به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهارشنبه ۱۲خرداد۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۸ هزار و ۱۹۱ واحدی(۰.۷۲ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۱۴۸ هزار و ۶۶۶ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۱۷ درصد رشد کرد و به ۳۸۲,۰۳۷ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۳,۴۱۹ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «شپنا» و «فارس» داشتند.

شاخص کل بورس امروز با افزایش شروع به کار کرد و تا پایان بازار روند همچنان صعودی بود و نهایتا مثبت به پایان رسید. امروز تعداد سهم‌های مثبت همچنان مثل دیروز نزدیک به نصف از بازار بود. شاخص کل امروز نهایتا ۸.۲ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن اما روند متفاوت بود. این شاخص از همان ابتدای بازار شروع به افزایش کرد اما دو بار دچار کاهش و افزایش سینوسی شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص بیشتر از نیمی از صنایع مثبت و نیمی از صنایع نیز منفی بودند. محصولات چرمی، کانی غیرفلزی و محصولات فلزی بدترین افت و استخراج نفت جزکشف۱۱، سایر معادن و محصولات کاغذی نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی «فولاد» و «فملی» اولین و هفتمین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند. نماد «شپنا» و «شتران» نیز از گروه فرآورده‌های نفتی دومین و چهارمین نماد مثبت تاثیرگذار بر شاخص کل بود. در گروه محصولات شیمیایی نیز «فارس» سومین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشت. «وغدیر» در گروه چند رشته‌ای صنعتی نیز امروز پنجمین نماد تاثیرگذار مثبت و در گروه خودرو نماد «خودرو» ششمین نماد تاثیرگذار مثبت بر شاخص کل بودند.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه خودرو، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بانک‌ها و در بین نمادها هم بعد از «خساپا» نمادهای «خودرو» و «خگستر» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان با اختلاف بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند. پس از این گروه ۳ گروه فرآورده نفتی، فلزات اساسی و محصولات شیمیای بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. بازار همچنان بیشترین توجه خود را بر روی صندوق‌های درآمد ثابت متمرکز کرده است.

امروز از شدت خروج پول چند روز پیش کاسته شد و ۷۱ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. به نظر می‌رسد انتظارات مثبت از حمایت‌ها، افزایش نرخ دلار و نزدیک شدن شاخص به حمایت تکنیکالی باعث بهبود وضعیت بازار شده است. سهامدارن همچنان نیم نگاهی به سیاست‌های احتمالی اقتصادی دولت بعدی و تحولات برجام دارند. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «بنو»، «وپاسار» و «بپاس» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «شپنا»، «غکورش» و «ذوب» بود.

امروز بیشتر از ۶۰ درصد از سهم‌ها منفی شروع به کار کردند و در ادامه بازار از تعداد سهم‌های منفی اندکی کاسته شد به طوری که کمی بیش از ۵۰ درصد از نمادها منفی بسته شدند اما نماگر کل بازار کاملا سبزپوش به خط پایان رسید. امروز ۳۸ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند که نسبت به روزهای گذشته از مقدار آن کاسته شده است. ارزش صف‌های فروش در پایان بازار بیش از ۴,۲۳۸ میلیارد تومان بود که نسبت به روز کاری قبل ۹ درصد کاهش داشت. امروز بیش از ۱۳ درصد از نمادها صف خرید بودند که ارزش آن‌ها در پایان بازار مجموعا به ۵۹۷ میلیارد تومان می‌رسید که نسبت به روز کاری قبل ۵ درصد کاهش داشت.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۸۷ تومان کاهش داشت و به ۲۳ هزار و ۳۳۰ تومان رسید. یورو نیز ۱۳۰ تومان کاهش داشت و ۲۸ هزار و ۴۹۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۰,۳۳۰ و ۲۴,۸۸۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

سخنگوی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا: فرصت دادن به دیپلماسی مهم است. تنها راه عملی برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران، احیای برجام است.

رویترز: ایران می گوید مذاکرات هسته ای در بن بست نیست ، اما موضوعات دشوار همچنان باقی است.

غریب آبادی، نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین: مذاکرات به مرحله حساسی رسیده و نگارش متن از دو روز پیش آغاز شده است.

لاوروف، وزیر خارجه روسیه با اینکه پیشرفتهای چشمگیری شکل گرفته مدعی شد: موضوعاتی در برجام باقی مانده‌‌اند که نیازمند تصمیم‌ گیری‌های سیاسی هستند.

وزارت خارجه فرانسه با طرح اینکه طبق آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران هنوز توضیحی درخصوص ذرات اورانیوم یافت شده در چند سایت اعلام نشده ارائه نداده است، مدعی شده، ما از ایران می‌خواهیم که در سریع‌ترین زمان ممکن چنین پاسخ‌هایی را ارائه دهد.

بیانیه پایانی وزرای خارجه کشورهای عضو بریکس: وزرای خارجه بر ضرورت حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران از طریق روش‌های صلح‌آمیز، دیپلماتیک و منطبق با قوانین بین‌المللی تأکید کرده و اهمیت اجرای کامل و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را خواستار شدند./ منبع: فارس

دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد: با توجه به مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مقرر بود ۲۰۰ میلیون دلار به شکل ریالی از صندوق توسعه ملی به صندوق توسعه بازار اختصاص یابد که یک قسمت از آن معادل ۵۰ میلیون دلار واریز شد و دنبال این هستیم مابقی منابع هم دریافت و واریز شود. وی در مورد جبران زیان خریداران صندوق پالایشی یکم هم گفت: این مورد جزو موارد پیشنهاد هفت گانه سازمان بورس است که در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مورد تصویب قرار گرفته و در مراحل اداری ابلاغ قرار دارد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار: سامانه بومی معاملات بورس که طراحی شده تا دو ماه آینده به شکل آزمایشی استقرار می‌یابد. رم‌افزار ایرانی برای معاملات بورس در داخل کشور توسط دانشگاه تهران طراحی شده، کار به مرحله خوبی رسیده، طراحی آن تمام شده و به زودی آماده می‌کنیم تا به مرحله استقرار برسد؛ در این مرحله ارتباط با کارگزاری‌ها و معامله‌گران شکل می‌گیرد و مرحله استقرار به زودی ظرف یک تا دو ماه آینده انجام می‌شود.