به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری دوشنبه ۱۰ خرداد۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۱۰،۹۶۳ واحدی(۰.۹۵ درصد) بر روی مقدار ۱،۱۴۵،۹۷۰ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۶۶ درصد افت کرد و به ۳۸۲،۹۹۶ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۴،۲۵۵میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «فولاد» و «وبملت» داشتند.

ابتدای این هفته شاخص کل روند مثبتی را شروع کرد ولی با گذشت دو روز از ابتدای هفته در روز جاری شاخص نتوانست روند مثبت خود را تداوم ببخشد و در روز جاری منفی شد. در اواسط بازار تقاضا اندکی بهبود یافت ولی با افزایش عرضه ها، روند منفی شدن شاخص شدت گرفت.

در میان صنایع بورسی، امروز ۵  صنعت مثبت معامله شدند. صنعت سایر معادن که از نماد کماسه تشکیل شده است بیشترین افزایش قیمت را با ۴.۵ درصد مثبت داشت و بعد ازآن صنعت رایانه ۱.۱۱ درصد مثبت بود، باقی صنایع بازار کاهش داشتند. بیسترین کاهش هم مربوط به صنعت ذغال سنگ با ۵ درصد افت بود. بیشترین ارزش معاملات هم صنعت فرآورده های نفتی داشت و حدود ۵۵۲ میلیارد تومان معامله شد. صنعت فلزات اساسی با ۴۸۸ میلیارد تومان معامله در رتبه دوم قرار گرفت.

امروز شاهد خروج ۵۳۹ میلیارد تومان نقدینگی از سوی حقیقی ها بودیم و همچنین ۶۳ میلیارد ورود پول به صندوق های درآمند ثابت وجود داشت. دتوزیع با ۱۸ میلیارد تومان بیشترین ورود پول را داشت و بعد از آن سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی ۱۴ میلیارد تومان ورود پول داشت. بیشترین خروج پول حقیقی هم مربوط به بانک تجارت با ۴۹ میلیارد تومان خروج نقدینگی بود.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، قیمت نفت خام در معاملات امروز، دوشنبه، با امید به اینکه افزایش تقاضای جهانی بتواند افزایش عرضه ناشی از بازگشت احتمالی ایران به بازارها را خنثی کند، رشد کرد. سرمایه‌گذاران منتظر اجلاس این هفته اوپک پلاس هستند تا سرنخ‌هایی در مورد چشم‌انداز عرضه نفت خام به دست بیاورند.

  • سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران: مذاکرات وین را با دقت و وسواسی که لازم است، پیگیری می‌کنیم و نباید در مورد این مذاکرات و روند آن تعجیل کرد. مذاکرات وین در هر سه کارگروه پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است ولی موضوعات کلیدی باقی مانده است. ما مذاکرات و گفت‌وگوهایی که در وین انجام می‌دهیم با دقت و وسواسی که لازم است، جلو می‌بریم. هر دوری می‌توانسته دور آخر باشد ولی چون برخی موضوعات باقیمانده به دور بعدی کشیده شده است. همه تحریم‌های برجامی آمریکا باید رفع شود، راستی‌آزمایی صورت بگیرد و این راستی‌آزمایی در فرمول‌های مورد بحث در وین صورت می‌گیرد و بعد ایران اقدامات جبرانی خود را به عقب برخواهد گرداند.

  • قاضی زاده هاشمی می گوید “آقاى همتى پس از مدت‌ها سکوت در برابر زیان هزاران میلیاردی مردم، حل فورى سه روزه برخی مشکلات حاد بورس را زیر سوال می‌برد. جناب همتی به خاطر عملکرد فشل تیم اقتصادی دولت، بورس به کوره ذوب سرمایه‌های مردم تبدیل شده؛ کوره سوزانی که هیزم آتش آن شما بودید.”

  • علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: ما رکورد تزریق روزانه ٢۵٠ هزار دوز واکسن را شکستیم. اواخر تیرماه حجم بسیاری از واکسن کرونا به دستمان خواهد رسید که می‌توانیم ظرفیت تزریق را به ۵٠٠ هزار دوز در روز برسانیم. شنبه محموله بزرگ واکسن به دستمان می‌رسد.