ درصد طلایه دار کاهش ارزش در میان صنایع در روزی جاری بود، به دنبال آن صنعت فلزات اساسی با ۲.۴ درصد افت قرار داشت. در بین صنایع بیشترین ارزش معاملات مربوط به صنعت فلزات اساسی با ۲۳۹ میلیارد تومان و بعد از آن صنعت بانکی و محصولات شیمیایی به ترتیب با ۲۲۵ و ۱۶۲ میلیارد تومان معامله قرار گرفتند.

برخی از خبرهای منتشر شده:

درحالی که بسیاری از منابع خبری احتمال توافق ایران و امریکا بر سر بازگشت به برجام را مختمل میدانند و حتی برخی از توافقات را قبول کرده اند که جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا تاکید دارد: ما هنوز با ایران به توافق نرسیده ایم. وی ابراز امیدواری کرده، دیپلمات‌های ما در هفته‌های آتی برای بازگشت دوجانبه به برجام تلاش خواهند کرد. در همین حال البته ایران، روسیه و اروپا هم تاکید کرده اند فعلا تا رسیدن تا به توافق فاصله وجود دارد اما خوش بینی ها بسیار بالا ارزیابی شده شده است. حسن روحانی، رئیس جمهور دیروز البته در سخنانی ابراز امیدواری کرده بود: می توانیم در هفته های آتی شاهد گشایش ها باشیم.

دیروز همزمان با این اخبار، وزارت امور خارجه امریکا در بیانیه‌ای رسما تایید کرد که هیئتی متشکل از مسئولان ارشد سیاسی، دیپلماتیک و دفاعی دولت ایالات متحده سفر خود را به شامل امارات، اردن، مصر و عربستان آغاز کرد. خبرگزاری ها پیش تر در  این خصوص گفته بودند یکی از اهداف این سفر در رابطه با برجام صورت گرفته است. رابرت مالی هم قبلا گفته بودند که امریکا در رابطه با برجام با شرکای عرب خود جلسات متعددی برگزار کرده است.

دیدار بایدن با رئیس موساد هم در رسانه های غربی از ان جهت که در ارتباط با بحث احیای برجام بوده، مورد توجه قرار گرفت. به گزارش آکسیوس مدیر موساد در دیدار با بایدن به او  مدعی شده: که بازگشت واشنگتن به برجام بدون بهبود توافق هسته ای اشتباه است.  یک مقام اسرائیلی نقل می کند بایدن هم به مدیر موساد گفت که واشنگتن قبل از بازگشت به توافق هسته ای، راه طولانی برای گفت و گو با ایران در پیش دارد. بایدن همچنین به رئیس موساد اطمینان داده در آینده مواضع اسرائیل درباره برجام را مدنظر قرار خواهد داد.

همسو با این اخبار، شبکه المیادین از خبرآزادی زندانیان ایران و امریکا و آزادی نازنین زاغری خبر داد اما به سرعت، پس از تکذیب خبر تبادل زندانیان ایران و امریکا توسط امریکا، مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم این خبر را تکذیب کرد. البته وزارت خارجه انگلیس نیز خبر آزادی نازنین زاغری را تکذیب کرد. حالا باید دید در آینده نه چندان چه اتفاقی قرار است صورت گیرد.

پیرامون تحولات منطقه نیز، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی از احتمال دور جدید مذاکرات ایران و عربستان در سطح سفرا در ماه مه خبر داد. براساس  گزارش این روزنامه، خالد الحمیدان ، رئیس اطلاعات عربستان و سعید ایروانی ، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در جلسه ای در آوریل ۲۰۲۱ در عراق با هم دیدار کرده بودند.

در تحولات داخلی، روز گذشته رهبر انقلاب در سخنان زنده تلویزیونی به حاشیه های چند روز اخیر انتشار فایل صوتی وزیر امور خارجه پرداخت؛ رهبر انقلاب در این سخنان تاکید کرد: سیاست خارجی در وزارت خارجه تعیین نمی‌شود. وزارت خارجه مجری است. نباید جوری حرف بزنیم که گویی سیاست‌های کشور را قبول نداریم. جوری نباشد که دشمن را شاد کنیم.

براساس آخرین اعلام ستاد انتخابات کشور ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از روز سه شنبه مورخ ۲۱ اردیبهشت آغاز و تا پایان وقت اداری روز شنبه مورخ ۲۵ اردیبهشت به مدت ۵ روز ادامه می‌یابد.

خبر مهم دیگری که امروز دنبال میشود، مربوط به جلسه سران قوا با موضوع بازار سرمایه (بورس و فرابورس) است که این جلسه قرار است امروز ساعت ۱۶ برگزار شود. حجت اسماعیل زاده، معاون پذیرش فرابورس ایران هم از عرضه اولیه احتمالی ۱۳ شرکت در فرابورس خبر داد.